השרה גילה גמליאל:
טראמפ - הידיד הגדול ביותר של עמ"י

"הנשיא טראמפ מוכיח שהוא הידיד הגדול ביותר של ישראל והעם היהודי שהיה אי פעם, בבחינת הכורש והבלפור של דורנו", אמרה השרה גמליאל.

עדו בן פורת , כ"ה באייר תשע"ח

גילה גמליאל
גילה גמליאל
צילום: יונתן זינדל

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם היום (חמישי) על צו המאשר את חוק ה-Just המחייב את מחלקת המדינה האמריקאית לדווח מידי שנה לשני בתי הקונגרס על הפעולות שנקטו מדינות אירופה ליישום חוקי השבת הרכוש היהודי מתקופת השואה, ופיצויים בגין רכוש שנגזל לניצולי השואה וליורשיהם.

הדובר הוא בחידוש משמעותי, המקבע לראשונה את סוגיית השבת הרכוש כמרכיב קבוע במדיניות החוץ של ארה"ב באירופה, שאינו תלוי במדיניות ממשל כזה או אחר.

עד לחוק הנוכחי, היה במחלקת המדינה האמריקאית שליח מיוחד העוסק בסוגיית השבת הרכוש והוא אשר היה מדווח מידי שנה לקונגרס. אך מוסד זה אינו קבוע ותיאורטית נתון להחלטת המדיניות של ממשל נבחר.

כעת, הדיווח יהפוך לחובה חוקית וימוסד כחלק מדוח זכויות האדם השנתי שמציגה מחלקת המדינה האמריקאית לקונגרס.

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, המפעילה במשרדה פרויקט לאיתור ניצולי שואה שטרם הוכרו, אמרה "ברכות לנשיא טראמפ על החלטתו, המוכיח שוב כי הוא הידיד הגדול ביותר של מדינת ישראל והעם היהודי מאי פעם, בבחינת הכורש והבלפור של דורנו. זוהי הכרה חשובה בזכותו של העם היהודי על רכושו שנגזל מאתו במלחמת העולם השנייה.

''בטוחני כי עצם הצבת השבת הרכוש כמרכיב קבוע בלב ליבה של מדיניות החוץ של ארה"ב באירופה, תדרבן את מדינות אירופה ליישם ולממש הלכה למעשה את חוקי השבת הרכוש שהן בעצמן חוקקו, וכן תעודד מדינות שטרם אימצו מדיניות שכזאת לחוקק חוקי השבת רכוש, כדוגמת פולין.

''בכך, תסייע המדיניות האמריקאית החדשה למדינת ישראל במאמציה לקדם את השבת הרכוש לבעליו המקוריים וליורשיהם, הזכאים להם בדין", הוסיפה גמליאל.