גפני לנתניהו: "נגרם חילול שבת המוני"

יו"ר ועדת הכספים ח"כ גפני דרש מראש הממשלה הבהרות בעקבות חילולי השבת ההמוניים בסוף השבוע. "הממשלה מימנה את חילולי השבת הללו".

חיים לב , כ"א באייר תשע"ח

משה גפני
משה גפני
צילום: הלל מאיר/TPS

לאחר שתיקה יחסית של השרים החרדיים וחברי הכנסת של יהדות התורה וש"ס לנוכח חילולי השבת ההמוניים במהלך סוף השבוע ובמסגרת תחרות מירוץ האופניים ג'ירו ד'איטליה, פנה יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני לראש הממשלה וביקש הבהרות.

"יו"ר וועדת הכספים ח"כ גפני העלה בפני ראש הממשלה נתניהו בישיבת ראשי הסיעות את מחאתו מכך שהממשלה מימנה את אירוע הספורט הגדול בשבת האחרונה, תוך חילול שבת המוני", נמסר מלשכתו של גפני.

לדבריהם, גפני הבהיר לנתניהו כי מדובר בצעד חמור שגרם לחילול שבת של רבים במימון ודחיפה ממשלתית. "על הממשלה לתת את הדעת למנוע אירועים כאלו ביום השבת ולשמר את קדושת השבת במרחב הציבורי", אמר.

בהמשך הבהיר אף סגן שר הבריאות ליצמן כי מדובר בחילול שבת מיותר. "מדובר בחילול שבת מיותר שיש למחות נגדו ולפעול למניעתו בעתיד. סיעות יהדות התורה וש"ס יגבשו עמדתן ודרכי פעולתן בנושא", אמר.

מוקדם יותר תקף מזכ"ל האיחוד הלאומי אופיר סופר, את ההחלטה ומזהיר מפני "אג'נדה חדשה" תוך כדי פגיעה ישירה בסטאטוס קוו.

"אם המירוץ אכן חשוב כמו ביקור נשיא ארה"ב בישראל, היה ניתן לחסום כבישים באמצע השבוע על מנת לקיימו. ההתנהלות השקטה היה פריצה בגדר שתוביל את מדינת ישראל לאבדון, תטשטש את הגבולות ולמעשה תכחיד את 'הסטטוס קוו'".

רגע לקראת ישיבת הממשלה דורש סופר להעלות את העניין בישיבת הממשלה ולתת פתרונות על מנת למנוע הישנות מקרים אלו.

לדבריו, "ראש הממשלה צריך להסביר היום בישיבת הממשלה איך ובסמכות מי מאושר חילול שבת כזה המוני במדינת ישראל. מדוע כשני מיליון יהודים שומרי המסורת היהודית מודרים מאירוע זה".