הגיע הזמן שקהילת ג'רבה תעלה לישראל

הרב יהודה שלוש מספר על הביקור בתוניס ועל שיחותיו עם הקהילה היהודית בג'רבה. "אפשר להכפיל את מורשתם של יהודים אלו בארץ ישראל".

חזקי ברוך , כ"ד באייר תשע"ח

הרב יהודה שלוש
הרב יהודה שלוש
צילום: חזקי ברוך

הרב שלוש: "רכבת אווירית מג׳רבה לירושלים"

הרב יהודה שלוש שביקר בסוף השבוע האחרון בקהילה היהודית בג'רבה שבתוניס, מסכם את החוויה המיוחדת שהובילה ועידת רבני אירופה.

"נפעמתי ממראה הקהילה היהודית בעולם בגלות", אמר הרב שלוש לערוץ 7. ''הקהילה מאוגדת ושמורה סביב עולם הכשרות והשבת, טהרת המשפחה והלב היהודי".

הרב סיפר על שיחותיו עם בני הקהילה ופגישותיו עם מנהיגיה, "במהלך שהותי בקהילה נפגשתי עם תלמידים בתלמוד תורה והבנות בבית הספר, והתרשמתי מאוד מעומק קרבתם אל עם ישראל המקורי ותורת ישראל. בשיחה עם רבה של תוניס ורב המקום, הרב ביטן, התרשמתי מהנהגתו הברורה והבהירה וההכוונה החד משמעית למטרת עבודת ה' ויראת שמים ושמירה על הקהילה היקרה".

בקהילה היהודית בג'רבה יש יחס מיוחד ומנהגים מיוחדים ליום העצמאות, "שאלתי מה הם נוהגים ביום העצמאות והרב הראשי הרב ביטן ענה לי 'הקהילה נוהגת שלושה ימים לא לומר תחנון לפני יום העצמאות, ויום אחרי כמו רגלים של תורה'. בנוסף הם מתפללים תפילת חג של יום העצמאות כמו בישראל, עם הלל בלא ברכה בתוך התפילה. בעבר הבנות הביאו דגל ישראל ורקדו איתו כמו שנהגו הרבנים בקום המדינה, אבל כיום המשטרה לא מאפשרת".

"ברור שהשאלה הבאה צריכה להיות מדוע הם לא עולים לארץ ישראל, תשובות מגוונות עלו לשאלה הזו ובעיקר התשובה הייתה 'בעזרת ה''. עניתי להם שה' רוצה ועכשיו צריך את עזרתם. ה' רוצה כי הוא מאפשר את עלייתם של כל היהודים מהעולם, והגיע הזמן שהרב יחד עם כל קהילתו יעלו מג'רבה לישראל".

"הסברתי לרב שאפשר להכפיל ולשלש את מורשתם של יהודים אלו בארץ ישראל מתוך קדושת הארץ ומתוך התנועה הרוחנית הפנימית של העם היהודי בארצו. אשמח לקלוט בעירי בנתניה את קהילת ג'רבה בתוך שאר הג'רבים שכבר זכו לעלות", סיים הרב שלוש.