תחת אבטחה כבדה:
רבנים בביקור חשאי במדינה מוסלמית

רבנים מאירופה ומישראל יחד עם ראשי ארגונים יהודיים ביקרו בתוניס. כתב ערוץ 7 הצטרף אליהם. "המוסלמים - פרטנרים שלנו למלחמה בטרור".

חזקי ברוך, תוניס , כ"ב באייר תשע"ח

בחיידר בקהילה היהודית בג'רבה
בחיידר בקהילה היהודית בג'רבה
צילום: אלי איטקין

משלחת של 'ועידת רבני אירופה', רבנים מישראל וראשי ארגונים יהודיים ביקרה בסוף השבוע האחרון בתוניסיה.

הרבנים הוזמנו על ידי ממשלת תוניסיה כדי לחזק את הקהילה היהודית, את רבה של תוניסיה, הרב חיים ביתאן, ואת שיתוף הפעולה בין יהודים ומוסלמים במלחמה נגד הטרור של האיסלאם הקיצוני.

הרבנים זכו לקבלת פנים ולאירוח מלכותי מצד משרד התיירות התוניסאי. שוטרים רבים אבטחו את המשלחת וכל נסיעה בוצעה בשיירה ותואמה עם כוחות הביטחון במדינה.

את הביקור פתחו הרבנים ברובע היהודי הגדול שבאי ג'רבה המאוכלס כולו ביהודים שומרי תורה ומצוות. הרבנים הלכו ברחובות השכונה כאשר כל התושבים יצאו לקראתם, הציעו כיבוד והודו לרבנים על הביקור המחזק.

הרבנים הגיעו גם לתלמוד תורה, 'החיידר' המקומי, שבו מתקיימים לימודים על פי מסורת יהודי ג'רבה. לאחר מכן הגיעו הרבנים לבית הספר לבנות 'כנפי יונה'.

התרגשות רבה חוו הרבנים בביקור ותפילת מנחה בבית הכנסת העתיק 'אל גריבה' שבשכונה. בבית הכנסת ששוקם מחדש לפני כאחד עשרה שנים קיימת אבן השוכנת במערה מתחת לפני השטח המיוחסת למגורשי ישראל לאחר חורבן בית המקדש הראשון.

לפני כניסת השבת, חזו הרבנים במסורת ייחודית המתרחשת בג'רבה מימי התלמוד, ולפיה כל משפחה מביאה את סיר החמין למקום מיוחד ומטמינה את החמין בתנור. כחצי שעה לפני כניסת השבת עולה רבה של תוניסיה על גג ביתו ומכריז בתקיעת שופר על בואה של שבת המלכה.

במהלך השבת התקיים דיון מעמיק בין המשתתפים בנושא 'בין ישראל לתפוצות', בהנחיית יועץ התקשורת של ועידת רבני אירופה משה פרידמן. במוצאי שבת ביקר את המשלחת שר הדתות התוניסאי שביקש לומר לרבנים כי ''טוניסיה היא מדינה המכבדת את הדתות'' והדגיש כי ''בני העם הטוניסאי חיים באחווה עם היהודים''.

ביום ראשון יצאו הרבנים לעיר הבירה תוניס וביקרו בבית הכנסת הגדול הפעיל בכל ימות השבוע. עוזרו של הרב הראשי סיפר בהתרגשות רבה על היסטוריית בית הכנסת, על אוסף ספרי התורה העתיקים ועל החיים היהודים בבירת תוניסיה.

אחר הצהריים התפללו הרבנים בקבריהם של חכמי תוניסיה הטמונים בבית העלמין העתיק ''ברגול''.

''המוסלמים הם הפרטנרים שלנו למלחמה בטרור האיסלאמי, בקיצוניות המוסלמית ובאנטישמיות החוקתית באירופה. ואנו נלחמים יחד נגד החקיקה האנטי דתית באירופה'', אמר נשיא 'ועידת רבני אירופה' ורבה של מוסקבה, הרב פנחס גולדשמידט, בנאום שנשא בפני מאות מוסלמים.טוען....