2.5 מיליון תושבים ללא מיגון תקני

בדיון בועדת המשנה למוכנות העורף התברר כי ל-28% מהתושבים במדינת ישראל אין מיגון תקני.

חזקי ברוך , א' בסיון תשע"ח

הדיון בוועדה. היום
הדיון בוועדה. היום
צילום: חזקי ברוך

2.5 מיליון תושבים ללא מיגון תקני

ועדת המשנה למוכנות העורף, בראשות ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני), קיימה היום (שלישי) דיון על מוכנות הרשויות המקומיות לחירום.

בדיון השתתפו אלוף תמיד ידעי, מפקד פיקוד העורף, חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, וראשי רשויות רבים מרחבי הארץ.

ח"כ פרץ פתח את הדיון: "תשומת הלב היום נתונה לדרום, אבל אני יודעים באיזו מהירות יכול העימות לעבור מזירה לזירה. נכון יהיה להעתיק מהדרום את המודל של שמירת רציפות התפקוד שבנינו עם השנים וליישם אותו גם בצפון. יש כיום עודפי הכנסות גדולים בקופת המדינה ואני פונה לראש הממשלה ושר האוצר - הפחתת מסים זה נחמד, אבל זה ייגמר בתוספת של כמה עשרות שקלים בחודש במשכורת של האזרחים. ניצול הכסף לשיפור הגנת העורף היא השקעה חד פעמית שתציל חיים ואני בטוח שכל אזרחי ישראל יתמכו בה".

ביבס הוסיף, "בייחוד כעת, כשהנושא נמצא על סדר היום הציבורי עלינו לדאוג לפתור מידית את הבעיות בפערי המיגון שיש בעורף. יש לזרז את ההליכים ולמצוא את המימון התקציבי הנדרש. הנתונים היום מצביעים על פערי מיגון של כמעט 30% במגזר הפרטי ובמקלטים הציבוריים, ו80% בתשתיות הלאומיות. אין זמן לחכות, עלינו לשלב כוחות של כלל הגורמים ולדאוג למוכנות עורף נאותה. אם נמתין לתכניות ותקציבים בפריסה של חמש ועשר שנים נמצא את עצמנו משלמים הרבה יותר בקטסטרופה הבאה".

האלוף ידעי ציין, "אנו זוכים לשיתוף פעולה מלא מכל משרדי הממשלה והרשויות המקומיות. אמנם אין עדיין החלטה חוקית על גורם אחד אשר מוביל את נושא מוכנות הרשויות המקומיות, אך הפועל אנו כיום מובילים את הפעילות המשולבת בנושא. אנו עובדים עם רשויות על כתיבת נהלים ומענים לתרחישים, ומתרגלים את הרשויות, כל רשות לפי גודלה ורמת האיום עליה. חשוב לי לומר כי כאשר אנו בוחנים את היכולות שיש לאויבינו, ומופנות כלפי ישראל, עם כל פערי המיגון, הישמעות להנחיות פיקוד העורף מספק מענה מול 92% מסוגי הנשקים שיש להם בארסנל, בהנחה שלא מדובר בפגיעה ישירה".

לדבריו, "פערי המיגון כיום עומדים על כ-28% מהתושבים במדינת ישראל שאין להם מיגון תקני, כלומר כ-2.5 מיליון תושבים או כ-700 אלף בתים. 27% מהמקלטים הציבוריים נמצאים בכשירות נמוכה כיום והשירותים החיוניים לאזרח, כרגע, יתפקדו ב-35% בעת חירום".