מה אתם יודעים על אסתטיקה דנטאלית?

אסתטיקה דנטלית מורכבת משורה ארוכה של טיפולים אשר אחת ממטרותיהם היא אפשרות להרגיש טוב יותר עם חזות הפה.

תוכן שיווקי , ב' בסיון תשע"ח

אסתטיקה דנטאלית
אסתטיקה דנטאלית
עצמי

אסתטיקה דנטלית, המכונה גם רפואת שיניים אסתטית, מורכבת משורה ארוכה של טיפולים אשר אחת ממטרותיהם היא אפשרות להרגיש טוב יותר עם חזות הפה.

למרות השכיחות הגוברת של טיפולי אסתטיקה דנטלית לא כולנו מכירים את התחום ואת מה שיש לו להציע.

מהביטוי רפואת שיניים אסתטית אפשר כבר להבין שמדובר בענף רפואי, כלומר שהתחום כולל טיפולים בשיניים שסובלות מפגיעה כלשהיא בתפקוד או שעברו טראומות וצריך לתקן אותן. יחד עם זאת, בטיפולים אלו מושם דגש נרחב על פתרונות אסתטיים מבחינת תצורת ומראה השיניים, כמו למשל שינוי של הגוון שלהן או הצורה של החניכיים מסביב לשן, כדי לתת את החזות הטבעית והנאה ביותר.

מצד שני, קיימים טיפולים שבהם המטרה היא אסתטית בלבד, ואחת הדוגמאות הבולטות לכך היא ציפוי שיניים. מדובר בטיפול אשר בו מכסים את פני השטח החיצוני של השיניים עם חזיתות המורכבות מחומר שדומה לחומר השן, ואיתו אפשר לשנות את הצבע וצורת השיניים. מאחר שמדובר בטיפול אסתטי הוא מיועד למי שרוצה "חיוך מושלם" או אינו מרוצה ממראה השיניים שלו, למשל שיניים שבהן יש צביעה של טטרציקלין או בליעה של פלואור בשיעור גבוה, או גוון שיניים שהשתנה כתוצאה מטיפול שורש, או שיניים עם רווחים. הטיפול כולל הורדה של שכבה דקה מאוד מהשן ואחרי הכנת השיניים מעתיקים אותן וטכנאי במעבדה מייצר ציפוי בצבע וצורה שמתאימים לשיניים הסמוכות. לבסוף הרופא מדביק את הציפוי.

חומרים מתקדמים ברפואת שיניים אסתטית

בשנים האחרונות חלו פיתוחים מעניינים מאוד בתחום רפואת השיניים בכלל ואסתטיקה דנטלית בפרט, דבר הניכר בציוד, בגישות וגם בחומרים העומדים לרשות רופאי השיניים והמטופלים. כך לדוגמה, בתחום ציפויי השיניים היו מבצעים פעם כתרים גדולים מחרסינה על מתכת, מה שהיה מצריך הורדה של חומר שן רב עבור יצירה של כתר במעבדה. יחד עם זאת, בימינו קיימים חומרים וכלים בעלי עמידות וחוזק מצוינים המאפשרים הורדה מינימלית ולעיתים אפילו לא צריך לגעת בשיניים. השימוש בחרסינה מתקדמת לציפוי שיניים מייתר את הצורך בהשחזות מיותרות אם נשברת שן, השחזה בשחזור של שיניים קדמיות אחרי טיפול שורש, ועוד.

דוגמה טובה נוספת לחומרים חדשים בתחום הינם החומרים המרוכבים, שנקראים גם סתימות לבנות. כפי שאמרנו, טיפולי אסתטיקה דנטלית עשויים בהחלט לערב מרכיב רפואי, כדוגמת סתימה, ובתוך כך השאיפה היא לשמור ככל האפשר על חזות הפה. מחקרים רבים שבוצעו גילו שחומר מרוכב יכול לספק מענה גם באזור השיניים האחוריות, כלומר השיניים הטוחנות ששם מתרחשת מרבית פעולת הלעיסה ויש את רוב העומס. מעבר לכך, חומר מרוכב יוצר חיבור כימי חזק מאוד עם השן ולכן אפשר לבנות איתו שיניים שעברו הרס נרחב, מה שאי אפשר היה לבצע עם החומר הקודם שבו השתמשו - האמלגם. מלבד זאת, עקב החיבור הכימי החזק לא צריך כיום להכין חללים גדולים לצורך הסתימה, דבר שהיה משאיר את קירות השיניים שבירים.

יש לציין כי רופאי שיניים רבים, כמו ד"ר מחמד ותד המנהל מרפאת שיניים בפרדס חנה, יודעים לתת מענה לצרכים האסתטיים של מטופליהם, ועושים שימוש בחומרים מתקדמים וגישות המקנות מראה נאה לפה והרגשה טובה למטופל. עוד מידע על: השתלות שיניים והשתלות ממוחשבות - שיחה עם רופא שיניים.