ישיבת בני צבי זוכרת את הבוגרים שנפלו

ישיבה תיכונית בני צבי - בונים את בניין הארץ! מחזקים את דור העתיד של תלמידי החכמים. בואו לעזור לבנות פנימיה נוספת לזכר תלמידינו

ערוץ 7 , ג' בסיון תשע"ח

ישיבת בני צבי
ישיבת בני צבי
צילום: ישיבת בית אל
תעודת זהות:
הרצון ליצור השפעה חינוכית וערכית כבר מגיל צעיר הביא את ראשי קריית הישיבה בבית אל בשנת תשנ"ו להקים מסגרת של ישיבה קטנה-תיכונית.

ישיבת בני צבי, הקרויה על שם הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל, נחשבת כיום למובילה ומתוות דרך בקרב הישיבות התורניות התיכוניות, ובה מתחנכים כ-200 תלמידים.
בראשות הישיבה עומד הרב אהרון טרופ, ואיתו צוות הוראה איכותי ביותר בליווי רוחני של הרב זלמן ברוך מלמד שליטא. מטרת הישיבה לגדל תלמידי חכמים צעירים הרואים את עתידם בעולמה של תורה, אך גם בעלי ידע נדרש במקצועות החול. בהתאם לכך, רוב שעות היום מוקדשות ללימודים תורניים ברמה הגבוהה ביותר, ובנוסף לכך לומדים התלמידים מקצועות כלליים וניגשים לבחינות הבגרות.
לצד הדגש על מצוינות לימודית מקיימת הישיבה מגוון רחב של פעילויות חברתיות, במטרה להגביר את הלכידות החברתית ולהעשיר את עולמם הערכי והרגשי של התלמידים, מה שהופך את האווירה בישיבה למשפחתית מאוד.
נעים להכיר: ראש הישיבה, הרב אהרון טרופ
כבר 19 שנה שהרב אהרון טרופ עומד בראשות ישיבת בני צבי, כמעט מאז היווסדה.
אני מאמין: "תוכנית הלימודים בישיבה בנויה מכך שרוב שעות היום מוקדשות ללימודי גמרא ברמת גבוהה, עם ידע בסיסי בהשכלה כללית, מתוך הבנה שבשנים הללו אפשר להתפתח מאוד בלימוד התורה, גם בהיקף וגם בעמקות".
רגע שיא: בישיבת בני צבי פזורים לא מעט רגעי שיא שבונים פסיפס שלם, כל חג או סיום מסכת אצלנו הוא רגע מיוחד. המרגש במיוחד הוא אירועי סיום המסכתות, עם תחילת שנת הלימודים, אותן למדו עשרות תלמידים במהלך הקיץ. מפעים לראות איך התלמידים מפנימים את הערך של לימוד התורה במהלך השנה ומנצלים את חופשת הקיץ ללימוד ולחזרות".
סגן דוד גולובנציץ
צילום: באדיבות המשפחה
במסגרת ההתרחבות של ישיבת בני צבי וגדילה משמעותית במספר התלמידים, יוצא לדרך פרויקט בניית קומה נוספת לבנייני הפנימייה. במסגרת הפרויקט יונצחו שניים מבוגרי הישיבה: דוד גולובנציץ, שנהרג בפעילות מבצעית בחברון, ושלום יוחאי שרקי, שנרצח בפיגוע דריסה בירושלים. מה שמעמיק אצל התלמידים והבוגרים את ההרגשה שכולם חלק ממשפחה אחת גדולה ומורחבת.
