הצו הדרקוני יופעל גם כלפי מתנחלים?

צו שנועד לאפשר למדינה להתמודד עם השתלטות ערבית על שטחי C עשוי להיות מנוצל גם נגד ישובים. ח"כ סמוטריץ' דורש תשובות משר הביטחון.

שמעון כהן , ב' בסיון תשע"ח

דורש תשובות. סמוטריץ'
דורש תשובות. סמוטריץ'
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

צו תמוה שפורסם בימים האחרונים מעניק לקצין המנהל האזרחי סמכות להרוס מבנים ביהודה ושומרון ללא היוועצות מוקדמת ועל פי תפיסתו בלבד. חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' הגיש היום (רביעי) שאילתה בסוגיית הצו שנחשף ב'קול היהודי' לשר הביטחון, וביומן ערוץ 7 סיפר על הצו הדרקוני שהוא מבקש לבלום.

"לפני כחודש נחתם על ידי המפקד הצבאי צו חדש מאוד דרקוני שמאפשר לאכוף מול בניה חדשה ביו"ש, גם מדובר בבניית קבע מאוכלסת. קיים גם צו מקביל שמאפשר לפנות מבנים יבילים בנוהל מהיר, מה שגם הוא הסב לנו לא מעט כאבי ראש, אבל בעוד שבהליכי האכיפה הרגילים יש ערובות להבטחת זכויות הנפגע ואפשרות לערער ויש פיקוח ובקרה של סגן שר הביטחון שצריך לאשר כל פינוי בנוהל רגיל, הצו הדרקוני הזה מאפשר לקצין בדרגת סגן מיחידת הפיקוח לקבוע מה להרוס".

סמוטריץ' מבהיר כי "הצו נועד למטרה טובה. משרד הביטחון מחפש דרך להתמודד עם ההשתלטות הפרועה של הערבים על השטחים הפתוחים באזור C במימון אירופי. כך קורה בהרבה מקומות ביהודה ושומרון.

''הערבים מנסים לקבוע עובדות בשטח. המדינה ביקשה לאפשר לעצמה כלי אכיפה אפקטיביים, כי בנוהל הרגיל הערבים פונים לבג"ץ והדבר נמשך חודשים ובסוף אין אכיפה. הבעיה היא שכיוון שניתנה הרשות למשחית להשחית אינו מבחין בין צדיק לרשע... אנחנו חוששים שהצו יופנה באופן דרקוני כלפי אזרחים נורמאליים בישובים רגילים".

בדבריו מזכיר סמוטריץ' באשר לאכיפה הנדרשת כלפי אזרחים רגילים כי "גם אם רוצים לאכוף כנגדם את החוק זה צריך להיעשות בהליך נורמאלי ללא רמיסת זכויות ולא באמצעי אכיפה דרקוניים".

האם הפתרון הוא שהצו יוחל רק על ערבים? סמוטריץ' משיב בשלילה: "ממש לא. אני מציע שיכתבו שהצו הזה יופעל רק בשטחים הפתוחים ולא בישובים או הישובים המועמדים להסדרה. המדינה רוצה להפעיל כלים, ואולי כלים חריגים, כדי למנוע את ההשתלטות על השטחים הפתוחים וזה בסדר גמור", הוא אומר ומבהיר כי אין כל עילה להחיל אכיפה דרקונית שכזו במקרה של אכיפה בתוך ישוב קיים או ישוב שעומד להסדרה. זאת בעיקר לנוכח העובדה שמרבית הישובים המוגדרים כמאחזים נמצאים בשלבי הסדרה שונים.

"במקומות שניתן יהיה להגדיר את הדברים כהשתלטות על שטחים פתוחים ניתן יהיה להפעיל את הכלי הזה. התופעה של השתלטות ערבית על שטחים פתוחים היא תופעה חמורה שדורשת טיפול, ודרושים לשם כך כלים אפקטיביים אבל צריך שזה יהיה מיועד רק למטרות שלשמן זה נועד מלכתחילה ולא כלפי ישובים או ישובים המיועדים להסדרה. שם לטעמי אין שום סיבה להרוס כי זה שההסדרה מתנהלת בעצלתיים זה לא אשמת התושבים אלא באחריות המדינה".

על תגובת אנשי שר הביטחון לפיה ניתן לסמוך עליו ועל סגנו שידאגו לפעול אך ורק בהתאם למטרות המקוריות של הצו ולא באופן דרקוני כלפי ההתיישבות, מגיב סמוטריץ' ומזכיר כי לא לעולם חוסן ו"מי יודע כמה זמן עוד יהיו שר הביטחון וסגן שר הביטחון בתפקידם. כשהצו מאפשר פגיעה קשה כל כך בזכויות אני לא יכול לסמוך רק על שיקול דעת של אדם כזה או אחר שנמצא במערכת, כי היום הוא כאן ומחר מישהו אחר נמצא שם".

לפי שעה לא קיבל סמוטריץ' תשובה מניחה את הדעת על טענותיו והוא מתכוון להמשיך ולהיאבק על הדבר, גם אם לשם כך יהיה צורך להכניס לעובי הקורה את ראש הממשלה.

עד כה נאמר לו שהשאיפה תהיה לממש את הצו רק בהתאם לתכליתו והדבר ייבחן בשנה הקרובה, אך לדבריו "אנחנו בשום פנים ואופן לא מוכנים לחכות שנה שלמה ולקחת את הסיכון שתתחלף ממשלה ויתחלף שר ביטחון והאזרחים הישראלים ביו"ש ימצאו את עצמם משוללי זכויות".