"המוסלמים מחקו קהילות מפוארות שלמות"

הרב פרופסור שלמה טולידאנו מתייחס לטענותיו של אבו מאזן, "המוסלמים עברו מפוגרום לפוגרום ומחקו לחלוטין קהילות יהודיות מפוארות".

נתנאל כ"ץ , כ"א באייר תשע"ח

קהילות נמחקו. הרב טולידאנו
קהילות נמחקו. הרב טולידאנו
צילום: דוברות

הרב פרופסור שלמה טולידאנו, רב קהילה ברמות ובכיר ברשת שיעורי התורה של מעלה-המרכז לציונות דתית, התייחס הבוקר (ראשון) להתבטאויות האנטישמיות של אבו מאזן, ולטענות בנוגע ליחס ליהודים בארצות האיסלאם.

בדבריו ציין הרב טולידאנו, "אני רוצה להזים מוסכמה רווחת הנוגעת לשאלה האם באמת היה טוב ליהודים במרוקו או בכלל בכל ארצות האיסלאם".

"מי שהפיץ את הרעיון שליהודים היה טוב בארצות ערב, הוא כמדומני יהודי מרוקו. די לשמוע את סם בן שטרית, ונדמה לי שהיו שתי סיבות לכך, כאשר הראשונה טמונה ביחס הגרוע לו הם זכו בארץ, שגרם להם להיזכר בערגה בגלות, כפי שאבותינו שנתקלו בקשיי המדבר התגעגעו למצרים, והשניה זוהי תקופת העדנה היחידה שהייתה ליהודי מרוקו בזמן העידן הקולוניאליסטי של צרפת משנת 1912-1956, ולרוב היהודים יש זיכרון קצר, לא הפנימו את סיפורי הוריהם, ושכחו את הפרעות האיומות שההורים שלהם עברו לפני שהגיעו הצרפתים, ואני חייתי עוד מספר שנים לאחר מכן במרוקו ויכול לספר את ההיפך הגמור", הוסיף הרב טולידאנו.

עוד הדגיש הרב טולידאנו, "בנוסף, קיימים הסיפורים אודות הרמב"ם כהוכחה לכאורה שיהודים פרחו תחת שלטון האיסלאם, אך האמת היא שהוא נמנה עם היהודים שסבלו ביותר תחת האיסלאם, שהרי כל מחצית חייו הראשונים חי בצל השמד והסתתר במערות. באיגרת תימן הרמב"ם כותב שלא הייתה אומה שהרעה בתכלית על מנת לדלל, להקטין ולרמוס אותנו כמו המוסלמים. המוסלמים השפילו את כבוד ישראל על ידי החוקים המוסלמיים, מאסו ביהודים והמעיטו את מספר היהודים. הסופר הערבי יימח שמו עבד אלבאסט שראה את מאורעות שנת 1465 כתב: 'באחד עשר בו (בחודש שואל 869 – 7 ביוני 1465) הגיעה הידיעה מפאס לתלמסאן, כי המון רב מאנשי פאס התקיפו את היהודים בפאס, והרגו אותם עד האחרון בהם. אליהם הצטרף ההמון הרב מכל המקומות הנמוכים בפאס . נחפזו אל רובע ('חארה') היהודים, נתנו עליהם את החרב והרגו מהם כמה שרצה אללה שיהרגו, ולא נרתעו מפני אחד מהם, עד שהמיתו את האחרון, כדי לפנות את הרובע מהם, והיה זה יום מפואר בפאס וטבח גדול. לאחר-מכן נודע לאנשי הערים הרחוקות מפאס על מאורע זה. הם התמרדו נגד יהודי הערים ועשו בהם בדומה למעשי אנשי פאס ביהודיהם. אז ירדה שואה גדולה על היהודים, שכמותה לא היתה לפני-כן, ואבדו מהם כמה שירצה אללה'".

"בספר 'דברי הימים, תולדות יהודי פס' בין השנים 1646-1604 מספר הרב בנימין שלא הייתה להם מנוחה- מפוגרום לפוגרום לפוגרום שקהילות מפוארות שלמות נמחקו וזה היה גורלם של יהודי מרוקו, בשנת 1465 הייתה התפרצות טוטאלית נגד קהילת יהודי פס והשמידו את כל הקהילה שמנתה עשרות אלפי יהודים, דבר המסביר מדוע נמצאו מאות שנים לאחר מכן רק 260 אלף יהודים במרוקו כאשר קמה מדינת ישראל ולא מיליוני יהודים", ציין הרב טולידאנו.