שלום יוחאי שרקי הי"ד נרצח כשהמתין בתחנת האוטובוס בדרכו ליישוב בית אל, שם שימש כמדריך בישיבה התיכונית בני צבי, שבה גם למד בשנות התיכון שלו. "זה היה מעניין שהוא חזר להיות שם מדריך", מספר אחיו, העיתונאי יאיר שרקי, "כך גם עם תלמוד תורה מורשה בירושלים. הוא למד שם ביסודי וחזר להיות שם מדריך בשנה האחרונה שלו, במקביל להדרכה בבני צבי. זה לא דבר מובן מאליו, אדם שגדל במקומות והתחנך בהם, סוגר מעגל וחוזר אליהם כמחנך".
"שלום היה אישיות מאוד מיוחדת, הוא לא תמיד הסתדר עם המסגרות הללו, אבל לכן הבחירה שלו לחזור לסגור מעגל ולהיות שלם עם המקומות שבהם למד הייתה כל כך מעניינת בעיניי", ממחיש יאיר, "לתלמיד יש לפעמים כל מיני כעסים או ביקורות, אז פתאום כשאתה חלק מהצוות אתה מצליח להבין את השיקולים ויכול לראות בעיניים אחרות. אתה יכול להיות שלם עם עצמך, לתקן את מה שצריך או מה שהיית רוצה שיתקנו ביחס אליך כתלמיד. במובן הזה שלום היה מאוד שלם. זה השפיע על האישיות שלו. מצד אחד לראות משהו שדרוש תיקון בעיניך ולבוא לעשות אותו בעצמך, ומצד שני להבין דברים שלא הבנת כבחור צעיר".
"לנו כמשפחה חשובה מאוד ההנצחה הזאת", מדגיש יאיר, "בשנה האחרונה שלום הקדיש את כל הזמן שלו לחניכים שלו בבני צבי, גם כאלה שכבר לא למדו בישיבה היו בקשר איתו. ללא ספק משאב מרכזי מנפשו הוקדש להם. הוא היה חושב עליהם, מדבר עליהם, מתייעץ לגביהם ומתפלל עליהם. יותר ממתבקש להנציח אותו בישיבה שבה למד ולימד ולומדים גם דורות אחרים שלא הכירו אותו. אנחנו מקווים שהתלמידים יושפעו מהדברים הטובים ששלום השאיר".
"שלום היה אדם בעל מאור פנים, אדם בעל שמחה שרואה את הטוב והחיובי בכל דבר. זה מה שהיה בולט בו כבר במפגש הראשוני", סיפר ראש הישיבה הרב אהרון טרופ. הוא מתאר איש חינוך טבעי שאינו זקוק להדרכות פדגוגיות וקורסים לחינוך כדי להגיע לליבם של חניכיו. "הוא היה משקיען, היה יכול לדבר עם החניכים בלי גבול. הייתה בו הבנת הנפש, ומעבר לכך ידע בלתי נדלה בכל תחום. היו לו תובנות ברורות מאוד".
סגן דוד גולובנציץ ז"ל מאפרת נהרג מפליטת כדור במהלך תרגיל צבאי לפני עשרה חודשים בחברון. אביו שמעון גולובנציץ סיפר לערוץ 7 על דמותו של הבן ועל התחושה שכל אחד מבני המשפחה לקח מאפיין אחד מאופיו הייחודי של דוד ומהכוח המיוחד שהיה בו. "עם זה אנחנו הולכים כדי לנצח, ואנחנו יודעים שאנחנו ננצח. אנחנו במדינה נפלאה, במקום נפלא, ומוקפים באנשים טובים, ונתקן את העולם בשבילו, בשבילנו ובשביל עם ישראל. אין אפשרות לסגת. נגיע לקצה ההר בכוח שלו".
