מי השחית דגלי ישראל בצפת?

אלמונים השחיתו בשבת האחרונה דגלים מכלי רכב של תושבים מהקהילה הציונית דתית בצפת. הרב ברונר מספר ומעריך: אולי אלו אורחים מבחוץ.

שמעון כהן , כ"א באייר תשע"ח

מפרים את ההרמוניה בצפת
מפרים את ההרמוניה בצפת
צילום: דוד כהן, פלאש 90

דגלי ישראל שהיו תלויים על כלי הרכב של כמה מתושבי צפת הושחתו בידי אלמונים במהלך השבת האחרונה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרב בניהו ברונר, נשיא ישיבת ההסדר בצפת ורב הקהילה הדתית לאומית בעיר, שגם הדגלים שעל רכבו הושחתו באירוע.

הרב ברונר מספר כי השחתת הדגלים בוצעה במהלך השבת וכי כאשר שבו מהתפילה בבוקר יום השבת ראו את הדגלים מושחתים וקרועים. באשר לכיווני ההערכה באשר לגורם שעומד מאחורי המעשה, מעריך הרב ברונר כי לא מדבור בתושבים של העיר המשתדלת להתאפיין בשלווה מגזרית.

עם זאת הוא מציין כי "יש שינוי דמוגרפי והעיר מתחרדת". הרב ברונר מזכיר כי בשבת האחרונה היו הרבה אורחים שהגיעו לצפון לרגל ל"ג בעומר, ו"יכול להיות שמדובר באורחים שהגיעו".

עוד מספר הרב ברונר כי בין הבאים לעיר היו גם אנשי חסידות תולדות אהרון הקיצונית, "אני לא בקשר ישיר איתם, אבל דיברו עם מנהל התלמוד תורה שהכחיש את העניין, הוא אמר שהם מחנכים את הנערים שלא לעשות דברים כאלה ואם היו מגלים שמישהו עדה מעשה כזה היו מסלקים מהתלמוד תורה".

לפי שעה אנשי הקהילה הדתית לאומית גם לא פנו למשטרה בעקבות המעשה. "לא ערבנו את המשטרה בעניין. יש לנו ספק אם המשטרה תיכנס לעניין, זה לחפש מחט בערמת שחת, אבל נפגענו מאוד מהעניין. בפרשת השבוע נכתב על הונאת דברים והונאת ממון. כאן זה גם גזל גם אם הערך לא גבוה ויקר, וגם הונאת דברים, כי הדגלים מסמלים קשר למפעל הציוני וכשרואים דגלים קרועים זה פגע בנו מאוד קשה. כל השבת התהלכנו סביב האירוע הזה".

על החיים ההדדיים בעירו צפת מספר הרב ברונר: "אני בצפת כמעט שלושים שנה. תמיד היו קהילות שונות מגוונות, חרדיות וחילוניות, הייתה אווירה נוחה של כבוד הדדי למרות שישענו שיש חילוקי דעות. זה לא השפיע על מרקם החיים. כעת משהו משתנה כי קבוצות חרדיות נכנסות כדי להנכיח את עצמם.

''זה בא לידי ביטוי במבנים שעוברים לאוכלוסייה הזו. אנחנו נשתדל לשמור על חיים תקינים כאן. צפת היא עיר נפלאה עם הרבה קדושה, היסטוריה ונוף ורבים מהעולם ומהארץ נוהרים אליה".

כשנשאל אם ישנה אמירה של הנהגה חרדית כלשהי להגיע אל העיר ולהתגורר בה, כפי שהיה במקומות אחרים ברחבי הארץ שהפכו לחרדים בעקבות הנחיה והמלצה שכזו, אומר הרב ברונר כי הוא "לא מכיר אמירה של הנהגה כלשהי, אבל בתוך הציבוריות החרדית יש ידע על מחירי הדיור הנוחים בצפת והאפשרות לחים רוחניים שמתאימים לחיים החרדים, ואנחנו שמחים למהלך הרוחני הזה בצפת.

''השילוב של כל זה גורר אוכלוסייה חרדית לכאן, והיינו שמחים לעוד קבוצות שיגיעו כדי לשמור על האיזון. אם קבוצות ירגישו שמגבילים אותן תהיה הגירה שלילית", הוא מתריע ומציין כי "בעבר הצלחנו להביא לכאן עשרות משפחות. בשנים האחרונות סמכנו על כך שמגיעות לכאן משפחות ואיתן באופן טבעי גם סטודנטים ואחרים, אבל הם לא נשארים כאן ולכן בקרוב אנחנו מתכוונים לטכס עצה כיצד להביא עוד ציבור דתי לאומי שישתקע כאן, כי זה מקום נפלא למשפחות צעירות ונצטרך לדאוג למקומות פרנסה ודיור".