ח"כ אשר על האסון: "להיות תכליתיים"

בעקבות אסון השיטפון קרא ח"כ יעקב אשר להכפיף את כל הגורמים הרלוונטיים תחת גוף מתאם אחד במשרד החינוך

חיים לב , י"ז באייר תשע"ח

יעקב אשר
יעקב אשר
צילום: הלל מאיר/TPS

במהלך דיון שנערך במליאת הכנסת התייחס ח"כ יעקב אשר לאסון השיטפון שהתרחש בסוף השבוע שעבר בנחל צפית שבנגב, אסון שגבה באורח טרגי עשרה הרוגים.

בראשית דבריו הבהיר את הצורך להיות 'תכליתיים', כלשונו ולהפיק לקחים מעשיים מהאסון. בדבריו ציין כי משרד החינוך הקים בשנים האחרונות מערכת לתיאום טיולים הפועלת באופן יסודי מול בתי הספר ומוסדות החינוך, מאשרת ומנגישה את כל המידע הנחוץ למטיילים ואף מפקחת ואחראית במקצועיות על שלומם ובטחונם של התלמידים בכל הטיולים והפעילויות במוסדות החינוך.

"מצד שני קיים כשל באחריות הכוללת", אמר, "ישנם מוסדות, מכינות שמעמדן לא ברור, או מכללות וקייטנות הפועלות בחסות משרדי הרווחה שאין להם סמל מוסד של משרד החינוך הנופלים בין הכסאות ואין להם גב מוסדר ואחראי המעניק להם תמיכה בכל הנושא של תיאום הטיולים, הדרכתם והבטחת שלומם של המטיילים".

ח"כ אשר דרש להפיק לקח הכרחי מהאסון האחרון ולהוביל למצב שבו בשיתוף פעולה מקצועי ונכון של משרדי הממשלה הרלוונטים כל המוסדות מכל הגוונים והסוגים בארץ שיקבלו סיוע ותמיכה ממערכת תיאום הטיולים שכבר מופעלת על ידי משרד החינוך .

בדבריו הדגיש כי הכללת כל המוסדות, המכינות והמכללות שיהנו גם הם מאותה מסגרת של מערכת תיאום ופיקוח בחדר מצב מרכזי, היא צו השעה בשל העובדה כי אנו מצויים סמוך מאד לעונת הקיץ, תקופה בה נערכים מאות טיולים ופעילויות ברחבי הארץ על ידי ארגוני חסד ורווחה ושאר מפעילי קייטנות.

אשר הודיע כי הוא יוזם דיון מסודר בוועדת החינוך בכנסת שיתקיים כבר בשבועות הקרובים על נושא ביטחונם ושלומם של המטיילים והקבוצות מכל המכינות, המכללות , המוסדות או הקייטנות כדי להטיל פיקוח ולהרחיב את הרגולציה בנושא חשוב זה.

מלשכת אשר נמסר כי לאחר הדיון במליאה פגש ח"כ אשר בשר החינוך נפתלי בנט שהבטיח מצידו לאמץ את הדרישה להרחיב את סמכויות המערכת לתיאום ופיקוח על הטיולים של כל המטיילים כלקח המתחייב מתוך הצורך למנוע הישנות אסונות נוספים בעתיד.