''בשביל להוביל את העם צריך אחדות''

למעלה מאלף רבנים השתתפו בכנס רבני הציונות הדתית בירושלים. ''מדינת ישראל היא מרכז התורה הגדול ביותר שהיה אי פעם".

חזקי ברוך , כ"ו באייר תשע"ח

כנס רבני הציונות הדתית
כנס רבני הציונות הדתית
צילום: איגוד רבני קהילות - שלומי כהן

רבני הציונות הדתית מתאחדים

כנס האחדות של רבני הציונות הדתית - 'עין בעין', שהתקיים אמש (חמישי) בבנייני האומה בירושלים, הסתיים בריקוד שמחה והודאה של מאות רבנים יחד.

בכנס השתתפו למעלה מאלף רבנים מכל קצות הקשת של הציונות הדתית. המארגנים מספרים על הצלחה מעבר למצופה.

הרב עמיחי אליהו מאיגוד רבני הקהילות שלקח על עצמו את הפקת האירוע, אמר הבוקר "מודים לה' על ההצלחה מעל למצופה של הכנס, כולם יחד במפגן ענק של אחדות, יחד כולם עם גדולי הציונות הדתית, כהודאה על 70 שנות מדינה, 50 שנה לנס של איחוד ירושלים וכהכנה משותפת לקבלת התורה בעוד מספר ימים כאיש אחד בלב אחד.

''הציונות הדתית היא הציבור המשפיע בישראל, והרבנים הם מנהיגי הציבור - זה היה ערב של קידוש ה', ערב של כבודה של תורה, ערב מעצים שבעזרת ה' יחזק את הציבור ויחד נמשיך בעשייה הברוכה לכבודה של תורה", הוסיף אליהו.

הכנס נפתח בקבוצות דיון סביב שולחנות עגולים, בהן דנו הרבנים בשלל נושאים. בהמשך התכנסו הרבנים למעמד מיוחד של הודאה ואחדות. במעמד הוצגו סרטונים ומצגות המספרים את סיפור הגאולה והתקומה של מדינת ישראל ועולם התורה, שולבו קטעי נגינה ופיוטים.

באירוע הוקרנה ברכתם של הרבניים הראשיים, וכן קיימו הרבנים במקום תפילה להצלחת חיילי צה"ל בעקבות המצב הביטחוני. במעמד נאמו זקני רבני הציונות הדתית, הרבנים שטרן, דרוקמן, מלמד, סבתו, אריאל, מידן ואליהו.

הרב אריה שטרן, רבה של ירושלים, קרא לרבני הציונות הדתית להתאחד סביב שתי מטרות משותפות – שמירת השבת במרחב הציבורי והמלחמה בשחיתות. "אני מציע לקבוע יעד משותף שכולם מסכימים עליו. הכי חשוב כעת זה חיזוק הזהות היהודית של מדינת ישראל, יש הרגשה של זלזול ואת זה צריך לתקן.

''שמירת השבת במרחב הצבורי זה הדבר הכי מרכזי בזהות שלנו, שנותן ביטוי לכך שזו מדינה יהודית. כולנו צריכים לפעול ולדבר על כך, בישיבות ובקהילות. מטרה משותפת נוספת היא החיים ציבוריים, שצריכים להיות חיים של צניעות והסתפקות במועט. עלינו לפעול למניעת גילויים של שחיתות ופערים חברתיים. אלה הדברים היסודיים והמרכזיים שצריך להתאחד סביבם, והם ישמעו גם באזני החילונים", דברי הרב שטרן.

הרב זלמן מלמד, ראש הישיבה הגבוהה בבית אל ויוזם הכנס, היה נרגש מאוד כשעלה לדוכן הנאומים ובירך ברכת 'שהחיינו' בשם ומלכות. "ימים רבים אני מחכה לכנס הגדול הזה. כשאני רואה פה את כל הרבנים החשובים שיושבים ביחד, הלב מלא שמחה, והשמחה מתפרצת. אני רוצה לברך ברכת שהחיינו. רבותינו שיושבים למעלה בוודאי שמחים לראות אותנו כאן", אמר.

