השירות הלאומי יהפוך למפעל כוח אדם

יו"ר עמותת ''בת עמי'' מתריעה כי המכרז של משרד האוצר פוגע משמעותית בשירות הלאומי-אזרחי. ''עלול לגרום לבנות לפזול לשרות הצבאי".

בני טוקר , א' בסיון תשע"ח

שירות לאומי. ארכיון
שירות לאומי. ארכיון
ששון תירם

מיכל וולדיגר, יו"ר עמותת השירות הלאומי ''בת עמי'', מתריעה בערוץ 7 כי המכרז החדש של משרד האוצר פוגע בכל הפרמטרים של השירות הלאומי ועלול להביא לכך שבנות יפזלו יותר לשירות הצבאי.

על פי המכרז החדש, התקציב שיועבר לעמותות המפעילות את המתנדבות והמתנדבים לא יאפשר להם להכשיר את המתנדבים למקצועות המיועדים להם.בנוסף, התקציב פוגע במעטפת הניתנת למשרתים (בין במגזר הערבי, בין הדתי או החילוני) ולא יתנו להם את התמיכה המגיעה להם.

המכרז כולל גם קיצוץ של חמישים אחוזים בתקציב דירות השירות הלאומי, דבר שינתק את המרכז מהפריפריה ויביא לחיסול מרכיב האינטגרציה המהווה אחד מהיסודות החשובים של מפעל השירות הלאומי.

"המכרז הופך את המפעל העצום שלנו לכלי השמה בלבד לצעירים וצעירות שישובצו במקומות העבודה וילכו לאיבוד", מזהירה וולדיגר. ''מעבר לרצון לתרום למדינה אנחנו מלווים את בני הציבור הדתי לאומי בזמן השירות, יש רכזת שמלווה אותם בשיעורי תורה, סדנאות והדרכות וכל זה לא בא לידי ביטוי בתוך המכרז".

לדבריה המכרז מפלה לרעה את אפשרויות הבחירה ותנאי השירות, "לבוא לקחת את כל המשרתים בשירות הלאומי במכרז אחד זה פוגע במהות העניין כי לכל משרד יש את הצרכים שלו ובת המשרתת במשרד הביטחון זה לא אותה בת שהולכת לבתי ספר.

"היום יש גם תקנים לבנות שמשרתות רחוק מהבית וגרות בדירת שירות כמו לדוגמא קומונריות, ובמכרז הזה יש קיצוץ בתקני הדיור בחמישים אחוז, זה אומר שבת שתרצה לעשות שירות לאומי כקומנרית או בבית ספר במקום אחר לא תוכל לעשות זאת אם זה רחוק מהבית. חוסמים את הבנות לשרת במקומות שונים בארץ ולהרחיב בכך את האופקים".

וולדיגר חוששת מההשלכות של המכרז, "לשפר תמיד צריך ויש מקום להתייעלות אבל לאור כל הליקויים במכרז צריכים לבטל אותו או לתקן את הדברים. אני חושבת שיש בהחלט מקום גם לשירות הלאומי וגם לשירות הצבאי ובראשית חודש אפריל נכנס לתוקף חוק השרות הלאומי אזרחי שנותן גושפנקא לשירות הלאומי אבל במכרז הזה יש סוג של אפלייה שעלול לגרום לבת לפזול לשירות הצבאי".