אלקין: בקרוב אכריע אם אתמודד

השר זאב אלקין יכריז בקרוב על החלטתו אם להתמודד על ראשות עיריית הבירה. בינתיים הוא מספר על חיזוק ריבונות ומהפכה שמתחוללת בעיר.

תנועת הריבונות , כ"ח באייר תשע"ח

מתקרב להכרעה. אלקין
מתקרב להכרעה. אלקין
צילום: מרים צחי

שיחה עם השר לענייני ירושלים והמורשת, זאב אלקין, נותנת תחושה שאכן, בירת ישראל נמצאת לא רק על ראש שמחתנו אלא במוקד תשומת הלב וההשקעה והמשרד לירושלים אינו שולי כלל ועיקר.

סוגיות של מדיניות חוץ, ביטחון, כלכלה, הסברה, תרבות, משפט בינלאומי ועוד שורה ארוכה מתנקזים אל שולחנו של השר שנחשב לאחד המקורבים ביותר לראש הממשלה נתניהו.

בראיון לכתב העת 'ריבונות' מתייחס השר אלקין למספר סוגיות בהן הדרכים לחיזוק הריבונות במזרחה של העיר, העברת השגרירות האמריקאית לבירה ופעילות ההסברה הבינלאומית שמקיים משרדו לחיזוק מעמדה של ירושלים כבירת ישראל בעיני העולם.

בעניינה של העברת השגרירות קובע אלקין כי "יש כאן פריצת דרך. לנו הדברים היו ברורים מאליהם, בעינינו ברור שירושלים היא בירתנו, אבל במשך תקופה ארוכה אף אחד בעולם לא היה מוכן להכיר בכך רשמית למרות שבפועל הם הכירו, הם פוגשים את ראש ממשלת ישראל ואת השרים וחברי הכנסת בירושלים, משרד החוץ בירושלים ורוב העבודה של השגרירים היא בירושלים, ועדיין במעבר השגרירות יש פריצת דרך והראייה לכך היא שעוד מדינה ועוד מדינה שואלות את עצמן אם האמריקאים עוברים לירושלים אז למה לא גם הם".

מה מביא את הונדורס, גואטמלה, צ'כיה ואולי גם מדינות נוספות להחלטת העברת השגרירות לירושלים? הדברים, מסביר אלקין, מורכבים מכמה אפיקים שהאחד מהם הוא פעילותה המדינית של ממשלת ישראל מול המדינות שונות המבקשות להפגין באופן מעשי את ידידותן לישראל. מעבר לכך, הוא מזכיר, מדובר במדינות שקשורות לארצות הברית ומבקשות להביע במעבר השגרירות תמיכה בעמדתה של המעצמה. לבד מכך "יש גם כאלה שמה שמניע אותם הוא העניין הדתי, המעמד המיוחד והסמליות של ירושלים, המעמד המקראי שלה מהווים בעיניהם נימוק".

התקשורת הישראלית דואגת להדגיש בכותרות לא מבוטלות את איומי הפלשתינים מתגובה כואבת על מעבר השגרירות לירושלים. אלקין מצידו מזכיר שכלל הברזל של ישראל הוא להיות דרוכים ביטחונית באופן תמידי, אך מעבר לכך הוא לא מוצא כל סיבה להפחיד את עצמנו. "בשנים שאני בפוליטיקה שמעתי כבר כמה פעמים אנשים כמו אהוד ברק שיצאו בתחזיות מודאגות אם חלילה לא נתקפל ולא נתפשר... צריך להיות דרוכים אבל לא להבהיל את עצמנו בתחזיות אפוקליפטיות".

השר אלקין לא מוצא לנכון להתרשם במיוחד מהזעם הפלשתיני המפרש את העברת השגרירות כקבורתו של המו"מ המדיני ומאידך עילה לאלימות והסלמה. "לא ראיתי שהפלשתינאים באו לשולחן המו"מ לפני ההחלטה הזו, ולכן אני רואה את הנימוק הזה כמופרך, אבל מעבר לכל בצעד הזה ישנה אמירת אמת. לא נוותר על ההיסטוריה שלנו ועל הנכסים שהם לב ליבה של האומה שלנו".

