"יהדות אתיופיה מזוהה עם ירושלים"

נשיא המדינה נשא דברים בטקס יום הזיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם לארץ, "ביקשתי מנשיא אתיופיה לסייע למאמצים להשיב את אברה".

ערוץ 7 , כ"ח באייר תשע"ח

ריבלין בטקס בהר הרצל
ריבלין בטקס בהר הרצל
צילום: קובי גדעון /לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא דברים והניח זר היום (ראשון) במהלך טקס האזכרה הממלכתי לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל, שנערך בהר הרצל.

בטקס נשאו דברים גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר, ונציגת המשפחות השכולות.

"בכל שנה כורכת מדינת ישראל את יום איחוד ירושלים עם יום הזיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל," אמר הנשיא בדבריו והמשיך: "לא סתם הם נכרכים זה בזה. יהדות אתיופיה, יותר מכל העדות והגלויות, מזוהה עם ירושלים, עם ירוסלם".

"השנה המעמד המשותף שלנו כאן מרגש עבורי במיוחד," הוסיף הנשיא וסיפר על ביקורו באתיופיה לפני כשבועיים: "לפני זמן קצר חזרתי מביקור ממלכתי באתיופיה. שם, הבנתי לאשורו את עומק החיבור שבין אתיופיה לירושלים. עומק החיבור בין שתי אומות עתיקות שגורלן נקשר זו בזו. שם, באדיס אבבה, יכולתי לעצום עיניים וממש לשמוע את החיים השוקקים שהיו."

הנשיא הדגיש את חשיבות הנחלת סיפור העלייה של בני הקהילה ואמר: "עלינו להבטיח שהעדויות וסיפורי הגבורה הללו יהיו חלק מתכניות הלימודים, בבית הספר ובאקדמיה, ושהם יישמעו גם בתקשורת. מי שירצו להכיר את הארץ המופלאה הזו באמת, לראות במו העיניים את נופיה ואוצרותיה, לפגוש את מורשת יהודי אתיופיה כפי שהייתה - יצטרכו לנסוע אליה. אני מקווה שמסעות שורשים מהסוג הזה, שכבר מתקיימים היום, יהיו אפשריים ומקובלים יותר ואני מקווה שיהיו רבים, לא רק מתוך הקהילה, שיזכו לקחת בהם חלק"

בדבריו ציין הנשיא את בקשתו מנשיא אתיופיה לסייע במאמץ להשיב את אברה מנגיסטו, ואמר: "אני רוצה להזכיר את מחויבותנו לאברה מנגיסטו. בביקורי, ביקשתי מנשיא אתיופיה שיעשה כל שביכולתו לסייע למאמצים להשיב את אברה שמוחזק בשבי החמאס למשפחתו. מי ייתן ויום חזרתו יגיע במהרה ונוכל לומר את דברי הנביא ישעיהו על ירושלים: 'שאי סביב עיניך וראי, כולם נקבצו ובאו לך'. יהי זכרם של הנספים, אחינו ואחיותינו, חקוק על ליבנו לעד".