מדריך התקשרות עם יזם בפרויקט תמ"א 38

בשנים האחרונות – הנושא של תמ"א 38 הולך וצובר תאוצה בשל ייעודו

, כ"א באייר תשע"ח

תמ"א
תמ"א
צילום: יח"צ

הגנה על המבנים מפני רעידות אדמה. סיבה נוספת לעליית קרנו של המיזם קשורה בתוצאתו הסופית: מרפסת שמש בכל דירה, חדר נוסף בכל דירה ותוספת דירות: לכל בניין יתווספו דירות אשר ייועדו לקבלן, אך האחרון במקרים רבים מוכר אותן. תוספת היצע זו עשויה להביא להורדת מחירים.

בדקו את מצבו של הבניין שלכם בעירייה, במועצה האזורית או בוועדת התכנון

ברשויות הללו ימסרו לכם מידע האם הבניין שלכם מורשה או לא מורשה תמ"א 38. חוסר ההרשאה אינה נובעת בהכרח בשל החוק היבש, אלא עשויה להיות עקב התנגדויות העבר. בשונה מתכניות כמו פינוי בינוי, בתמ"א 38 הרבה יותר קל להסיר התנגדויות.

כנסו אסיפת דיירים

באסיפת הדיירים תוכלו לקבל את התמונה המלאה לגבי מי שבעד התמ"א ומי שנגדה. כך, תוכלו לגלות מיד אם יש יותר תומכים או יותר מתנגדים. במידה וזיהיתם גל תמיכה אדיר בכם וביוזמה שלכם, קל יהיה מאד להסיר את החסמים. שלא כמו בפינוי בינוי, התנגדות באחוזים נמוכים יכולה להוציא לפועל את הפרויקט בכפייה על המתנגדים. בשונה מכך, במיזמי פינוי בינוי, להוציא בודדים, התנגדות דלה יכולה להביא לעצירת פרויקט שלם על ידי הרשויות, והדרך היחידה לטפל בכך היא איום בתביעה אזרחית נגד המתנגדים. בתמ"א 38 ניתן לכפות עת הפרויקט על המתנגדים מטעם הרשות המקומית או האזורית.

צרו קשר עם יזם תמ"א 38 ומסרו לו מידע על ההתקשרות שלכם עם הרשויות והדיירים

בהתאם למידע זה הוא יגבש חוות דעת משפטית לצד עורך דינו לגבי היתכנות הפרויקט באזורכם. מוטב כי גם אתם תמנו עורך דין שייצג אתכם כאנשי הקשר מול היזם, על מנת לייצג את הצד שלכם ולגבש מתווה מסודר להוצאת התכנית אל הפועל.

חברו ניסוח משפטי מפורט להוצאת התכנית אל הפועל

במקרה של תמ"א 38 ללא פינוי הדיירים – לוחות זמנים לביצוע כל נדבך בפרויקט מהתחלתו עד סיומו, כולל זמני עבודה יומיים.

במקרה של תמ"א 38 המלווה בפינוי הדיירים – לוחות זמנים לביצוע כל נדבך בפרויקט, הסדרי מימון מגורים זמניים למפונים ומועד משוער להחזרת הדיירים לבניין החדש.

*טיפ מאוד חשבו שכדאי להתייעץ עם הקבלנים עליו הוא שיפוץ פנימי של הדירה, ניתן לשדרג ארונות הזזה, דלתות פנים וכו'