גפני מעכב התקציב לגרעיני ההתיישבות

ועדת הכספים אישרה העברות בכ-81 מיליון ש"ח. 21 מיליון ש"ח הועברו לצורך הסדרת האתר אליו צפויים לעבור מפוני שכונת נתיב האבות.

ערוץ 7 , כ"ב באייר תשע"ח

רוצה חוות דעת. משה גפני
רוצה חוות דעת. משה גפני
צילום: הלל מאיר/TPS

ועדת הכספים אישרה היום (שני) העברות תקציביות בסכום כולל של כ-81 מיליון ש"ח, 79 מיליון ש"ח מהם במסגרת העברות תקציביות בתקציב 2018.

מנגד, העברת כ-674 מיליון ש"ח מעודפי משרד החקלאות עוכבה לנוכח בקשת יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני לקבל ייעוץ משפטי האם העברת כ-80 מיליון ש"ח לצרכי גרעינים התיישבותיים היא חוקית, וזאת מאחר שלטענתו בקשות דומות של גרעינים חרדים במסגרת זו נדחו.

בדיון אמר גפני, "האם יש גרעין התיישבותי חרדי אחד שאושר במסגרת זו?! אני יודע על לפחות 5 פניות כאלה שהוגשו ונדחו, האם יש יועמ"ש שאישר רק לציונות הדתית לקבל תקציבים לגרעינים הללו ולא לחרדים? אני מבקש לקבל לישיבה הבאה חוות דעת האם הרשימה חוקית".

נציגת המשרד נימקה כי נהלי התמיכות מאושרות על ידי ייעוץ משפטי, ולאור כך ביקש יו"ר הוועדה כי תוגש בדיון הבא חוות דעת ספציפית לעניין ההעברה לגרעינים ההתיישבותיים.

"עשרות מיליונים ל-150 גרעינים, אף אחד מהם לא חרדי, שעה שאני יודע שהוגשו בקשות. זה מצריך אישור משפטי", טען גפני.

כחלק מההעברות אושרה העברת 58 מיליון למשרד החינוך לצרכי תרבות חרדית, תרבות יהודית, תרבות יהודית שלא במסגרת לימודים פורמליים.

ההעברה הינה במסגרת הסכמים קואליציוניים הנוגעים למשרדים שונים, במסגרת זו מושלמת העברה זו כעת לאחר שהתבקשה חוות דעת משפטית והתקבלו אישורי הגורמים המקצועיים.

במסגרת אישור ההעברה התקיימה הצבעה חוזרת (ריביזיה). ח"כ סתיו שפיר טענה על רקע הדברים כי "התקציב של תרבות יהודית קפץ תחת בנט. הרבה מהכספים עברו להפעלות של הבית היהודי במרכז הארץ, היה תחקיר על הנושא הזה. אלה כספים שעוברים לעסקני הבית היהודי תחת הכותרת הזו. ביקשתי שהנושא ייבדק וזה לא קרה".

21 מיליון ש"ח מתקציב משרד האוצר הועברו במסגרת החלטת ממשלה במטרה לפתח ולאפשר את מעבר תושביה המפונים של שכונת נתיב האבות לאתר מגורים זמני, כאשר הרצון הוא להעבירם לאתר עוד טרם הפינוי. במסגרת אישור ההעברה התקיימה הצבעה חוזרת.

ח"כ עומר בר לב תקף "זה 21 מיליון בשביל 14 משפחות על מה? על בנייה לא חוקית". ח"כ רחל עזריה השיבה, "זה לא נכון, זה סיפור שלא היה צריך לקרות, הנושא מצריך הסדרה". ח"כ איתן ברושי קבל על הקמת השכונה הזמנית, "הקימו בתים לא חוקיים, עושים תקופת מעבר ואח"כ יהיו מגורי קבע. הפרק זמן הזה של מגורים זמניים מיותר ולא נכון".

שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון, אמר כי "הסכום שאושר היום להעברה עבור מפוני נתיב האבות הינו חסר תקדים בתולדות גוש עציון. אנחנו מודים ליו"ר הועדה הח"כ משה גפני ולחברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ומיקי זוהר, אשר סייעו בפועל לביצוע העברה.

''למרות הנסיבות המקוממות של ההרס בנתיב האבות, מדובר כאמור בהתגייסות חסרת תקדים של הממשלה לטובת אנשי גוש עציון. כולנו תקוה שמעז ייצא באמת מתוק ונוכל להתפתח ולצמוח לא רק בעקבות הרס מיותר ומרושע אלא לכתחילה", הוסיף נאמן.