יום ירושלים – לא רק לסרוגים

מיזם 'יחד ירושלים' מבקש לשתף את כלל ערי ישראל והמגזרים בחגיגות שחרור הבירה, אבל מה עם המחלוקות והרואים בירושלים הגורם להן?

שמעון כהן , כ"ד באייר תשע"ח

פעילות לכולם
פעילות לכולם
צילום: זהות

יום ירושלים מתקרב ויש מי שמבקש לשנות מעט את אופיו של היום שבמרוצת השנים הפך להיות מזוהה, אולי יותר מהרצוי, עם הציונות הדתית בעוד כלל האוכלוסייה בישראל התרחקה ממאפייניו והמסרים העולים ממנו.

ארגון 'זהות' שותף למיזם 'יחד ירושלים' המבקש להרחיב את מעגלי ההשתתפות ביום המיוחד לכלל האוכלוסייה. ישראל בן פזי, מנכ"ל 'זהות' מספר על המהלך ביומן ערוץ 7.

"יום ירושלים לא לירושלמים בלבד ומגיע לירושלים שיחגגו את יום חגה בכל הארץ. ביוזמת מנהל החברה והנוער, החמ"ד והאגף לתרבות יהודית במשרד החינוך אנחנו מפיקים אירועים שקשורים ליום ירושלים בכל הארץ. בין האירועים יש מופעים, תהלוכות, ערכות חינוכיות בבתי הספר, ירידים, משחקים ועוד כדי לחבר כמה שיותר אנשים לערכים של ירושלים".

ומה באשר למחלוקות סביב אופייה ועתידה של ירושלים? "אנחנו מציעים לשים את המחלוקות בצד. עשרה אחוזים של מחלוקות אבל כמו שאמר בן גוריון 'אם לארץ נשמה הרי ירושלים היא נשמתה של ארץ ישראל'. ירושלים מגבשת את העם כולו סביב ייעוד ושיח על חזון עתיד. סביב הערכים הללו שעוסקים במשמעות ירושלים כבירת ישראל וכעיר מאחדת ומרוממת ומביאה שלום לעולם' אנחנו רוצים לחבר את כל עם ישראל".

ומה באשר לאותם הרואים ביום שחרורה של ירושלים את ראשית אסונה של ירושלים, אותם גורמים הרואים בכיבושה של העיר ראשית קיטובו של העם וחלוקתו לימין ושמאל? בן פזי משוכנע שעמדות אלה, אם הן קיימות, אינן מייצגות את הרוב המוחלט של העם. "זה תיאור מוגזם. גם בימין וגם בשמאל אנשים מאוחדים ורוצים את השייכות הלאומית לירושלים. הכמיהה לציון מאחדת את העם והיא לא נחלת ציבור מסוים. אנחנו לא פוגשים אמירות כאלה בשטח. אנחנו פועלים בשבעים ערים ולא שומעים את השיח הזה, בלי חלוקה בין ימין לשמאל. זה לא על הפרק. אנשים שמחים בשמחתה של ירושלים. אנשים משתתפים ורוצים להיות מחוברים".

על הפעילות עצמה הוא מספר: "מיזם 'יחד ירושלים' מופק דרך הרשויות המקומיות שמארגנות מופעים ותהלוכות הפתוחים לקהל הרחב. בתי הספר משתמשים בכך ושותפים להם ואנחנו מתגברים לחיזוק הידע על ירושלים והמורשת בערכות חינוכיות. בערים הפעילות מגוונות, שלל הופעות בסופי הצעדות כמו של ג'קי לוי, קובי אריאלי, משה להב, אורי בנאי ואחרים".

לדברי בן פזי ניתן לחבר את הדור הצעיר לערכיה ומורשתה של ירושלים גם כאשר הדור הזה מעדיף להציץ לעבר הנוצץ והאמריקאי. "אנחנו משתמשים גם באמצעים טכנולוגיים שהדור החדש נמצא בהם. הכנו משחק מיוחד לבתי הספר שמשחקים בו דרך הטלפונים' וכך אנחנו מחברים גם את מי ששייך לז'אנר הזה לירושלים, אבל גם דור המסכים אוהב לצאת מהמסכים לריקודים וצעדות בשטח".