עיכובים ברכבת? "השבת תובעת עלבונה"

במהלך הדיון אודות עיכובים בהשקת קו הרכבת המהיר מתל אביב לירושלים הסביר ח"כ אשר, "גם מי שלא מאמין רואה שהשבת תובעת עלבונה".

חיים לב , כ"ט באייר תשע"ח

השבת תובעת עלבונה. ח"כ יעקב אשר
השבת תובעת עלבונה. ח"כ יעקב אשר
Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90

ועדת הכלכלה דנה הבוקר (שני) בהצעה דחופה לסדר בנושא עיכובים בהשקת קו הרכבת המהיר מתל אביב לירושלים ואי עמידה במחויבויות רכבת ישראל לפתיחת הקו.

היעד המקורי לפתיחת הקו היה חג הפסח אך הפתיחה נדחתה לעוד חצי שנה וייתכן שהמועד יתאחר אף יותר בשל אי סיום העבודה וליקויים בטיחותיים שאיתרה המשטרה.

במהלך הדיון אמר ח"כ אורי מקלב כי מתשובת השר לביטחון פנים השתמע כי העיכוב המרכזי היה בעיה משפטית שנוצרה סביב פרויקט חישמול קו הרכבת. לדבריו, התברר כי דרישות הבטיחות כלל לא שולבו בהליכי התכנון לפרויקט.

מקלב הוסיף ואמר כי כעת עולה חשש כי כדי להאיץ את העבודות לקראת מועד הפתיחה, תנסה הרכבת לבצע עבודות בשבת. בדבריו ביקש כי העבודה תבוצענה רק בימות החול ולא בשבתות.

מקלב פנה להנהלת רכבת ישראל וביקשם לפעול לפיתרון הבעיות שנוצרו כבר בימים אלו "ולא להמתין עד פתיחת הקו להשלמת העבודות. חיכינו זמן רב - נחכה עוד קצת אך לא יבוצעו העבודות בשבת", אמר.

בדיון השתתף אף ח"כ יעקב אשר שאמר כי השבת תובעת עלבונה. "גם מי שלא מאמין רואה שהשבת תובעת עלבונה", אמר.

בשבוע שעבר דנה מליאת הכנסת דנה בהצעה לסדר שהגיש מקלב יחד עם חברי כנסת נוספים בסוגיית עיכובים נוספים בפתיחת הקו הרכבת המהיר מתל אביב לירושלים.

במהלך הדיון אמר מקלב, "מה שמדאיג אותי הוא להבטיח שיום השבת לא ייהפך ליום התיקונים. שבת אינה הזמן שצריכים לבצע עבודות. כיהודי מאמין, צריך לומר כי השבת גם דורשת את כבודה. בשעתו עבדו בשבת כדי למהר ובסופו של דבר אנו רואים שקיים עיכוב משמעותי בפתיחת הקו. בנושא הזה אין קיצורי דרך. אם שומרים על השבת רואים סימן ברכה".