הסרט על השואה – ברשימה השחורה

במאי הסרט זוכה האוסקר "אידה" המתעד רציחת יהודים על ידי פולנים, טוען כי ממשלת פולין אוסרת להקרין את הסרט בעקבות "חוק השואה".

ניסן צור , כ"ז באייר תשע"ח

אוושויץ
אוושויץ
Thinkstock

פאבל פבליקובסקי, במאי הסרט זוכה פרס האוסקר "אידה" המתעד את סיפורה נזירה צעירה המגלה את שורשיה היהודיים ואת העובדה כי הוריה הביולוגיים נרצחו על ידי הנאצים, טוען כי ממשלת פולין הכניסה את הסרט ל"רשימה שחורה" ואוסרת את הקרנתו בפולין מאחר והוא מאשים את הפולנים בביצוע פשעים נגד יהודים במהלך השואה.

"הסרט נמצא כעת ב"רשימה השחורה". יש כעת רשימה שחורה של סרטים, ספרים, במאי תיאטרון וקולנוענים שאסור לתמוך בהם. יש לי את הכבוד להיות ברשימה הזו. עם הממשלה החדשה, שלקחה שליטה מוחלטת על הטלויזיה, זה בדיוק כמו תחת שלטון הקומוניזם. התעמולה בטלויזיה היא מדהימה" אמר פבליקובסקי, המציג את סרטו החדש "המלחמה הקרה" בפסטיבל קאן.

שר התרבות הפולני, פיוטר גלינסקי, האשים את סרטו של פבליקובסקי "אידה" כי הוא משחיר את שמה של פולין מאחר והוא מציג את הפולנים כמי שביצעו פשעים נגד היהודים במהלך השואה. פבליקובסקי המשיך לתקוף בחריפות את הממשלה הפולנית, שלטענתו הורתה לאסור את הקרנת הסרט בפולין וכן במוסדות פולניים בחו"ל.

"פולין עוברת תקופה מאוד אידאולוגית עם הממשלה החדשה הימנית, אשר מפרשת הכל מחדש על בסיס שני קריטריונים פשוטים – אז הכל היה רוע מוחלט, וכעת הכל נפלא. אנחנו הפולנים אנשים אצילים, ואלו היו הקומוניסטים שביצעו את כל המעשים האלו, לא אנחנו", אמר פבליקובסקי.