כך נראה האקטיביזם של בג"ץ

במרכז ליב"ה שלחו מכתב לראש הממשלה ולשרים, בצירוף דו"ח המציג את המעורבות של בג"ץ בענייני היהדות במדינה בשנים האחרונות.

ערוץ 7 , כ"א באייר תשע"ח

בג"ץ
בג"ץ
צילום: נועם מושקוביץ/פול

על רקע הצעת החוק של פסקת ההתגברות הצפויה לעלות היום בוועדת השרים לענייני חקיקה, שלחו הבוקר במרכז ליב"ה מכתב לראש הממשלה ולשרים, בצירוף דו"ח המציג את המעורבות של בג"ץ בענייני היהדות במדינה בשנים האחרונות.

במכתב כותבים לראש הממשלה, "בית המשפט רואה את עצמו כסמכות העליונה בכל ענייני המדינה וגם בתחומים הנוגעים ללב ליבה של היהדות, הן בעניינים ציבוריים והן בתחומי הלכה מובהקים".

בפתח הדו"ח שצורף למכתב מובאים דבריו של גד ברזילי, דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, על שיעור התערבות גבוה פי שלשה בענייני דת ומדינה מאשר בכל עניין אחר.

בהמשך הדו"ח מובאות פסיקות רבות של בג"ץ מהשנים האחרונות, כמו אישור בג"ץ לפתיחת המרכולים בתל אביב, שילוב רפורמים במועצות דתיות, תיקצוב 'רבנים' רפורמים כרבני ישובים, ביטול פטור גיוס לבני ישיבות ועוד.

בנוסף מציגים עתירות שתלויות ועומדות בבג"ץ, כמו הדרישה להכרה בגיורים רפורמיים לצורך חוק השבות, דרישה לפתיחת תחבורה ציבורית בשבת, דרישה לייצוג רפורמי בניהול הכותל המערבי ועוד. על חלק מהעתירות הקיימות מתקיימים תהליכי חקיקה, שמן הסתם, לאור האקטיביזם של בג"ץ והסמכות שהוא נוטל לעצמו, כפי שניתן לראות גם בדו"ח, יהיו תלויים בחלקם בפסקת ההתגברות.

מהדו"ח עולה תמונה מדאיגה בנוגע להתערבות בג"ץ בענייני היהדות, תמונה שנראה שרק הולכת ומחמירה עם השנים, כאשר בג"ץ נוטל לעצמו יותר ויותר סמכויות.

בסיום המכתב פונים במרכז ליב"ה לראש הממשלה ולשרים "אנו מאמינים ומצפים שתמצאו את העוז הנדרש על מנת להגביל ולו במשהו את כוחו של בג"ץ, מהלך שייטיב על כל העניינים הלאומיים והדתיים במדינת ישראל".

ממרכז ליב"ה נמסר, "היום הצגנו בדו"ח ששלחנו לראש הממשלה ולשרים את מה שכולנו מרגישים, האקטיביזם של בג"ץ לא עוצר בשום נושא, בטח שלא בענייני היהדות במדינה, שם מגלה בג"ץ אקטיביזם אנטי יהודי מובהק. פיסקת ההתגברות חשובה מאוד גם לשמירת זהותה של המדינה היהודית, וזה מחייב את כל חברי הכנסת, כולל מהמפלגות החרדיות והדתיות, לפעול לצמצום כוחו של בית המשפט".