מה רוצים היהודים? "להרוג את הגויים"

ראש העיירה סקולה שבאוקראינה צולם כשהוא מסביר שהיהודים שואפים לשלוט בעולם באמצעות ליברליזם וגלי הגירה.

גיא כהן , א' בסיון תשע"ח

אנטישמיות באוקראינה
אנטישמיות באוקראינה
צילום: אדוארד דולינסקי

האנטישמיות באוקראינה עולה מדרגה. ראש העיירה סקולה, שנמצאת כ-100 ק"מ מדרום מערב לעיר לביב, צולם באחרונה כשהוא מסביר שהיהודים שואפים לשלוט בעולם באמצעות ליברליזם וגלי הגירה.

ראש הוועד היהודי של אוקראינה, אדוארד דולינסקי, העלה את הסרטון לפייסבוק.

בסרטון נראה ראש העיירה, ולודימיר מוסקל, אומר שהיהודים מחנכים את ילדיהם מגיל צעיר לשאוף להרג ה"גויים", כדבריו.

"נוצרים, ערבים, בודהיסטים – אלה אינם בני אדם בעיניהם, לאחר שהם יגיעו לדומיננטיות עולמית, דבר שהם שואפים בבירור לבצע באמצעות קוסמופוליטניזם וליברליזם, כדי להרוס את כל האומות, לנטוש את האומה הפוליטית, לערבב את כולם לגוש אחד, מהגרים, שחורים".

מוסקל אמר שממשלת אוקראינה, שבראשה עומד יהודי, ולודומיר גרויסמן, מורכבת מ"יהודים ממוסקבה". סוכנות הידיעות JTA הסבירה כי זוהי אמירה מעליבה, משום שהתחושות כלפי מוסקבה באוקראינה הן קשות.

בינתיים, ברשתות החברתיות שותפו צילומי מסך של אמירות אנטישמיות מאת וואסיל מרושצ'ינץ, המועסק בקונסוליה של אוקראינה בהמבורג שבגרמניה. עולה מהן כי האיש אמר בפייסבוק שהיהודים אשמים במלחמת העולם השנייה, וקרא "מוות לאנטי-פשיסטים". שר החוץ האוקראיני, פוולו קלימקין, צייץ בתגובה כי אין מקום ל אנטישמיות, "לא בחברה מתורבתת ולא במשרד החוץ".

בשבועות האחרונים חוותה אוקראינה גל אנטישמי. בקבוק תבערה הושלך על מצבה לזכר השואה, ועל אחרת נכתבו סיסמאות אנטישמיות. בחודש שיעבר צעדו מאות אנשים בלביב, לזכר יחידה מקומית של הוואפן SS.