"שרים לא מאפשרים לעובדים לנוח בשבת"

יו"ר ועדת הכספים טען כי השרים המגישים את ההסתייגות הם נגד האפשרות לתת לעובד לא לעבוד בשבת. "אם היא תעבור - נשהה את החוק".

מיכל לוי , י"ז באייר תשע"ח

ח"כ גפני
ח"כ גפני
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת הכספים דנה היום (ד') בתיקון להצעת חוק שעות עבודה ומנוחה לפיו כל אדם יוכל לסרב לעבוד בשבת.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, פתח את הדיון ואמר כי מדובר בחוק ערכי וחברתי על אף שהוא לא תומך בו. "אני לא חתום על הצעת החוק הזה, אף אחד מהח"כים החרדים לא חתום עליה, זה לא נושא חרדי, לא אחתום על חוק שמאפשר חילול שבת. לצד זאת בעיני זה גם לא חוק דתי אלא ערכי, ציבורי וחברתי. אפשרות לא לעבוד בשבת נראה לי עניין הגיוני במדינה יהודית ודמוקרטית.

עוד הבטיח גפני כי החוק יעבור בכל מקרה בשלוש קריאות. "החוק הגיע אלינו בנוסח מחמיר יותר אחרי שעבר קריאה טרומית במליאה וקריאה ראשונה בוועדת העבודה והרווחה. באו ואמרו לנו שהמפעלים יתמוטטו, אמרתי שנציין שתהייה ועדה שתדון ותחריג את המפעל או העובד מהחוק. זה לדעתי העניין הפשוט ביותר, בלי נזק.

''אם לא מסכימים לפשרה החוק הזה יעבור, שיהיה ברור, גם אם זה לא עכשיו, הוא יעבור. יש 3 אפשרויות - שנחזור לנוסח ההוא של ועדת העבודה. האפשרות השנייה היא הפשרה שהוצגה והאפשרות השלישית היא שהחוק מצטמצם עוד אבל בכל אופן יש אמירה חשובה ויש עובדים שיוכלו לא לעבוד בשבת בלי לפגוע במפעלים".

ח"כ עודד פורר הציג הסתייגויותיו. "נגידת בנק ישראל ישבה פה לפני כשעה והציגה גורמים שמפריעים לצמיחה במשק, בין היתר הרגולציה, עכשיו אנחנו עושים עוד רגולציה שפוגעת בשוק. צריך לאכוף את החוק של תשלום 200 אחוז לעובדים בשבת אבל לא בצורה הזו. לצד כך הצענו שיוכנס בהצעה סעיף שעובד שיגיש בקשה ימשיך לעבוד עד שהוועדה תדון בעניינו".

ח"כ מיקי זוהר, מיוזמי החוק, הציע "יש לנו רוב, בואו נגמור ונצביע". ח"כ לשעבר אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אמר בדיון "אנחנו מסבכים ללא צורך נושא פשוט. העיקרון חייב להיות – לא כופים על עובד לעבוד בשבת, לא משנה אם הוא דתי או לא. אבל לא על חשבון העסקת עובד נוסף במקומו, במצב בו עובד קיים מבקש פתאום לא לעבוד בשבת צריך שלמעסיק תהייה אופציה להתחיל בהליכי פיטורין".

איה דביר ממשרד המשפטים הסבירה את ההתנגדות הממשלתית, "הממשלה הצביעה כי היא מתנגדת לנוסח החוק והתוותה דרך להמשך, משרד העבודה הניח נוסח חדש".

נציגת משרד העבודה והרווחה הציגה הסתייגות לחוק מצד שר העבודה ושר הכלכלה בהסכמת משרד המשפטים והאוצר, לפיה לא תוקם ועדה שתדון בפניות מפעלים להחרגת עובדים אלא שלמפעלים בידיהם היתר לעבוד בשבת תהייה הזכות להחליט האם לקבל את בקשתו של עובד שלא לעבוד בשבת תוך התחשבות ברצון העובד.

ח"כ גפני הגיב ואמר כי "השרים שמגישים את ההסתייגות הם נגד האפשרות לתת לעובד לא לעבוד בשבת. אם היא תעבור - נשהה את החוק".

בתום הדיון אמר כי "אנחנו לא ממצים את הדיון. אני מציע שנקיים התייעצות בין חברי הקואליציה ולאחר מכן בין חברי הוועדה, אני מציע ללכת לפשרה – אם לא הולכים להצעה הזו נצביע על הנוסח הקיים".

את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת עליזה לביא (יש עתיד), מיקי זוהר (הליכוד) ואליהם הצטרפו חברי כנסת מסיעות שונות. במהלך הדיונים בחוק טענו יוזמי ההצעה שהמצב החוקי שנמשך מאז שנות ה- 50' פוגע בזכות יסוד של כל אדם ליום מנוחה וגורם לעובדים רבים להגיש תצהירים כוזבים על-כך שהם דתיים בעוד הם אינם כאלה. מנגד, טענו המתנגדים, כי התיקון המוצע לחוק, יש בו כדי להבריח מכאן חברות ומפעלים בינ"ל וכן כדי לפגוע באטרקטיביות של מדינת ישראל מבחינתן של חברות ששוקלות אם לעבור לכאן אם לאו.

הצעת החוק אושרה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הכספים בחודש פברואר האחרון אך הוגשה בקשה להצבעה חוזרת. במסגרת הנוסח אותו אישרה הוועדה, ועדת שרים בראשות ראש הממשלה שיהיו חברים בה גם נציגי השר לשירותי דת ושר העבודה והרווחה, תדון בפניות של מפעלים וחברות שיבקשו מטעמים מיוחדים לאפשר להם להמשיך לפעול גם בימי המנוחה ולהעסיק עובדים. התיקון בדומה לחוק הקיים מחריג מוסדות חיוניים העוסקים בביטחון הציבור, בריאות הציבור, מלונאות, ייצור חשמל ועוד.