"אירופה היא לא בעלת ברית מול איראן"

השר ישראל כ"ץ אומר בכנס הרצליה כי האירופאים לא נתפסים במערכת המדינית בישראל, כמי שיכולים לסייע במאבק באיראן.

יוני קמפינסקי , כ"ד באייר תשע"ח

השר ישראל כ"ץ בכנס הרצליה
השר ישראל כ"ץ בכנס הרצליה
צילום: גלעד קוולרציק

שר המודיעין והתחבורה, ישראל כ"ץ, דיבר בכנס הרצליה על החלטת הנשיא טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן.

"ההסכם הזה כפי שהוא מוביל את האיראנים לגרעין והוא אף התחיל ברמייה מאוד נועזת. אם האיראנים היו כל כך רוצים הסכם, הם היו יושבים הרבה לפני 2015 לחתום עליו, אבל הם פעמיים נסוגו ממנו. ההסכם הזה טוב לאיראנים, כיוון שהוא מונע טיפול בהם. ההנחה הייתה שזה יוביל אותם לצד של הטובים, זה מה שאובמה חשב והם ניצלו את זה כדי לעשות בדיוק הפוך", אמר השר כ"ץ.

הוא פנה לקהל ותהה, "מה אתם חושבים שמניע את איראנים? מה שמוביל אותם זה הרצון לייצא את המהפכה ואנחנו חייבים לעצור אותם. ההסכם הזה לא היה טוב ולא היה מונע מאיראן להגיע לנשק גרעיני".

"יש לאיראן כרגע שתי אפשרויות, או להתיישר או לקרוס ולהתקפל. היא תתמודד מול עןצמה כלכלית אמריקאית ואנחנו יודעת מה מצב הכלכלה באיראן. אם הם ילכו לדרך השנייה של להתעמת, זה יכול להביא לעוד תוצאה: פריצת המשטר באיראן כי הבעיה היא לא עם העם האיראני אלא המשטר. במצב כזה איראן יכולה להפוך לבעלת הברית הכי טובה שלנו", העריך כ"ץ.

לדבריו, "לא צריך חיילים על הקרקע באיראן משום שמדובר במשטר ולא בציבור אף אחד לא יפלוש לאיראן. האסטרטגיה של חמינאי היא לחכות שטראמפ ימות. זו אסטרטגיה מעניינת".

שר המודיעין ציין כי האירופים לא נתפסים בישראל כפרטנרים למאבק באיראן. "אירופה היא לא בעלת ברית אסטרטגית של ישראל מול איראן, אירופה מוכנה שאיראן תתקדם בדברים שהיה צריך לחסל אותם כבר מזמן. אנחנו מתחמים את המאבק מול איראן בסוריה כדי למנוע מלחמה, כדי לגרום לאיראנים להבין שהם לא צריכים להיות שם ולא צריכים לייצר יכולת היערכות בסוריה מול ישראל. כל עוד המערכה מתוחמת לסוריה, ישראל ביתרון משמעותי".

על הביקורת בציבור כלפי התנהלותו של ראש הממשלה נתניהו בכל הקשור להסכם הגרעין אמר כ"ץ, "תהיו בטוחים שאתם לא יודעים 99% מהסודות של מדינת ישראל. אני אומר את זה בתור מישהו שיודע את כולם. באים בכירים לשעבר ממערכת הביטחון ומדברים, אבל מי שכבר לא במערכת אינו מעודכן. הם לא יודעים מה קורה. היו פה מנהיגים כמו בגין ורבין שגם כשהיו באופוזיציה ידעו לפרגן ולתמוך בפעילויות חשובות, שהם ליבת הקיום וליבת הביטחון וצריך להיות בהם ביחד".