קינוח מקורי או תקרית דיפלומטית

הקינוח שהגיש השף שגב משה בארוחת הערב החגיגית שנערכה לכבוד ראש ממשלת יפן, בתוך נעליים, עורר זעזוע בקרב דיפלומטים.

ערוץ 7 , כ"ב באייר תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

ראש ממשלת יפן שינזו אבה ביקר בשבוע שעבר בישראל, וכמקובל התארח לארוחה חגיגית במעונו הרשמי של ראש הממשלה בירושלים.

על הכנת הארוחה ניצח השף הידוע שגב משה, אך הקינוח שהוגש בסופה הוא זה שגנב ככל הנראה את ההצגה כולה.

על פי הדיווח הבוקר (שני) ב"ידיעות אחרונות" הקינוח הוגש בתוך נעליים, מה שגרם במקרה הטוב להרמת גבה אצל היפנים ובמקרה הרע לתחושת עלבון.

דיפלומטים יפנים, גורמים במשרד החוץ הישראלי ודיפלומטים ישראלים בכירים ששירתו בעבר ביפן סיפרו לעיתון כי מדובר בצעד מזעזע.

"מדובר בהחלטה חסרת רגישות", אמר בכיר ישראלי ששירת בעבר ביפן, "אין בתרבות היפנית דבר יותר בזוי מנעל. לא רק שהם לא נכנסים לבתים שלהם עם נעל, לא תמצא גם נעליים בלשכות שלהם. מדובר בחוסר כבוד ממדרגה ראשונה".

לדברי דיפלומט יפני, "אין תרבות בעולם שבה מניחים נעליים על השולחן. מה חשב לעצמו השף המהולל? אם זה הומור אנו לא חושבים שזה מצחיק, נעלבנו בשם ראש הממשלה שלנו".

אולם, פרופ' בן עמי שילוני, מומחה לתרבות יפן, לא סבור שמדובר בדבר נורא כל כך. לדבריו, "הם בטח חשבו שזה חלק מהתרבות הישראלית או היהודית וקיבלו את זה בהומור. כל זמן שביבי לא זרק את הנעל על אבה, זה בסדר".

מטעמו של השף נמסר לעיתון, "שף שגב משה הוא יצירתי במיוחד ונחשב לאמן מוביל בתחומו המייצר חוויות קולינריות יוצאות דופן. בתום הארוחה שבישל, הוגש קינוח ייחודי בשפה הקולינארית־אמנותית המזוהה עם השף בארץ ובחו"ל - 'שגב ארט'. הקינוח הוגש בתוך פסל של האמן הבינלאומי טום דיקסון, המוצג במוזיאונים החשובים ביותר בעולם ולראשונה הוצג בישראל בארוחה. מדובר בפריט אמנות איכותי העשוי ממתכת יצוקה בצורה של נעל, ולא מדובר בנעל אמיתית".