בשבע מהדורה דיגיטלית

עניין אישי עם ד"ר אלישיב דרורי

בן 44, גר בגבעת הראל. נשוי לשירה ואב לשישה. יינן יקב גבעות, מרצה באוניברסיטת אריאל ורכז מחקרי חקלאות במו"פ מזרח

רבקי גולדפינגר , כ"ה באייר תשע"ח

ד"ר אלישיב דרורי
ד"ר אלישיב דרורי
צילום: בן יצחקי

התחלה/ לפני 44 שנים, במשפחה בת תשעה ילדים, "אני השלישי בחבורה". נולד וגדל בקריית שמונה.

אבא/ הרב צפניה דרורי (81), רב העיר קריית שמונה וראש ישיבת ההסדר. "דמות משמעותית בחיים שלי. כזה שתמיד אפשר להישען עליו ולהתייעץ איתו. כל חייו בענייני ציבור אבל הוא תמיד מוצא זמן בשבילנו. אדם פלורליסטי מאוד, שאוהב את עם ישראל ומקבל כל אדם באשר הוא".

בן הרב/ "לפני כמה שנים השתתפתי במחקר שעסק בבני רבנים והיחס ביניהם. אני עניתי תשובה ברורה מבחינתי, שיש כמובן מחירים לכך אבל במקרה שלנו זה היה חיובי מאוד. נכון, גדלנו כ'בן של' וכביכול אתה מייצג משהו ומצפים ממך איך להתנהג ואיך להיראות, אבל בפרספקטיבה לאחור זה הצמיח בנו הרבה טוב".

אמא/ הרבנית שרי דרורי (73), נולדה וגדלה בארצות הברית. עלתה ארצה בגיל 16 לבדה, מטעמי ציונות. "אמא הכירה את אבא באותה תקופה, וכשהיא הייתה בת 18 הם נישאו. את השפה האנגלית, אגב, יש לי בזכותה".

השליחות/ "כזוג צעיר הם גרו בירושלים, ואז הרב צבי יהודה שלח אותם לקריית שמונה ומאז הם שם. אמא העולה מארצות הברית הגיעה לעיירת פיתוח בצפון וזה היה בהתחלה אתגר, אבל הם גידלו שם משפחה, בנו את הגרעין התורני, פיתחו ישיבת הסדר לתפארת, והיום חיה שם קהילה מאוד רצינית".

משעמם/ בסוף היסודי פנה ללימודים במכינה בכפר סבא, בכיתות ז'-ח'. אחר כך עבר לישיבת יב"ע נתיב מאיר. "עזבתי בשישית והלכתי לכפר הרוא"ה, אבל גם שם היה לי משעמם וזה היה נראה לי מיותר. למה להיכנס לשיעור אזרחות בכלל אם ביומיים אפשר להתכונן לבגרות?".

לישיבת ההסדר/ "עניינו אותי דברים אחרים והרגשתי שלימוד התורה צריך להיות ברמה גבוהה יותר, ולכן בעידודו של הרב משה צבי נריה פרשתי מכפר הרוא"ה בכיתה י"א והלכתי ללמוד בישיבת ההסדר בקריית שמונה". את הבגרויות הוא השלים לבדו בהצלחה.

ירוק לו ירוק/ בגיל 17 בישיבה בקריית שמונה ביקש במקביל ללימודי הקודש גם חלקה קטנה בצד וגידל בה תירס ושאר ירקות. "תמיד הייתה לי משיכה לחקלאות ועבודת אדמה. ג'וק ירוק כזה, שידעתי שבעתיד אני ארצה לעסוק בזה".

צבא/ בגיל 18 התגייס לחיל הצנחנים גדוד 101, עם מחזור מעליו בישיבת ההסדר. הוא נישא בסוף השירות הראשון. "בשירות השני כבר הייתי נשוי ואב לתינוקת קטנה".

החצי השני/ שירה וייס, בתם של אמנון ודניאלה וייס. "הכרתי אותה בגיל 15 במחנה קיץ. בגיל 18 התחתנו. שירה אדריכלית מוכשרת מאוד, פייטרית רצינית, מאוד מסודרת ותקתקנית. החברה הכי טובה שלי, אינטליגנטית וכיפית".

