השירות הלאומי נאבק על חייו

במכרז השירות הלאומי החדש שפורסם ישנו קיצוץ של 50% בדירות לבני ובנות השירות הלאומי, קיצוץ רוחבי במעטפת השירות ופגיעה קשה בהכשרה.

עדו בן פורת , כ"ה באייר תשע"ח

בנות שירות לאומי. ארכיון
בנות שירות לאומי. ארכיון
ששון תירם

מכרז חדש שהוציא החשב הכללי באוצר ערב חג הפסח יהפוך תוך זמן לא רב את השירות הלאומי אזרחי לחברת כח אדם גרידא. כך מזהירים גורמים העוסקים בתחום.

על פי המכרז החדש, התקציב שיועבר לעמותות המפעילות את המתנדבות והמתנדבים לא יאפשר להם להכשיר את המתנדבים למקצועות המיועדים להם.

בנוסף, התקציב פוגע במעטפת הניתנת למשרתים (בין במגזר הערבי, בין הדתי או החילוני) ולא יתנו להם את התמיכה המגיעה להם.

המכרז כולל גם קיצוץ של חמישים אחוזים בתקציב דירות השירות הלאומי, דבר שינתק את המרכז מהפריפריה ויביא לחיסול מרכיב האינטגרציה המהווה אחד מהיסודות החשובים של מפעל השירות הלאומי.

לטענת הגורמים, הפקיד שהוציא את המכרז מסיים את תפקידו בסוף החודש ועל פי הנוהל המקובל נאסר עליו בתקופה זו להוציא מכרזים. מסיבות שאינן ברורות פעל הפקיד בניגוד לנהלים. בנוסף המכרז יצא ללא תיאום עם משרדי הממשלה בערב חג הפסח וללא כל הידברות עם עמותות השירות הלאומי.

גורמים המעורים בסוגייה קוראים לשרים כחלון, בנט ואריאל לעצור את העוול ההיסטורי שירוקן מתוכן מפעל של עשייה ותרומה חברתית מהמעלה הראשונה, מפעל שקיים כבר ארבעים שנה.

לטענת אותם גורמים, המכרז עלול לפגוע משמעותית גם בתנועות הנוער ולמנוע מהבנות לשרת כקומונריות באזורים שונים ברחבי הארץ שלא במקום מגוריהן.

''המהלך עלול לפגוע במאות מוסדות חינוך, עמותות ומשרד רווחה הנשענות על מערך של אלפי בנות השירות הלאומי, דבר שעלול לפגוע הן באנשים הנזקקים לסיוע והן בעמותות שיאלצו להעסיק עובדים'', אמרו הגורמים.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: ''הפרטים המפורטים בפנייה אינם מדויקים וחסרים כל בסיס. החשב הכללי פרסם את המכרז בהתאם לסמכותו מכוח חוק חובת המכרזים ובהתאם למדיניותו. מדובר במכרז המיטיב הן עם בני השירות הלאומי, הן עם הגופים המוכרים והן עם משרדי הממשלה, ואשר נבנה בשיתוף ותאום של כלל הגורמים המקצועיים בשירות הלאומי ושל משרדי הממשלה.

''בכל הנוגע לתעריף השירות הלאומי ותכולתו, המדובר בנושאים שבסמכות הרשות לשירות לאומי בהתאם לחוק, ואין החשב הכללי מעורב בהם", נמסר.

מרשות השירות הלאומי-אזרחי לא נמסרה תגובה.