ארדואן שמבצע פשעי מלחמה יטיף לנו?

סגנית שר החוץ נערכת למעבר שגרירויות נוספות לבירה ומתמודדת עם עימותים עם טורקיה וגינויים אירופים, אם כי ברף דיפלומטי נמוך יחסית.

שמעון כהן , ב' בסיון תשע"ח

לא יטיפו לנו. ציפי חוטובלי
לא יטיפו לנו. ציפי חוטובלי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

סגנית שר החוץ, חברת הכנסת ציפי חוטובלי, מדלגת בין פתיחת שגרירות ארה"ב לפתיחת שגרירות גואטמלה ובאמצע מתמודדת עם נזיפות לשגרירים, גירוש שגרירים, גינויים מהאו"ם ודרישות לבירורים מצידן של מדינות מובילות בעולם. ביקשנו לשמוע ממנה על ההתמודדות הדיפלומטית של הימים האלה.

"הדבר הכי חשוב שצריך להיאמר הוא שבחודש האחרון אנחנו פועלים באינטנסיביות מול מדינות אירופה ומסבירים בצורה הכי ברורה שחמאס ארגן פה מפגן טרור ואין כאן שום דבר שקשור להפגנה אזרחית. כל הנרטיב השקרי של חמאס נגזר לגזרים בעובדות וצילומים.

''אנחנו מראים איך כל מי שמתקרבים לגדר מחזיקים בעפיפונים בוערים או נשק והמטרה היא לפגע בישובי עוטף עזה. האנשים האלה הם טרוריסטים לכל דבר והתפקיד שלנו הוא להגן על הישובים. האנשים האלה לא יכולים להימנע מהפעילות הזו אם צה"ל לא עוצר אותם".

מוסיפה חוטובלי ומספרת: "במשרד החוץ ידענו שתהיה ביקורת, אבל לא שינינו את המסר הבסיסי שישראל חייבת לעשות זאת כהגנה עצמית ושמירה על אזרחיה. כך הייתה נוהגת כל מדינה. אין הרבה מדינות שמאוימות על ידי ארגון טרור אכזרי כמו חמאס".

באשר לתחושה שהאירופים לא הפנימו את המסר הישראלי, בעוד דווקא המצרים, כך נראה, הבינו אותו והעבירו מסרים נוקבים לחמאס, אומרת חוטובלי: "אם אנחנו בוחנים את כל המדינות באירופה, אין כאן גל של מחאה נגד ישראל אלא בהרבה מובנים תגובה ברף הנמוך בעולם הדיפלומטי. אנחנו מכירים גינויים מהעבר ויש כאן צביעות מאוד גדולה שאנחנו לא מוכנים לקבל אותה. זו צביעות שבה לישראל אסור מה שלמדינות אחרות מותר".

ומה באשר לטורקיה? "יש לנו סיפור מורכב עם מנהיג שמנסה לייצר קולות בציבור הטורקי ובעולם המוסלמי על חשבון ירושלים והיחסים שלו עם ישראל. אנחנו מגנים בחריפות ובמלוא העצמה את הדברים שלו. אנחנו בהחלט מאשימים את ארדואן כמי שמבצע פשעי מלחמה והוא האחרון שיוכל להטיף מוסר למדינה דמוקרטית ושומרת זכויות אדם כמו ישראל".

עם זאת מוסיפה סגנית השר ומציינת כי ישראל רואה חשיבות בהמשך היחסים עם טורקיה בהיותה ציר חשוב במרחב. "הלוואי ויכולנו לבחור רק במדינו ערכיות, אבל הדיפלומטיה מורכבת. טורקיה חשובה בגלל מספר סיבות שבהן נתיבים אוויריים, כמעט כל הטיסות עוברות מישראל לאירופה ולמזרח הרחוק עוברות מעל טורקיה, יש כלכלה, תיירות ומרכיבים נוספים. אנחנו לא במהרה מקפלים את הדגל ולא מדברים על הורדת הדרג הדיפלומטי, אלא על יחסים דיפלומטיים שנמצאים בוויכוחים רועמים אבל לא משבר שאחריתו הורדת דרג היחסים".

"אנחנו מדברים בחריפות נגד דברי ארדואן ללא נימוסים והליכות. הוא אדם שתומך בחמאס, ומי שתומך בחמאס עושה מעשה שתומך בכל ההרג שמתרחש בעזה. מבחינתנו ארדואן הוא חלק מהגורמים הבעייתיים ולא חלק מהגורמים המייצבים, אבל צריך להבין שיש מחיר גדול לניתוק יחסים עם מדינה חשובה כמו טורקיה. כשחושבים על העתיד הרחוק ולא רק על הוויכוח הקרוב צריך לזכור שיש ערך ליחסי ישראל טורקיה והכי קל הוא לשבור את הכלים. אנחנו לא במצב הזה".

מכאן ביקשנו מסגנית השר להתייחס לחנוכת שגרירות גואטמאלה הבוקר בירושלים והיא מספרת: "היה מאוד חם. זו מדינה שמאוד אוהבת אותנו. המדינה השנייה שהכירה בישראל ב-48'. ראש הממשלה ציין את רחוב גואטמלה בירושלים רחוב שנקרא כך בעקבות התמיכה שלהם בנו מראשית קום המדינה.

''יש בינינו יחסים מאוד חמים. נפגשתי עם שרת החוץ שלהם לפני יומיים. היא אמרה דברי שבח לישראל. יש שם בסיס נוצרי חזק ועמוק ובזכותו הם רואים במעשה הכרה דתית בעיר הקודש כבירת ישראל. אלה דברים שמרגשים ומשמחים אותנו".

באשר לצפוי בימים הבאים אומרת חוטובלי כי "הבאה בתור היא פרגוואי בשני הקרוב ובהמשך הונדורס ויש עוד מגעים עם מדינה אירופאית אחת ואחר כך יעברו גם נספחויות של צ'כיה ואני מקווה שהמגעים עם רומניה יבשילו. זה התיק המרכזי שאני עוסקת בו במשרד החוץ, מעבר לעניינים הבוערים".

בנוגע לדבריו של יו"ר הכנסת המבקר בצרפת ומבטיח כי יקרא להעברת השגרירות הצרפתית לבירה, אומרת חוטובלי כי היא "מברכת על כך שאדלשטיין קורא לצרפתים לעשות זאת, אבל במסגרת הניתוחים וההערכות צרפת לא נמצאת בסבירות גבוהה להעברת השגרירות. הקריאה שלנו במשרד החוץ היא לכלל המדינות להעביר את השגרירות אבל צרפת לא צפויה לכך כרגע.

"הסיבה לכך היא שהאיחוד האירופי מאוד נחרץ בסוגיה הזו וכל מדינה באירופה שפועלת נגד ההחלטה הזו שוברת קונצנזוס וצריכה מעשה מנהיגותי. המעמד של צרפת כאחת המובילות באירופה לא נראה כמאפשר זאת, אבל אנחנו דורשים זאת מכולן".