הנחת/ שישה. הבת הבכורה אילה (25) "נשואה ואמא לבת. כן, כן, אני סבא צעיר", הבן ברק (20), תמר (19), חירות "שהשבוע חוגגת 15", עוז (10) והקטן נווה בן שמונה. "הילדים הם נחת גדולה ואתגר לא קטן. משתדל להעניק הכוונה והמון אהבה".

עלי/ לאחר נישואיהם התגוררו בני הזוג בקריית שמונה, ובהמשך עברו לעלי. "התחלתי ללמוד בישיבת ההסדר בשילה אז עברנו. התאהבנו באזור מיד. בעקבות המשיכה שלי לחקלאות, גידלתי במקביל מצע פטל אורגני".

יגיע כפיך/ "בהמשך עם עוד כמה חבר'ה מהישיבה הקמנו כולל שמתפרנס מחקלאות. גידלנו שם פרחים, כלניות, ירקות, עגבניות שרי, פלפלים ואבטיחים - הכול היה אורגני. וזה הלך מצוין". לאחר שנתיים החליט כי בשלה השעה לפנות לאקדמיה.

אקדמיה/ "רציתי להיות אגרונום. הלכתי לפקולטה לחקלאות ברחובות. בשנה השנייה התחלתי לעבוד במעבדה והתאהבתי בתחום של תרביות רקמה של הצמח. החלטתי שאני נשאר לתואר שני". במהלך התואר השני פנה למסלול ישיר לדוקטורט, "שעוסק במחקר המנגנונים שנותנים לצמח עמידות ליובש ומליחות".

לתרום מהידע/ "לקראת סיום הדוקטורט התקבלתי כרכז החקלאות בשומרון ובקעת הירדן בתוך המו"פ (מחקר ופיתוח) האזורי. עסקתי בזה ארבע שנים. זו הייתה עבודה שלא למטרת רווח כלכלי אלא מסיבות אידיאולוגיות. היה לי חשוב לתרום את הידע שלי לטובת פיתוח החקלאות בהתיישבות. באותה תקופה נשתלו רוב כרמי היין באזור שומרון ובנימין ואני מאוד שמח שהייתי שותף לזה".

חוקר/ כשסיים את הדוקטורט הוצע לו להצטרף כחוקר במו"פ האזורי. "הקמתי מעבדה לחקר גשם ויין, שלימים התפתחה למחלקה. אנחנו יושבים באוניברסיטת אריאל ופיתחנו יקב מחקרי, מעבדת יין ועוד המון פרויקטים. כיום לשמחתי זאת אימפריה קטנה".

מעשה ציוני/ בין לימודי התואר הראשון והשני בשנת 1998 החליטו בני הזוג דרורי כי הגיעה העת לעשות מעשה. "זה היה בתקופת הסכמי ווי, היינו זוג צעיר עם שני ילדים וחשבנו שצריך לצאת ולתרום להתיישבות". יחד עם זוג חברים ובשיתוף פעולה עם הגורמים הרלבנטיים החליטו לעלות להתיישב בגבעת הראל, "מיקום מאוד חשוב במרכז גוש שילה. שהיה בזמנו הר טרשים קירח".

על ראש הגבעה/ "בשלב ראשון בנינו איזו חממה והתחלנו לשמור שם. הקרוואנים הגיעו כעבור כמה חודשים ועלינו להר שלוש משפחות. חיינו לבד עם גנרטור קטן, המון חבר'ה משילה עזרו בשמירות והיישוב גדל לאיטו. בקיץ הקרוב נגיע בגבעת הראל לכ‑70 משפחות". בימים אלו מציינים שני עשורים לעלייתם לקרקע.

בקבוק יין מהשומרון/ "במהלך השנים הקמנו כרמים, מטעי זיתים ויש לנו את 'יקב גבעות', אחד מיקבי הבוטיק הטובים בארץ. אנחנו מייצרים 50 אלף בקבוקים בשנה ומוכרים בארץ ובכל העולם. אני רואה ערך גדול ביקב ששוכן בהרי השומרון. לגמרי הגשמת חזון הנביאים".

היין/ "יין בשבילי הוא הרבה מעבר לסתם משקה. ביהדות הוא נחשב לאוכל מקודש בעל ערך סגולי ויש לו ברכה מיוחדת. אנחנו מאוד אוהבים את המראה של הכרמים שמתעוררים עכשיו בפריחה יפיפייה. אנחנו נכנסים לדיכאון בנשירה ופורחים בפריחה וחיים מאוד את השטח החקלאי".

