פרשת במדבר
מרום הגובה למטה ובחזרה

איך יכול האדם לטפס אל רום מעלתה של תורה ממקומו השפל והנמוך. הסוד הוא לדעת איך לספור ואת מה לספור.

שמעון כהן , ד' בסיון תשע"ח

צעד אחר צעד
צעד אחר צעד
צילום: עיסאם נאסר, פלאש 90

על משברי הדרך במדבר הנפרסים לאורכו של ספר במדבר שוחחנו עם הרב ניסים אדרי המתמקד בדבריו בדרך בה ניתן לצעוד ממעמקי התחתית ועד לרום הגובה של התורה שניתנה ממרומי מעלה.

ספר במדבר הוא מקום של מעבר ומשברים, משברים של העם ומרידה בה'. גם בחייו של כל אדם ישנם מצבי מדבר ומשבר, אבל הנה אנו רואים שדווקא במדבר ובמקום הנמוך שבו ניתנה התורה שהגיעה מהעליונים. התורה, הדבר הנשגב והנעלה ביותר, יורדת למקום הנמוך ביותר ומכילה הכול מהגבוה ביותר ועד הנמוך ביותר.

גם בעימות המדרשי בין משה רבינו למלאכים מוכרעת הקביעה שהתורה ניתנה למי שיש בו יצר הרע, למי שיש בו התמודדות ושאיפה להתעלות משלבי המשבר אל הרום האידאלי.

הרמב"ם קובע שכל אדם ברצותו יוכל להתעלות ולהגיע למדרגתו של משה רבנו, אך נראה שגם כדי שאדם יגיע למיצוי מלוא אישיותו שלו נדרשת דרך ארוכה והמרחק עודו גדול, אך התורה היא זו שמצליחה לרומם את האדם ולהפוך מציאות של תוהו ואי סדר למציאות של עילוי.

על כל אדם, גם השפל ביותר וגם הסבור שאין לו תיקון, לדעת שביכולתו להגיע למעלה, אבל עם זאת הוא שואל מהו הצעד הראשון שעמו יתחיל את המסע במעלה ההר.

התשובה הראשונה לשאלה זו נרמזת בימים אלה, ימי ספירת העומר. בספירה של יום ועוד יום טמון סוד ההתקדמות. אנחנו סופרים ימים ומתקדמים צעד אחר צעד ממ"ט שערי טומאה ועד לקבלת תורה. ההתקדמות אינה החלטה חד פעמית. החלטה קיצונית ודרמטית תהיה גדולה מדי. ההתקדמות הבראה והנכונה היא התקדמות של יום ועוד יום ועוד יום, שבהם אנחנו שמחים על כל הצלחה קטנה וכל התקדמות קטנה.

גם בספירת בני האדם בדרכה של תורה טמון סוד המסייע להתקדם בשלבי ההתעלות. כאשר אדם נמצא בין המון אדם ל פעם תחושתו היא שהוא הולך לאיבוד ואין מי שסופר אותו ומתייחס אליו. כך היא התחושה בחיים תחת משטרים טוטליטאריים. הציווי לספירת עם ישראל במדבר הוא אחר, הוא אינו מעלים את האדם בים האדם שסביבו אלא 'שאו את ראש', יש להרים את ראשו של העם ושל האדם. לכל שבט היה דגל ובתוך כל שבט משפחה ובכל משפחה האדם היחיד שמקומו ברור. ספירת ישראל אינה רק מספר אלא "במספר שמות", לצד המספר יש גם שם ושמו של אדם הוא מהותו וייחודו, לכל אדם יש לא רק מספר אלא גם שם שמבהיר שבלעדיו לא ניתן להתקדם.

אם כן, סוד ההתקדמות הוא בספירה – עלינו לדעת לספור ימים, לספור אנשים ולספור הצלחות קטנות.