הרב שטרן: לשמור על שבת במרחב הציבורי

על רקע תמיכת משה ליאון בהשארת מתחם התחנה פתוח בשבת, רבה של ירושלים הדגיש את החשיבות לשמור על השבת במרחב הציבורי.

חיים לב , כ"ו באייר תשע"ח

הרב שטרן
הרב שטרן
צילום: אריה מינקוב

מועצת עיריית ירושלים צפויה להצביע ביום רביעי הקרוב על סגירתו בשבת של 'מתחם התחנה' בבירה והעיניים נשואות לחבר המועצה משה ליאון המבקש בימים אלה את תמיכת הציבור החרדי במסגרת התמודדותו על ראשות העיר.

בהודעה רשמית מטעמו הבהיר ליאון כי יש לשמר את הסטטוס קוו בירושלים כשהמשמעות היא התנגדות מוחלטת להצעה המבקשת לסגור את מתחם התחנה בשבתות.

מי שנדרש לסוגיה הוא רבה הראשי של ירושלים הרב אריה שטרן שהבהיר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי יש לעמוד על שמירת השבת במרחב הציבורי ובכללו מתחם התחנה.

"עמדתי היא שצריך לשמור את השבת", אמר הרב שטרן לערוץ 7. "ככל שאנחנו יותר שומרים את השבת כך ייטב לנו ולמדינת ישראל. צריך להבין שיש קשר הדוק בין הדברים. שמירת השבת במרחב הציבורי היא הביטוי המובהק ביותר לזהות היהודית של מדינת ישראל".

הרב שטרן נשאל על ניסיונו של משה ליאון להותיר את מתחם התחנה פתוח בשבתות. "עמדתי ברורה. איני נכנס לכל פולמוס, אך אמרתי דברים ברורים", הבהיר ברמזו על מורת רוחו מההחלטות הפוגעות בקדושתה של השבת במרחב הציבורי.

מוקדם יותר אמר הרב שטרן בכנס הרבנים של הציונות הדתית כי ''שמירת השבת במרחב הציבורי זה הדבר הכי מרכזי בזהות שלנו, שנותן ביטוי לכך שזו מדינה יהודית. כולנו צריכים לפעול ולדבר על כך, בישיבות ובקהילות.

''מטרה משותפת נוספת היא החיים ציבוריים, שצריכים להיות חיים של צניעות והסתפקות במועט. עלינו לפעול למניעת גילויים של שחיתות ופערים חברתיים. אלה הדברים היסודיים והמרכזיים שצריך להתאחד סביבם, והם ישמעו גם באזני החילונים".