מבצע בית הקלפים
פגיעה אנושה במערך הרקטי על הגבול

בסוריה שאחרי גל התקיפות יש לפי שעה יכולות רקטיות ברמה נמוכה בלבד. הערכה במערכת הביטחון כי האיראנים לא יבצעו פעולה בימים הקרובים

קובי פינקלר , כ"ו באייר תשע"ח

מתוך סרטון צה"ל
מתוך סרטון צה"ל
צילום: דובר צה"ל

שתי יממות אחרי תקיפת צה"ל בסוריה מתחילה להתברר התמונה הכוללת שהובילה בסופו של דבר לתקיפה הרחבה של יעדים איראניים.

במערכת הביטחון התכוננו רבות למבצע "בית הקלפים". חיל האוויר תקף מערכות הגנה אוויריות מתוצרת איראנית המגיעות לטווח של 110 ק"מ. בצה"ל מעריכים כי האיראנים מחזיקים במערכות דומות נוספות בסוריה.

לפני כשנתיים הבינו בצה"ל כי דאע"ש הולך ותופס עוצמה בסוריה כמו כח קודס האיראני בפיקודו של קאסם סולימני שהתכוון להקים בסיס קדמי המאיים על מדינת ישראל.

גורם בכיר בצה"ל אומר כי איראן החליטה לייצר משוואת אש מתוך רצון להביא לחיילים ישראלים הרוגים וזאת באמצעות ירי מסיבי לשטח ישראל, לעבר מוצבי צה"ל, דבר שלא היה כמותו בשנים האחרונות.

בשבועות האחרונה עקבו במערכת הביטחון אחרי סולמאני וכח קודס במרחב הסורי וכאשר נתגלו בחלאב ובאזור חמה טילים שהיו מכוונים לשטח ישראל הם הושמדו לאלתר.

לאחר השמדת הטילים, האיראנים והמיליציות עשו עבודת טשטוש כל העת . לדוגמא באזור חמה הופצץ מחסן כשבצה"ל לא ידעו שמאוחסנים בו אמצעי לחימה - רק אחרי הפיצוצים הרבים התבררה עובדה זו.

בצה"ל אומרים כי לפני הפעולה, ידעו על כך שמערכות ההגנה האווירית מאוישת באיראנים ולכן החליטו שלא לפגוע באנשים עצמם אלא במערכות - הנפגעים היו תוצאה ולא כוונה מראש.

ומה לגבי העתיד? בסוריה, אומרים בצה"ל, יש כרגע יכולות רקטיות ברמה נמוכה וההערכה שהאיראנים לא יבצעו פעולה בימים הקרובים.

באירן, יש ויכוח עד כמה נכון יש להשקיע בסוריה למול ישראל, במיוחד לאור דברי טראמפ, על הנשק הרב שבידי אירן, ובמערכת הביטחון עוקבים אחר ההתפתחויות.

בצה"ל סבורים כי חיזבאללה נזהר כיום שלא להתערב בעימות מול ישראל, מחשש לתגובה צבאית.