15 שנות מאסר ליהודי שהרג פלסטיני

בית המשפט המחוזי גזר 15 שנות מאסר על יהושע אליצור שהורשע בהריגת פלסטיני בשנת 2004 וברח לברזיל תוך כדי המשפט.

רעות הדר , כ"ד באייר תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: אייסטוק

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (רביעי) 15 שנות מאסר על יהושע אליצור, לשעבר תושב השומרון שהורשע בהריגת פלסטיני בשנת 2004 וברח לברזיל תוך כדי שלב הטיעונים לעונש.

אליצור ישלם למשפחת הפלסטיני שנהרג פיצויים בגובה 200 אלף שקלים.

בינואר האחרון חודש ההליך המשפטי נגד אליצור, שלפני כ-14 שנה הואשם, ולאחר מכן הורשע בהריגת נהג ערבי שעל-פי טענתו ניסה לדרוס אותו בכביש שבין היישוב איתמר לאלון מורה.

בטרם נגזר דינו נמלט אליצור מישראל, ונעצר לפני כשנתיים וחצי בעיר סאו פאולו בברזיל בעקבות צו מעצר בינלאומי שהוצע כנגדו. בחודש ינואר 2018 הוסגר אליצור מברזיל.

אליצור, גר צדק כבן 46, סיפר במהלך המשפט כי הירי בוצע לצורך הגנה עצמית. אליצור תיאר כי הטרנזיט בה נהג הערבי נסעה לכיוונו במהירות, דבר אשר העלה חשש ממשי לחייו והוא נאלץ לבצע ירי.

בגזר הדין הסביר השופט צבי גורפינקל כי ''בעת שהנאשם ירה מנשקו, רכב הטרנזיט לא היה מופנה לכיוונו ועל כן לא נשקף כל סיכון לנאשם ועל כן לא עומדת לו טענה של הגנה עצמית. המקום שבו עמד הנאשם עובר לירי היה כזה שהרכב לא יכול היה לסכן אותו, והירי בוצע בעת שהרכב לא היה בנסיעה לכיוון עמידתו של הנאשם".

''מדובר בירי שבוצע ללא כל הצדקה חוקית, בקיפוח חיי אדם שלא לצורך, ובזלזול בחיי אדם'', קבע השופט גורפינקל.

בארגון חוננו אשר מלווים את יהושע אליצור הגיבו בחריפות נגד פסק הדין "יהושע אליצור, גר צדק שהגיע מגרמניה. באהבתו את היהדות ואת ישראל החליט יהושע להצטרף לעם היהודי ולעלות לארץ ישראל".

"בוקר אחד בדרכו לעבודה, מצא את עצמו יהושע בסיטואציה מורכבת המאפיינת את אזור מגוריו, חש בסכנת חיים והגן על עצמו", אומרים בחוננו. "כדור אחד ירה אליצור על רכב ערבי שעקף מחסום ודהר במהירות לכיוונו. הרכב הערבי נעצר שני מטרים בודדים ממנו. אליצור ניצל בנס".

"שוב באולמות הממוזגים של בתי המשפט בתל אביב חורצים דינם של לוחמים ואזרחים, במנותק מהמציאות בשטח ואף במנותק מחומר הראיות. בית המשפט קבע לדוגמא כי אליצור לא התקשר להזעיק עזרה, וזאת בניגוד לעולה בברור מחומר הראיות כי אליצור התקשר מיד למוקד הביטחון באזור. בימ"ש סימן את המטרה ואח"כ מצא את הדרך להרשיע." הוסיפו בארגון.