פרקליט המדינה מציג: פייק ניוז

פרקליט המדינה: שרת המשפטים הזהירה אותי בעניין אולמרט? טענה מופרכת לחלוטין.

עוזי ברוך , כ"ב באייר תשע"ח

שי ניצן
שי ניצן
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן מכחיש בתוקף את הדיווח אתמול בעיתון "הארץ" לפיו שרת המשפטים איילת שקד הזהירה אותו שלא לערער על שחרור אולמרט.

"בתקשורת פורסמה אתמול 'חשיפה' כביכול, לפיה, לאחר שאולמרט שוחרר על ידי ועדת השחרורים, השרה 'הזהירה' אותי שלא להגיש ערעור על החלטה זו, וכביכול, בעקבות אזהרה זו, שיניתי את עמדתי והחלטתי שלא להגיש ערעור על ההחלטה. הטענה כאילו השרה הזהירה אותי, או הנחתה אותי, שלא להגיש ערעור, היא טענה מופרכת לחלוטין".

ניצן הבהיר "שרת המשפטים מעולם לא הזהירה אותי בשום עניין, ומעולם לא הנחתה אותי לגבי תיק ספציפי. הדבר אינו בסמכותה והיא לא עשתה זאת.

אכן, בעניין אולמרט השרה הביעה דעתה כי ראוי שהוא ישוחרר על ידי הועדה עם תום שני שלישים מריצוי עונשו. אלא שדעתי היתה שונה ולכן הפרקליטות הביעה בפני ועדת השחרורים עמדה הפוכה.

לאחר שהועדה דחתה את עמדת הפרקליטות נדרשנו לקבל החלטה בשאלה אם לעתור נגד ההחלטה לבימ"ש מחוזי- דבר שהוא צעד חריג. בסופו של יום, משיקולים מקצועיים לחלוטין, החלטנו שלא לעתור".

עוד סיפר ניצן כי בהקשר אחר, לפני מספר ימים פורסמה בתקשורת החלטתו בעניין אום אל חיראן.

"ההחלטה היתה לגנוז את התיק מבלי להעמיד איש מהשוטרים לדין פלילי. במקביל, לגבי השאלה אם דובר בפיגוע, הבהרתי בהחלטתי שיש אינדיקציות לכאן ולכאן, ובכל מקרה, ההכרעה בשאלה זו לא נדרשת לצורך הכרעה בשאלה הפלילית שעמדה לפתחי.

גם בהקשר זה עלתה טענה בתקשורת כאילו כך החלטתי כדי לא לפגוע בעמדת מפכ"ל המשטרה שסבר כי מדובר בפיגוע. גם טענה זו היא מופרכת. אכן, מפכ"ל המשטרה סבר שמדובר בפיגוע, והיו שסברו אחרת. חומר הראיות מעלה כאמור כי יש ראיות לכאן או לכאן וממילא לא נתתי גיבוי לעמדת המפכ"ל".

פרקליט המדינה הסביר "הסיבה שנמענתי מהכרעה בשאלה זו היא עניינית. בחנתי ביסודיות את כל הראיות שנאספו והגעתי למסקנה כי אין שום ראיה משמעותית שיכולה להכריע בנושא זה באופן חד משמעי ברמת הסתברות גבוהה. מעבר לכך, כאמור, ההכרעה בעניין זה אינה נדרשת להחלטת הפרקליטות".