כשהוא חוזר ליום שבו נהרג בנו, מספר שמעון כי כמה ימים קודם לכן נסע לארצות הברית כדי להביא מטוס של עולים לקראת יום השנה החמישים לשחרור ירושלים. "רציתי שדוד יבוא איתי להביא את העולים, כי הוא היה מנהיג ציוני חדור שליחות ורציתי שהוא יבוא וידבר איתם על ציונות. כנראה הלב שלי אמר לי שמשהו הולך לקרות ולכן ניסיתי לשכנע אותו שיצטרף אליי לטיסה הזאת, אבל דוד אמר שיש לו חיילים חדשים והוא לא יכול לעזוב אותם. נסעתי לארצות הברית וחזרתי כמה שעות לפני שזה קרה, וברגע אחד החיים שלנו התהפכו. הפכנו ממשפחה רגילה שחיה חיים רגילים לאנשים שחיים בעולם מקביל, אנשים שלחיים הקודמים אין שום קשר לחיים שלהם היום. זה היה כמו למות ולקום לתחייה בעולם אחר, עולם שבו המשמעות היחידה היא חיבור לדברים הבסיסיים ביותר שבחיים, לתיקון עולם".
שמעון מתאר את אופיו הייחודי של דוד כמנהיג כבר כילד בגן הילדים ובבית הספר. "הוא הוביל את כל התוכניות בבית הספר. הייתה להם תוכנית לימוד דף גמרא בבוקר, והוא הוביל את התכנית הזאת. הוא היה קם בבוקר, הולך למקווה, הייתי הולך איתו כי לא רציתי שילך לבד. אחר כך הוא היה מגיע לבית הספר שעה לפני כולם ומוביל את התוכנית כמו עוד תוכניות מדהימות. הוא היה מצטיין בית הספר שקרוי היום על שמו. הוקמה שם תוכנית על חזון הנביאים על שמו".
"אנחנו מנסים ללכת בדרכו של דוד, דרך של תיקון עולם. דוד הגיע לישיבת בני צבי והפך שם לגבר ומנהיג חזק ועצמתי. לדוד קראנו על שמו של דוד המלך, ואכן הוא היה כדוד המלך, נראה כמו דוד המלך, גדול ועוצמתי ובעל עדינות ורגישות כמו דוד המלך. באופן סמלי הוא סיים בבני צבי ועבר לשבי חברון".
פינת הבוגר:
קותי יגר (35), יועץ חינוכי בתיכון צייטלין בתל אביב, סיים את לימודיו בישיבת בני צבי לפני כשבע עשרה שנה. "בגלל שאני עוסק בחינוך, לקחתי מהישיבה לא מעט דמויות לחיקוי", הוא משתף. "אבל גם אם לא הייתי הולך לתחום החינוכי, לקחתי משם הרבה אמון ביכולות שלי ובעולם הערכי שלי. העמיקו בי את האמונה ואת החיבור לעם ישראל, לתורה, לתפילה ולשמחה. העבירו את זה בצורה מותאמת, מצד אחד בלי כפייה ומצד שני עם גבולות ברורים".
אחד האירועים שנחרטו בזיכרונו ונחשב אצלו שיא השיאים מתקופת הלימודים בישיבה הוא ההצגה שהכינו לחג הפורים. "ההצגה הייתה ברמה מאוד גבוהה, היו שותפים בה גם המחנכים ומשפחותיהם וגם המדריכים. זאת הייתה עשייה משותפת עם הצוות, עבדנו כולנו יחד על הפרויקט שהוא גם מאוד ערכי וגם מאוד חוויתי וזה משהו שנשאר לחיים. העולם הערכי הוא לא נגד הרצון הטבעי של בני נוער לעשות כיף. יש בישיבה טבעיות של תורה ושל חיים מלאים בערכים ותוכן".
פרויקט התרמה:
בשנים האחרונות, עקב התרחבות משמעותית של הישיבה, נוצר צורך קריטי בהרחבת הפנימייה והתאמתה למספר התלמידים ההולך וגדל. במסגרת ההרחבה, שבה בונים קומה נוספת לבנייני הפנימייה, אנו מנציחים שני בוגרים יקרים לנו, דוד גולובנציץ שנהרג בפעילות מבצעית בחברון ושלום יוחאי שרקי שנרצח בפיגוע דריסה בירושלים.

מוזמנים לקחת חלק בפרויקט חשוב זה