הטכנולוגיה הישראלית למאבק ברחפנים

טכנולוגיות ישראליות למאבק והשתלטות על רחפנים כבר פועלות ואפילו נמכרות לחו"ל, אז למה מערכת הביטחון לא משתמש באחת כזו?

שמעון כהן , כ"א באייר תשע"ח

יש מה לעשות מולם. רחפנים
יש מה לעשות מולם. רחפנים
צילום: משה שי, פלאש 90

רחפני חבלה ועפיפוני חבלה המשוגרים מרצועת עזה מהווים את כאב הראש החדש של מערכת הביטחון. ביומן ערוץ 7 שוחחנו על ההתמודדות האפשרית עם הרחפנים עם יוסי גופר מקבוצת 'אורד' המשווקת טכנולוגיה ישראלית נגד רחפנים.

"יש הרבה מה לעשות נגד האיום החדש הזה", פותח גופר ואומר. "מדובר באיום כלל עולמי כי הנושא של הרחפנים תפס תאוצה משלוש סיבות: המוצרים זולים ונגישים וניתן להשיג אותם בלי הרבה פיקוח. כמו כן הטכנולוגיה מתקדמת ולרחפן יש יכולת לשמש למספר שימושים כמו צילום, הקלטה, נשיאת מטענים וכו'".

"יש היום מערכות הגנה מרחפנים של התעשיות הביטחוניות הישראליות. אורד פיתחה מערכת הגנה מרחפנים שיודעת לזהות שיש רחפן בשטח, כי לא תמיד רואים ולא שומעים את הרחפנים שהם קטנים ושקטים. המערכת מזהה בשלושה קילומטרים בכל גודל ובכל שח"מ, שטח חתך מכ"ם. יודעים לזהות גם מיקרו רחפן שגודלו כגודל כף יד, ולעקוב אחריו ולתת תמונת וידאו של המטרה".

על הדרך ליירט רחפן מספר גופר על הדרך הרכה שאינה כרוכה בשיגור ירי טיל או לייזר לעבר הרחפן אלא קטיעת תשדורת הרדיו של הרחפן, השתלטות עליו תוך שיבוש התשדורות המקוריות ובכך המפעיל מאבד את השליטה והרחפן עובר לשטחנו כך שניתן לבדוק מה הוא נושא עליו.

יתרונות השיטה הזו הם "אפשרות פריסה מהירה, טווח שהיא יכולה לגלות לעקוב, היא יכולה לפעול גם באזור עירוני בלי קו ראיייה ישיר בין האנטנה לרחפן, גם מאחורי מבנים ובניינים".

"אנחנו מאוד לוחצים להכניס את המערכות הללו בארץ. בעולם המערכת הזו כבר נמכרת", אומר גופר ומסביר כי דבריו אינם מתייחסים רק למערכת של החברה שלו אלא ככלל למערכות ישראליות שרק בשל היעדר רגולציה שטרם נקבעה על ידי המחוקק, המערכות הללו אינן בשימוש בארץ, אלא כאמור לפי שעה רק בחו"ל. גופר מקווה שגורמי הביטחון אינם מחכים לאירוע טרור שיתרחש ורק לאחריו יקבעו את הרגולציה הנדרשת תוך התאמה בין כלל משרדי הממשלה הרלוונטיים.

עם זאת הוא מציין כי באחרונה הוחל בביצוע פיילוט באחת הרשויות על מנת לבחון את תפקוד המערכות וההשלכות. זאת לקראת שימוש במקומות נוספים, "אבל עד שזה יקרה יקח הרבה זמן. אני מזכיר שנתב"ג נסגר באחרונה שלוש פעמים כתוצאה מרחפן שסיכן תנועת מטוסים. רק בגלל שילד בן 17 שיחק עם רחפן. יש אמצעים לטפל בעניין", קובע גופר.