גם כשהם כבויים המכשירים האלו מסוכנים

מיקרוגל פולט קרינה גם כשהוא כבוי, מכונת כביסה פולטת קרינה גם כשהיא במצב סחיטה. על המכשירים שלא חשבנו להיזהר מהם.

שמעון כהן , כ"ד באייר תשע"ח

להתרחק ממנו. מיקרוגל
להתרחק ממנו. מיקרוגל
צילום: שמעון כהן

החיים המודרניים מזמנים לסביבתנו הטבעית לא מעט אלמנטים מסכני חיים ובריאות, בין השאר קרינה שאנחנו סופגים מלא מעט מכשירים שהם חלק משגרת יומנו.

יורם ברטל, מנהל שירות בחברת 'פל', מספר על המכשירים הקורנים והמקרינים הללו, והאזהרה שלו מתמקדת בעיקר בנתונים שעדיין לא נחקרו דיים, ועדיין אין מסקנות לגביהם, אך בהחלט ייתכן שבעוד מספר שנים נקבל עליהם אזהרות למפרע, כאשר יהיה כבר מאוחר מדי.

"אנחנו מכירים את הקרינה מהסלולרי ומכשירי רנטגן, ומהם כבר למדנו להיזהר. אנחנו מעלים כעת מודעות לקרינה ממכשירי חשמל ביתיים כמו ראוטרים, מכונות כביסה, ומיקרוגל, גם כשהוא לא עובד ועוד. גם כשמכשירים לא עובדים יש סלילים אלקטרומגנטיים שטעונים בחשמל, והיום ידוע שהם מסוכנים וצריך להתרחק מהם. יש מכשירים שמודדים קרינה אלקטרומגנטית גם כשהמכשיר כבוי".

ברטל מבהיר כי "אין כעת מחקרים ואזהרות לגבי סכנה, אבל ממליצים להימנע כי דברים מתגלים במרחק הזמן. זו קרינה שאינה מייננת שכדאי לא להימצא בקרבתה".

בדבריו מספר ברטל כי "גם מכונת כביסה בשלב הסחיטה יש בה קרינה. ראוטרים ומשדרים צריך להיזהר במיוחד. לא מדובר בסכנה עד כדי לא להשתמש אבל לא להיות בקרבה". ברטל מציין כי קיר אינו מפריד והקרינה עוברת דרכו. לכן יש להישמר מלישון ליד קיר שמאחוריו מוצב ראוטר או מכשיר קורן אחר.

עם זאת הוא מבקש להרגיע: "עם תכנון נכון של הדברים ניתן לחיות בשלום עם המכשירים הללו. לא להיצמד למכשירים, ששולחן האוכל יהיה רחוק ממכשירים כאלה, שראוטר לא יהיה צמוד לחדר שינה. מכשיר ישן או שנפל מקרין יותר ודורש בדיקה בהולה יותר".

להערכתו בעתיד "כמו בהרבה תחומים, יצרנים עם מודעות ורצון לשווק, ייכנסו גם לנישה הזו ויגידו לנו כמה כל מכשיר מקרין, אבל כבר היום בתכנון נכון ניתן להנמיך את הקרינה".


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il