הבכיר הטורקי התבקש להציג תעודת זהות

נציג טורקיה בישראל הגיע לשיחת נזיפה במשרד החוץ, ועוכב לבדיקת מסמכים בתגובה על כך שטורקיה השפילה את השגריר הישראלי באיסטנבול.

ניצן קידר , ב' בסיון תשע"ח

הנציג הטורקי במשרד החוץ
הנציג הטורקי במשרד החוץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נציג טורקיה בישראל אולמוט דניז הגיע בצהריים (רביעי) לשיחת נזיפה במשרד החוץ בירושלים, שעות ספורות לאחר ששגריר ישראל בטורקיה איתן נאה עבר בידוק גופני משפיל והתבקש להסיר את נעליו בנמל התעופה באיסטנבול, בדרכו לישראל.

דניז עוכב לבדיקת מסמכים לפני הכניסה למשרד החוץ, מעין תגובה ישראלית להשפלה שעבר איתן נאה על ידי הרשויות בנמל התעופה בטורקיה.

במשרד החוץ אומרים כי מנהלת מחלקת אירופה במשרד, איריס עמבור, הביעה בפני דניז ''את מחאתנו החריפה על ההתנהלות הטורקית השערורייתית, והוסיפה כי ישראל לא תוכל לסבול התנהגות כזו אל נציגיה.

''התנהגות זו מהווה הפרה בוטה של קוד ההתנהגות הדיפלומטי הנהוג בין מדינות. עמדתנו זו הובהרה גם ישירות לרשויות באנקרה", נמסר ממשרד החוץ.

עם שובו ארצה סיפר נאה כי הוא תמיד עובר בידוק בעת טיסותיו מטורקיה, אך הפעם דאגו הטורקים להזמין את צלמי העיתונות כדי לתעד את האירוע. "התמונות מדברות בעד עצמן. טוב להיות בארץ. אשוב לטורקיה אם אדרש לכך, אני שמח וגאה למלא את התפקיד", אמר.

בידוק משפיל לשגריר הישראלי בטורקיה

כזכור, לפנות בוקר פנה משרד החוץ הטורקי לקונסול הכללי של ישראל באיסטנבול, יוסי לוי-ספרי, וביקש ממנו לעזוב את המדינה בהקדם.

מדובר בצעד תגמול של טורקיה לגירושו אתמול של חוסנו גורג'אן טורקאולו, הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים, על ידי ישראל. אתמול זימן משרד החוץ את הקונסול לשיחת הבהרה שבסופה התבקש לשוב לארצו להתייעצויות "לזמן מה".

מוקדם יותר אתמול הכריזה טורקיה באופן רשמי על שגריר ישראל באנקרה, איתן נאה, כעל אישיות בלתי רצויה וגירשה אותו מהמדינה.

בכך החריפה טורקיה את צעדיה נגד ישראל לאחר שאמש החזירה את שגריריה מישראל וארה"ב להתייעצות, בעקבות הירי של צה''ל לעבר מתפרעים פלסטינים בגבול רצועת עזה והעברת השגרירות האמריקנית לירושלים.

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, החריף גם הוא את הטונים בהתבטאויותיו האנטי ישראליות. "נתניהו הוא ראש הממשלה של מדינת אפרטהייד שתפסה אדמות של אנשים חסרי מגן במשך 60 שנה ויותר תוך הפרה של החלטות האו"ם", צייץ אתמול ארדואן בטוויטר.

"יש לו דם של פלסטינים על הידיים ולא יכול לכסות פשעים על ידי התקפה על טורקיה. רוצה שיעור באנושיות? קרא את 10 הדברות", קרא ארדואן לנתניהו.

ראש הממשלה נתניהו לא נשאר חייב, "אדם ששולח אלפי חיילים טורקים לקיים את הכיבוש של צפון קפריסין ופולש לסוריה, לא יטיף לנו כשאנו מגינים על עצמנו מניסיון פלישה של חמאס", השיב נתניהו לארדואן.

לדבריו, "אדם שידיו מגואלות בדם של אינספור אזרחים כורדים בטורקיה ובסוריה הוא האחרון שיכול להטיף לנו על מוסר לחימה".