עם זאת כשהוא נשאל אם הממשל האמריקאי מנסה להפיס את דעתם של הפלשתינים טרם העברת השגרירות הוא אומר ש"הממשל נסה וינסה לסדר את העניינים מול אבו מאזן ואנשי הרשות. לדעתי זה לא יצליח ואני מאוד מקווה שזה לא יהיה על חשבוננו וכחבר קבינט אני אומר שנצטרך לעשות הכול כדי שאכן זה לא יבוא על חשבוננו. הנטייה לפייס את העולם הערבי על חשבוננו הייתה קיימת, אבל הממשל הזה הוא הרבה יותר ידידותי מקודמו כפי שברור לכולם".

שני מיליארד שקלים לחיזוק העיר ומורשתה

יום שחרורה של ירושלים הוא הזדמנות טובה להכיר מעט יותר מקרוב את המשרד לענייני ירושלים, משרד שבשעת הקמתו נטען לא מעט כי מדובר במשרד חסר תוכן של ממש וכל תכליתו היא פיאור שמה של עיר הבירה אך למעשה אין מאחוריו ובתוכו ממש. אלקין זוכר את הטענות הללו ומשוכנע ששלוש השנים שחלפו מאז קם המשרד מחקו את הטענות והשתיקו את הטוענים.

"כל בר דעת שמסתכל על הפעילות של המשרד בשלוש השנים הללו רואה איך הוא צובר תאוצה ויש לו השפעה", אומר השר העורך חלוקה בין ענייני המורשת לענייניה של ירושלים הנתונים תחת אחריות המשרד. בפרק המורשת מזכיר אלקין את הפעילות המואצת לקראת יום העצמאות השבעים שכללו בין השאר את מיזם שיקומו ושיפוצו של בית העצמאות, המבנה בו הוכרזה המדינה בתש"ח. בנוסף הוא מזכיר את השקעת המשרד באתרי מורשת כמו ההרודיון, כפר עציון, שילה שם הושקע סכום עצום במרכז המבקרים המיוחד, ברמת הגולן ובאתרים היסטוריים רבים נוספים ברחבי הארץ.

באשר לירושלים אומד אלקין את גיוס הכספים הממשלתיים למען הבירה בשלוש השנים האחרונות בלמעלה משני מיליארד שקלים "מדובר בתרומה לכל מה שקורה בעיר, לפיתוח אסטרטגי של העיר, להכנסתה של ירושלים לצמרת ההייטק העולמי, הוספת מקורות הכנסה חדשים וכו' ובמקביל גם פיתוח של מורשת העבר בירושלים. כמעט כל פעילות בעיר העתיקה ובסביבתה, שיקום אתרים, חפירות ועוד, כל אלה מתוקצבים, לפעמים במאה אחוז, על ידי המשרד. כך בחיזיון האורקולי בעיר דוד בחפירות המורכבות ברחוב ההרודיאני, כך שדרוג והנגשה לנכים של רחובות העיר העתיקה, חיזוק והחזרת הביטחון למבקרים בהר הזיתים בניגוד למציאות הקשה שהייתה שם עד לפני כמה שנים, הפכנו את מערת צדקיהו שליד שער שכם למעין ה'זאפה' של ירושלים עם הרבה מופעים אירועים ומבקרים שמחזירים את הנוכחות במקום".

ליישם בפועל את הריבונות במזרח העיר

במשך שנים ארוכות התריע השר אלקין מהזנחת שכונותיה הערביות של ירושלים ויצירת ואקום שאליו נכנסת הרשות הפלשתינית, בין השאר גם בתחומי מערכת החינוך המקומית, מה שמוביל להסתה של צעירי מזרח העיר ומעורבותם הגוברת באירועי טרור. כיום, הוא מבשר, אנחנו לקראת מהפכה בשכונות הללו. "המדיניות, שאפיינה גם את השמאל וגם את הימין, של חוסר מעורבות וחוסר השקעה שם ולמעשה חוסר ריבונות הייתה טעות שהובילה לכך שמרבית פעולות הטרור של הגל האחרון יצאה מזירת ירושלים. לכן אנחנו מתכוונים להעביר ביום ירושלים הקרוב החלטת ממשלה שתתייחס למרכיבים הללו כשאחד מאבני היסוד הוא מהפכה בתחום החינוך שאותה נבצע יחד עם משרד החינוך. נעביר את מערכת החינוך המזרח ירושלמית לחסות ישראלית. כבר השנה אנחנו מפעילים תכנית פיילוט לתמיכה בבתי ספר שמכניסים את תכנית החינוך הישראלית והנושא הזה יקבל חיזוק מיוחד כי לתפיסתנו מדובר בנושא מפתח".

