התארגנות לפרובוקציה בכנס הרבנים

פמיניסטיות רדיקליות ופעילות רפורמיות מתכוונות לשבש את כנס האחדות של רבני הציונות הדתית מחרתיים, כך נודע לערוץ 7.

ידידיה בן אור , כ"ג באייר תשע"ח

פרובוקציה רפורמית בכותל. ארכיון
פרובוקציה רפורמית בכותל. ארכיון
צילום: Hadas Parush/Flash90

מאות רבנים מכל גווני הציבור הדתי לאומי צפויים להתכנס מחרתיים (חמישי) בעיר ירושלים לכנס אחדות משותף לקראת יום ירושלים.

הכנס יתקיים לרגל מלאת 70 שנה להקמת המדינה ויובל שנים לשחרור ירושלים, בנשיאותם של זקני רבני הציונות הדתית.

אולם, לערוץ 7 נודע כי פמיניסטיות רדיקליות ופעילות רפורמיות מתארגנות בימים אלו לשיבוש הכנס, וזאת באמצעות הרשמה פיקטיבית וניסיון לשבש את התנהלותו.

חלק מהפעילות אף דיווחו בקבוצות דיון ברשתות החברתיות כי הצליחו להירשם לכנס במערכת הרישום האוטומטית, ומארגני הכנס צופים אפשרות של פרובוקציות מתוכננות על רקע זה.

עם זאת, בועדה המארגנת מדגישים כי הכנס יערך כמתוכנן בהתאם לתכנית שנקבעה ופורסמה.

בראיון לערוץ 7 לקראת הכנס הסביר הרב זלמן ברוך מלמד, ראש ישיבת בית אל ומיוזמי הכנס, את מטרתו, "כל התוכן של הכנס הזה הוא להודות. להודות אין הכוונה רק להודות באופן אישי. מצוות ההודאה היא שכל מי שנעשה לו נס הוא מברך עליו בציבור ולא לבד. מצוות ההודאה היא בציבור וככל שהציבור גדול יותר זה קידוש ה' גדול יותר וזו מטרת הכנס".

"חכמינו מדברים הרבה על ערך האחדות. עם ישראל הוא עם אחד וציבור הוא גדר אחר מאשר יחידים, תענית שאין בה מפושעי ישראל אינה תענית. מדוע מכניסים גם את פושעי ישראל? חכמים אומרים שתענית צריכה להיות בציבור וציבור זה צדיקים בינוניים ורשעים. אם חסר חלק אחד מהציבור, או הצדיקים או הבינוניים או הרשעים, זו אינה תענית ציבור אלא תענית יחידים, וכמו שיש צורך להתאחד בעת צרה, שבה מתכנס כל הציבור, כך גם בימי ההודאה, כאשר צריכים להודות לקב"ה צריך להודות בציבור גדול ככל שניתן".

הרב מלמד נשאל אם אכן ניתן ללכד את כל רבני הציונות הדתית על אף חילוקי הדעות והמציאות של ריבוי תתי מגזר, והשיב בחיוב: "זה מה שצריך להיות. כולנו שותפים להסתכלות על טוב ה' שהטיב לנו. זו הציונות הדתית על כל גווניה ותתי גווניה, כולם שותפים לאותה דעה שבאנו לארץ ישראל במהלך של גאולה תשובה וישועה. גודל התודה מתגדל ככל שרבים ישתתפו בה ורבני הציונות הדתית צריכים להיות ראשי החץ למשיכת כלל הגוונים".