ספר חדש ומרתק: הטנק

מי באמת עצר את הטנק בדגניה? כולם או אף אחד. תשפטו אתם.

קובי פינקלר , כ"ו באייר תשע"ח

הטנק
הטנק
צילום: ידיעות ספרים

ספר חדש ומרתק: הטנק
ידיעות ספרים
מי באמת עצר את הטנק בדגניה? כולם או אף אחד. תשפטו אתם.

הטנק בדגניה. שתי מילים שאומרות הכל. כל טיול לצפון, כל ערך לימודי ומחקרי על מלחמת העצמאות (בטח בימים אלו של חגיגות ה-70) , יגיע בסופו של דבר ובערבו של יום לדבר אחד, תחת השאלה: מה היה כאן באמת? מי עצר את הטנק של דגניה?

הטנק בדגניה
צילום:קובי פינקלר

בכל פעם שהגעתי למקום, שמעתי מדריך/מורה דרך מספר את הסיפור על האיש שבמו ידיו השליך בקבוק תבערה (בקבוק מולוטוב באותם הימים) על הטנק, או מישהו שירה פגז, הטנק נעצר, המתקפה הסורית נבלמה והדרך לשחרור עמק הירדן היתה קצרה.

אך מי היה האיש? האם אחד זרק בקבוק ואחד ירה? כל מחלקת ההיסטוריה בצה"ל , תמהה ושאלה את עצמה שנים רבות.

מי עצר את הטנק של דגניה? והתשובה שעולה. כולם ואף לא אחד מהם.

עד היום שבו הגיע הסופר המוכשר אסף ענברי שמביא ביד כשרונית להפליא, סיפור שיש בו עובדות והשערות, בצורה מרתקת מעין כמותה את הסיפור. כן זה סיפור, שכן לעולם כנראה לא נדע מה היה שם באמת.

זהו סיפורם של חמישה אנשים שכּל אחד מהם בטוח שהוא האיש שהכריע את מלחמת העצמאות. ההתפכחות המרה של מלחמת יום הכיפורים( 27 שנים אחרי עצירת הטנק) מסחררת את חמשת הגיבורים למערבולת של חשבון נפש נוקב.

המאבק על המיתוס אינו רק מאבק אישי על הכרה ותהילה, אלא מאבק על האתוס: האם זה סיפור על גבורה או על עורמה? על מצוינוּת או על נס? המשמעות שכל אחד מהם יוצק לסיפור – וכך, לקיומו שלו – היא פעימת הרגע הנצחי בחיים זמניים וחולפים.

אסף ענברי, שספרו הביתה נחשב כבר מספר שנים לאחר צאתו לקלאסיקה של הספרות הישראלית, ממשיך לארוג ביד אמן את ההיסטורי עם הספרותי, את האמת של המעשה בתוך עולם החוויה. גיבור מלחמת העצמאות לוקח את הקוראים למסע דרמטי בעקבות אחד מסיפורי היסוֹד של ישראל.

הטנק של דגניה, הוא מיתוס אמיתי. הוא אכן שם והוא אכן עצר את המתקפה. מי היה האיש? כמו בשיר של שלמה ארצי מי היה ברוך ג'מילי? היו אנשים שעשו דברים, השאירו יד נעלמה ונאלמו. השתיקה יפה להם. עד שמגיע מישהו שלוקח להם אותה ואז הם מתעוררים.

ספר מרתק, מעניין, ומלא תוכן ועושר על הימים ההם והזמן הזה.