צבות ים הטילו ביצים בחופי ישראל

פקחי רשות הטבע איתרו שני קינים ליד עתלית ומדרום לאשקלון - הראשונים לעונת הטלת הביצים בשנת 2018.

ערוץ 7 , י"ז באייר תשע"ח

הטלות ראשונות של צבות ים
הטלות ראשונות של צבות ים
צילום: קובי סופר, רשות הטבע והגנים

שני קיני ביצים של צבות ים, הראשונים לעונת הטלת הביצים בשנת 2018, התגלו בחופי ישראל.

קן אחד אותר בחוף דרומי ליד אשקלון ושני בחוף צפוני ליד עתלית. הקן הדרומי שנמצא הוא של צבת ים חומה ובתוכו נמצאו למעלה מ-80 ביצים.

הביצים הועתקו על ידי פקחי רשות הטבע והגנים, המוסמכים לכך, למדגרה מוגנת, במטרה להבטיח את שמירתן עד לבקיעתן.

הקן שאותר בחוף הצפוני הינו של צבת ים ירוקה והוא הושאר במקומו מאחר והינו בשטח מוגן יחסית.

במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים מציינים כי, "תקופת ההטלה של צבות הים בחופי ישראל מתחילה עתה, ובלילות אלו, עולות לחופים צבות הים על מנת להטיל את ביציהן. הפרעות כגון רעש, אלומות אור, סנוור פנסים, מדורות (במיוחד בל"ג בעומר) ורחשים שונים עלולים לפגוע משמעותית במלאכת הטלת הביצים של צבות הים וחשוב ביותר להימנע מהן בתקופה זו ובכלל".

"בתקופה זו של ההטלות, פקחי רשות הטבע והגנים סורקים מדי יום, בשעות הבוקר המוקדמות, את רצועת החוף מצפון ועד דרום הארץ, כדי למצוא את ההטלות של צבות הים. זאת במקביל למידע ספציפי שמגיע לרשות הטבע והגנים מהקהל הרחב שמעדכן בדבר ההטלות".

ברשות הטבע מבקשים מהציבור כי במקרה בו נתקלתם בצב ים, עקבות או קן עם ביצים, יש להימנע מהפרעה למלאכת הטלת הביצים של צבת הים וכמובן מחפירה, טשטוש העקבות או פגיעה בקן. עם זיהוי מקרים אלו חשוב ליצור קשר בהקדם עם מוקד רשות הטבע והגנים על מנת שפקחי הרשות, שרק הם מיומנים ומוסמכים לטפל בקנים, יגיעו לאסוף את הביצים למדגרה מוגנת, שתבטיח את שלומן.