גם הרב חיים דרוקמן, נשיא ישיבות בני עקיבא, הביע התרגשות מהכנס, והדגיש את הצורך באחדות. "הלב נפעם מהציבור היושב כאן. יש ערך אדיר כשאנחנו מרוממים את שמו יחדיו, כולנו יחד. אנחנו מודעים גם לחילוקי דעות שקיימים בתוכנו, איננו מתעלמים מהם, ואך על פי כן, למרות כל חילוקי הדעות, המאחד הוא מעל ומעבר לחילוקי הדעות.

''יש צורך במשך השנה, כשנשמעים אמצעי התקשורת, לדבר על חילוקי הדעות. וחושבים מי יודע מה, מתעלמים מהדברים היסודיים ביותר בהם אנחנו מאוחדים", הוסיף הרב דרוקמן.

הרב יעקב אריאל, רבה של רמת גן לשעבר, דיבר בשבח ההתפתחות התורנית הגדולה של הציונות הדתית וההתפשטות שלה לתחומים חדשים. "התורה לא תהיה מוחלפת, וענפיה מגיעים לכל תחומי החיים המתחדשים. במלאת 70 שנה למדינת ישראל, אנחנו מתבוננים בהתפתחות המדהימה של המדינה בכלל ועולם התורה.

''מדינת ישראל היא מרכז התורה הגדול ביותר שהיה אי פעם. בתוכו עולם תורה אדיר של הציונות הדתית. יש לה תרומה משלה לעולם התורה. יש לנו מגוון אדיר של מוסדות וסוגים של לימוד תורה. שליחי הציונות הדתית יוצרת העשרה אדירה של עולם ההלכה, מפני שנדרש לתת מענה לכולם.

''ריבוי העשיה יוצר גם ריבוי דעות דיונים וויכוחים, ולעיתים ויכוחים נוקבים. לעיתים נדמה כי הצבור מקוטב, אבל למרות זאת יש מכנה משותף אחד – יש ציבוריות ציונית דתית אחת, כולנו לומדים ומיישמים את אותה התורה שניתנה בסיני", הוסיף הרב אריאל.

הרב שמואל אליהו שיתף את הקהל בחוויות של העיר צפת בלילה האחרון, לאור התקיפות של חיל הואויר ואיום הטילים האיראניים: "לפנות בוקר כל תושבי צפת קמו ממיטותיהם לקול נפץ אדיר, טילי פטריוט נורו מצפת לעצור טילים שירו אלינו חטיבת קודס – חטיבת ירושלים של האיראנים. אחרי זה מטוסים שיצאו לתקוף בסוריה עוררו את ליבנו.

''אנחנו מרגישים שפשוט אילו פינו מלא שירה כים אין אנחנו מספיקים להודות על מה שקרה הלילה. אנחנו לא מספיקים להודות על הניסים המופלאים של העברת השגרירות לירושלים, זה חזון הנביאים. אנו מלאים הודאה לה' על הכשרון והסיעתא דשמיא שגילו את מצפוני שונאינו, ובזכותם מתחילה המלחמה בגרעין האיראני. אנחנו אומרים במעמד זה לריבונו של עולם: תודה תודה תודה''.

"אנחנו צריכים להבין שאנחנו באמצע מהלך אלוקי", הוסיף הרב אליהו. "חצי מלאכה לפניו, יש צורך להביא חצי מעם ישראל שבגלות, יש צורך לעורר את לבבות חצי עם ישראל שנמצא פה. אנחנו נדרשים להמשיך ולהוביל. כולם יודעים שעתיד ההובלה נתון ביד הציבור שנתון כאן, חוץ מאיתנו. בשביל להוביל צריך אחדות. אנחנו נדרשים להוביל בעצמה, להביא את הרוח ואת האמונה להמשיך את הדרך, לדעת שמי שהביא אותנו עד לכאן הוא ימשיך ויביא אותנו לשאר הנבואות במהרה בימינו".

[אלבום:פרוש:10362]צילום: אריה מינקוב