ארה"ב מתייצבת לימין ישראל

שגרירת ארצות הברית באו"ם תקפה בדיון במועצת הביטחון את הגינויים לישראל, "אף מדינה לא הייתה מקבלת התנהגות כזאת בגבולה".

ערוץ 7 , א' בסיון תשע"ח

תקפה. שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי
תקפה. שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי
צילום: Mike Segar, רויטרס

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה אחר הצהריים (שלישי) לדיון באירועים בגבול רצועת עזה, שנפתח בדקת דומיה לזכר הפלסטינים שנהרגו בעימותים.

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, תקפה את יוזמי הדיון וטענה, "האו"ם עם מוסר כפול. אין מדינה בעולם שהיתה נוהגת באיפוק שבו נהגה ישראל".

היילי שללה את הקשר בין האירועים בעזה להעברת השגרירות, "בואו נזכור שארגון הטרור חמאס מערער את היציבות כבר שנים, הרבה לפני שארה"ב החליטה להעביר את השגרירות לירושלים".

"אני שואלת את עמיתיי במועצה - האם הייתם מקבלים התנהגות כזאת בגבולכם? אף מדינה לא הייתה מקבלת התנהגות כזאת", קבעה היילי.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, נשא דברים מחוץ לחדר הדיונים. "בחודש האחרון פורעים ניסו לפרוץ את הגדר ולחדור לשטח ישראל, שתלו מטעני חבלה, השליכו צמיגים בוערים ובקבוקי תבערה וגרמו לשריפות נרחבות בשטח ישראל", סיפר דנון והציג תמונה של מעבר כרם שלום הבוער.

לדבריו, "ביום שישי האחרון הם הציתו את מעבר כרם שלום, מעבר מרכזי של ציוד הומניטרי וסחורות לרצועה, והרסו חלקים נרחבים ממנו. הביטו על התמונה הזו והבינו כי אם הפורעים היו חוצים את הגדר, אין ספק שכך היו נראים היישובים הישראליים מעבר לגבול".

"חמאס מבצע פשעי מלחמה, אבל לא רק נגד אזרחים ישראליים", קבע דנון, "חמאס ממשיך לנצל את אזרחי עזה, ובהם ילדים, כמגנים אנושיים. בזמן שבעולם ממהרים לגנות את ישראל על כך שהיא מגנה על אזרחיה, לא נראה כי הם מודאגים מפשע המלחמה הכפול שמבצע החמאס. כל אזרח שנפגע בגבול- הוא קורבן של פשעי המלחמה של חמאס ובאחריותו הבלעדית".

"כל מי שטוען שההחלטה להעביר את השגרירות האמריקאית היא הסיבה או ההצדקה לאלימות הפלסטינית צריך לבחון היטב את ההיסטוריה. ההסבר הזה הוא רק התירוץ האחרון ברשימת התירוצים הפלסטיניים לאלימות נגד ישראל", סיכם דנון.