המשבר מחריף:
טורקיה גירשה את הקונסול הישראלי

אחרי גירוש השגריר והחזרת הקונסול הטורקי מישראל, הודיע משרד החוץ כי הממשל הטורקי ביקש מהקונסול הכללי הישראלי לצאת מתחומי המדינה.

ערוץ 7 , ב' בסיון תשע"ח

ארדואן
ארדואן
צילום: רויטרס

משרד החוץ הטורקי פנה הלילה (רביעי) לקונסול הכללי של ישראל באיסטנבול, יוסי לוי-ספרי, וביקש ממנו לעזוב את המדינה בהקדם.

מדובר בצעד תגמול של טורקיה לגירושו אתמול של חוסנו גורג'אן טורקאולו, הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים, על ידי ישראל. אתמול זימן משרד החוץ את הקונסול, לשיחת הבהרה שבסופה התבקש לשוב לארצו להתייעצויות "לזמן מה".

גורם מדיני הסביר אתמול בשיחה עם ערוץ 7 את ההחלטה לגרש מהארץ את הקונסול של טורקיה. "נראה שהטורקים חיכו להזדמנות לפגוע ביחסים ולא היו כנים בהסכם שהושג איתנו", מציין הגורם, "ישראל לא נשארת אדישה להתפתחויות".

"ההודעה לשגריר הישראלי נענתה בהודעה דומה לקונסול הטורקי", מדגיש הגורם ומוסיף, "ישראל מוכנה לשמוע ביקורת כנה, אבל טורקיה כבר מזמן עברה את הרף הזה".

יש לציין שההחלטה לגרש את הקונסול, שתפקידו הוא טיפול בפלסטינים ובערביי מזרח ירושלים, היא החלטה תקדימית.

מוקדם יותר אתמול הכריזה טורקיה באופן רשמי על שגריר ישראל באנקרה, איתן נאה, כעל אישיות בלתי רצויה וגירשה אותו מהמדינה.

בכך החריפה טורקיה את צעדיה נגד ישראל לאחר שאמש החזירה את שגריריה מישראל וארה"ב להתייעצות, בעקבות הירי של צה''ל לעבר מתפרעים פלסטינים בגבול רצועת עזה והעברת השגרירות האמריקנית לירושלים.

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, החריף גם הוא את הטונים בהתבטאויותיו האנטי ישראליות. "נתניהו הוא ראש הממשלה של מדינת אפרטהייד שתפסה אדמות של אנשים חסרי מגן במשך 60 שנה ויותר תוך הפרה של החלטות האו"ם", צייץ אתמול ארדואן בטוויטר.

"יש לו דם של פלסטינים על הידיים ולא יכול לכסות פשעים על ידי התקפה על טורקיה. רוצה שיעור באנושיות? קרא את 10 הדברות", קרא ארדואן לנתניהו.