הגבלות ואיסורים על מדורות ל"ג בעומר

במספר רשויות ברחבי הארץ הורו על ביטול מדורות ל"ג בעומר הערב, זאת בשל תנאי מזג האוויר הקיצוניים. משרד החינוך: יש להישמע למגבלות.

ערוץ 7 , י"ז באייר תשע"ח | עודכן: 14:50

מדורת ל"ג בעומר
מדורת ל"ג בעומר
צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

עיריות ברחבי הארץ, ביניהן חיפה, נשר, חדרה, חולון, תל אביב, יבנה ובאר שבע, קראו היום (רביעי) להימנע מהדלקת מדורות ל"ג בעומר הערב. חלק מהרשויות אף אסר על הבערת אש, זאת לאור תנאי מזג אוויר קיצוניים הכוללים שרב כבד לצד רוחות חזקות.

ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' קרא לתושבים: "בעקבות מזג אוויר חריג (רוחות עזות) שצפוי הערב בבאר שבע וחשש שהדבר עלול לגרום לפגיעה בחיי אדם, אנו מודיעים על איסור הבערת אש ברחבי העיר באר שבע. בואו ננהג באחריות ולא ניתן לתרבות ה'סמוך' להשתלט עלינו. החיים שלכם חשובים יותר מכל!".

עיריית ירושלים ושירותי כבאות והצלה ירושלים קראו להקטין ככל האפשר את המדורות. בנוסף, טרם הדלקת המדורה יש לנכש עשבים ולמלא כלי עם מים או חול גדולה סמוך למדורה למטרות כיבוי.

תנועת הנוער בני עקיבא הורתה לחניכיה שלא להבעיר מדורות במסגרת הפעילות בסניפיה ברחבי הארץ. ההנהגה קראה לציין את חגיגות ל"ג בעומר בדרכים אחרות תוך הימנעות מהבערת מדורות בשל תנאי מזג האוויר.

נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, חתם מתוקף סמכותו לפי תקנה 8 לתקנות הרשות הארצית לכבאות והצלה על הגבלות לקיום מדורות ל"ג בעומר.

נציב הכבאות אמר כי "אני קורא להורים ולילדים להקפיד על הנחיות הבטיחות הכוללות הדלקה של מדורות קטנות, ושמירת מרחק מאזורי יער וחורש וחומרים דליקים העלולים לסכן רכוש וחיים".

מוקדם יותר, הוא קיים הערכת מצב במהלכה הוצגו בפניו נתוני מזג האוויר החריג, כיווני הרוחות והיערכות הכוחות. בתום הערכת המצב, חתם הנציב על צו המורה על שורה של הגבלות הכוללת בין היתר, את הגבלת מימדי המדורה עד לגובה של מטר וחצי וקוטר של עד שלושה מטרים. יש להדגיש על איסור הדלקת מדורה ביער וחורש גם במקומות המיועדים לכך.

בנוסף, ניתנו מגבלות להגדלת המרחקים בין המדורות לגורמי סיכון כגון יערות, בנייני מגורים, מתקני גז ודלק, קווי חשמל.

קק"ל מבהירה שאין להדליק מדורות בשטחי היערות והחורש, גם אם הוקצה לכך שטח ייעודי. בקק"ל מבקשים לחדד כי אין להדליק מדורות בשטחיה, בהם היערות, הפארקים והשטחים הפתוחים. המרחק בין המדורה ליער ולחורש יעלה על 500 מטרים.

במשרד הבריאות הזהירו מפני התייבשות בחום הכבד וציינו כי קיימת עלייה בזיהום עקב עשן המדורות, באופן שעלול להחמיר את התופעות הבריאותיות באוכלוסיות של ילדים, קשישים, נשים בהריון וחולים במחלות כרוניות.

ממשרד להגנת הסביבה נמסר כי לאור תנאי מזג האוויר וההיבטים הבריאותיים של זיהום האוויר ממדורות ל"ג בעומר, מומלץ לציבור לקיים פעילות סביבתית אלטרנטיבית אחרת.

משרד החינוך קורא לציבור להישמע להנחיות של הרשות הארצית לכבאות והצלה ולפעול במשנה זהירות מירבי על מנת לוודא קיומן של המדורות בצורה בטוחה.

מזג האוויר יוסיף להיות שרבי ברוב אזורי הארץ. בשעות הבוקר ינשבו רוחות מזרחיות ערות בצפון ובהרים. בשעות הצהרים יתכנו ממטרים מקומיים בעיקר בהרים ובמזרח הארץ. חשש קל לשיטפונות בעיקר במזרח. עדיין ייתכן אובך. הלילה צפוי להיות מעונן חלקית בעננות גבוהה. בהרי הצפון והמרכז תנשבנה רוחות מזרחיות חזקות.