איראן בצרות

המזרחן ד"ר מרדכי קידר מעריך כי איראן עומדת בפני קריסה. "הסנקציות המתחדשות וההצלחה המודיעינית של ישראל מזעזעת את השלטון".

בני טוקר , כ"ה באייר תשע"ח

ד"ר מרדכי קידר
ד"ר מרדכי קידר
צילום: אלירן אהרון

המזרחן ד"ר מרדכי קידר מעריך שאיראן עומדת בפני קריסה כלכלית, שעלולה לערער את יציבות משטר האייתולות.

"האיראנים חוששים ובצדק שהחרם האמריקני יגרור גם את מדינות מערב אירופה ששותפות להסכם הגרעין. אני לא מכיר אף בנק באירופה שיעדיף לעבוד עם איראן ולא עם ארה"ב. לא לחינם אנחנו עדים בימים אלה לצניחה אדירה של המטבע האיראני - הריאל", אומר קידר בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "כל איראני מנסה להיפטר מהריאלים ולקנות דולרים או זהב. היום דולר אחד שווה לשבעים אלף ריאל - ירידה של שלושים עד ארבעים אחוזים. אין כזו צניחה בעולם של מטבע והדבר משקף את חוסר האמון של האוכלוסייה בכלכלה ובשלטון".

ד"ר קידר מעריך כי שלטון האייתולות יקרוס תחת הלחץ. "הם עשו צעד אחד יותר מדי. מצד אחד, הקריסה של הסכם הגרעין ומצד שני המעורבות בסוריה ובתווך האזרחים ששואלים את עצמם עוד כמה כסף המשטר ישפוך על סוריה, על טילים ועל חללים שדמם מוקז בסוריה".

"האיש ברחוב האיראני יודע מה המחיר הכלכלי של המעורבות האיראנית בסוריה, עיראק ולבנון. להערכתי הסנקציות של ארה"ב לצד ההוצאות האדירות במזרח התיכון מעמידות את השלטון האיראני על חבל דק", אומר קידר.

הוא מוסיף כי "בשל המצב הפנימי הכל כך רעוע, נראה שאנחנו עומדים לפני קריסת השלטון. אנחנו כבר רואים שם מעצרים בתוך השכבה השלטת וימשיכו להיות חיסולים הדדים. הלחץ מוציא אנשים מדעתם וההישג המודיעיני הישראלי, ששם ידיו על מסמכי הגרעין האיראני, מטריף אותם. זה מוכיח שיש אצלם חפרפרות ומשת"פים וכל אחד הופך להיות חשוד".

גם הדימוי של השלטון האיראני נמצא בשפל חסר תקדים בעיני האזרחים. "הכישלון הזה שלהם מעמיד אותם בפני האוכלוסייה כשלומיאלים שלא יכולים לשמור על קודש הקודשים של תכנית הגרעין. ייתכן שבזמן הקרוב נהיה עדים לזעזועים שם".