אלקין מספר כי העברת מערכת החינוך המזרח ירושלמית שעד היום היא ניזונה מתכנים של הרשות הפלשתינית לחסות ישראלית אינה מהלך פשוט, שכן על אף התעניינות וביקוש מצידם של הורים, מנהלי המוסדות מתקשים לבצע את המהלך בשל טאבו ארוך שנים ובשל לחצים שבהם הם נמצאים. על מנת לחלץ אותם מהשפעת הלחצים הללו נדרשים תיגמולים ותימרוצים מיוחדים.

עוד הוא מזכיר את הצורך בתמיכה כלכלית מיוחדת לחלקה החרדי של העיר על מנת להביא לפיתוח שיניב בין השאר גם הכנסות למערך העירוני.

עיר עם משרד חוץ משלה

פעילותו של המשרד לענייני ירושלים יוצאת גם אל מחוץ לענייניה הפנימיים של הבירה. אלקין רואה חשיבות מיוחדת במאבק על מעמדה הבינלאומי של העיר בעיקר לנוכח פעילותם של כוחות בינלאומיים לא מבוטלים בזירות השונות, כדוגמת האו"ם, המבקשים לנתק את הקשר היהודי לעיר ומניבים "החלטות הזויות", כהגדרתו, ואונסק"ו הוא רק דוגמא אחת לכך. "קיבלנו החלטה להקים מעין משרד חוץ קטן להגנה על ירושלים שיעבוד יחד עם משרד החוץ הכללי. אנחנו מביאים אנשים בעלי השפעה למקומות שעליהם הוויכוח, לעיר דוד, להר הזיתים וכו'. אני סבור שירושלים יודעת להגן על עצמה כשהיא מספרת את הסיפור שלה, אם רק מקשיבים לו".

בין פעילויותיו של אותו "משרד חוץ לענייני ירושלים" התקיים באחרונה גם כנס בינלאומי של משפטנים מרחבי העולם ובו הופרכה התיאוריה לפיה במשפט הבינלאומי לישראל אין זכויות בירושלים. אלקין מזכיר גם את התערוכה שהתקיימה לא מכבר באו"ם ובה הוצגו ממצאים מחפירות ירושלים. בין השאר הוצגו שם חותמות ובהם שמות כדוגמת שמו של 'ברוך בן נריה' המוזכר בספר ירמיהו ואף שמו של ראש הממשלה 'נתניהו' מופיע על אחת מהם. "העולם הנוצרי רואה ומגלה שהדמויות התנ"כיות שהוא מאמין בהם מדברות אליו מתוך הממצאים", מספר השר ומציין כי עדות להשפעתה של התערוכה ניתן לקבל מהתלונות שהגישו נציגים ערביים למזכירות האו"ם על קיומה של התערוכה.

ולקראת סוף השיחה עם השר אלקין הוא נשאל עוד שאלה אחת ומאפשרים לו לבחור אם לענות עליה או לא, האם הוא אכן מתכוון להתמודד על כהונת ראש עיריית ירושלים הבא. אלקין, כמו אלקין, לא מנצל את ההזדמנות שניתנה לו לחמוק מתשובה ובוחר לענות, גם אם בדיפלומטיות: "אני מקבל הרבה פניות, גם מגורמים עירוניים וגם מגורמים ארציים, להתמודד על התפקיד. אני שוקל את הדברים מאוד ברצינות. למרות שלכאורה אני היום שר ומשפיע בממשלה, ירושלים היא לא עוד עיר. היא לב האומה ולב העשייה ולכן אני שוקל את רעיון ההתמודדות מאוד ברצינות. מדובר גם בהחלטה שתנועת הליכוד תצטרך לקבל, אם להריץ מועמד. אקבל החלטה בשבועות הקרובים".

את הדברים אמר השר אלקין בראיון שהעניק לגיליון 10 של כתב העת 'ריבונות' היוצא לאור על ידי תנועת הריבונות בימים אלה.