נכנס יין/ "היקב והכרמים שלנו למעשה משכו אותי למחקר על היין. המחקר המדעי עוסק בתחומי הכרם - איך לשפר הליכים בכרם כדי שייצא יין יותר טוב. התחום השני הוא טכנולוגיית ייצור היין - איך אפשר לשפר את הטכנולוגיה של ייצור היין, רובוטיקה ביין, חיישנים, ויש לנו כבר כמה פטנטים מתקדמים".

יין לדוד המלך/ "התחום השלישי הוא הגנטיקה של הגפן. יש לנו מחקר גדול לאיתור זני גפן עתיקים של ארץ ישראל. אלו זני גפן שאולי ייצרו מהם יין לדוד המלך. אספנו מכל חלקי הארץ זנים של גפנים עתיקים, והיום אנחנו בוחנים אותם בהרבה היבטים, גם בהיבט היינני וגם בהיבט הגנטי והארכיאולוגי. אפשר לומר שהמחקר הזה משנה את סיפור היין הישראלי ויכול לקדם את תיירות היין בישראל".

אם זה לא היה המסלול/ חד וחלק, ארכיאולוגיה. "תחום שמשלב שטח ומשרד ויש בו את הגילוי והמחקר".

המשפחה המזמרת/ "אמא אוהבת שירה ומוזיקה ואנחנו הילדים שרנו הרבה בבית. אני מנגן בגיטרה והאחים האחרים בפסנתר ועוד כלים. אפילו צילמו אותנו פעם לטלוויזיה, 'הדלקת נרות חנוכה בבית משפחת דרורי', ושרנו 'מעוז צור' בארבעה קולות. המוזיקה אצלנו מאוד חזקה".

לימודי יין/ במקביל לעבודת המחקר, לפני כשנתיים התקבל כחבר סגל במחלקה להנדסת כימיה וביוטכנולוגיה באוניברסיטת אריאל והקים מסלול מיוחד ללימודי יין. "מתברר שיש ביקוש לזה. כיום עשרה סטודנטים לומדים תואר עם התמחות ביין".

ובמגרש הביתי:

בוקר טוב/ משכים קום בסביבות שש בבוקר. תפילת שחרית, פעמיים בשבוע יוצא לרוץ ובכל בוקר, יהיה אשר יהיה, יושב לכוס קפה עם רעייתו, "טקס חובה". משימות העבודה כוללות ביקורים ביקב, במעבדה ובאוניברסיטה. בשש בערב חוזר הביתה כדי להיות עם הילדים ויוצא שוב לפגישות ופעילויות בוועדת הקליטה של היישוב ובקרן לסיוע למשפחות נזקקות. בהמשך כותב מאמרים מדעיים. הולך לישון בסביבות חצות.

דיסק ברכב/ אוהב מוזיקה, כבר אמרנו. "נהנה מאוד להאזין לאברהם טל, מאיר בנאי, אהוד בנאי, שלמה ארצי ועוד".

שבת/ "יום שישי קודש לבית". הוא נכנס למטבח ומבשל, ואופה חלות לכבוד שבת מדי שבוע. סלט החצילים והממולאים מעשי ידיו נחטפים. "השבת זה המשפחה. להיות יחד, לשבת כולם יחד בסעודות שבת ארוכות, עם הרבה מנות, יין וזמירות שבת. ברמה הפנימית היא בשבילי כפתור ריסטרט ומטען שטוען אותי בכוח נפשי ורוחני לשבוע הבא".

דמות מופת/ אלברט איינשטיין. "אדם ששינה את פני ההיסטוריה באופן דרמטי. מדען גאון שהצליח לחשוב מחוץ לקופסה ולהשאיר אחריו עידן חדש".

משאלה/ "הייתי רוצה לראות את ההתיישבות ביהודה ושומרון כעובדה מוגמרת, בעיקר בעיני השלטון אבל גם בעיני עם ישראל והעולם, ושיכירו כולם במלכות השם".

כשתהיה גדול/ "הייתי רוצה לדעת המון מהרבה דברים. ידע עמוק ורחב יותר במגוון נושאים".

לתגובות: rivki@besheva.co.il