חשד: טורקיה מכרה ציוד ישראלי לאיראן

האו"ם חוקר חשד לפיו הפרה טורקיה את הסנקציות על הרפובליקה האסלאמית ומכרה לה ציוד המופיע ברשימת החומרים האסורים ליצוא לאיראן.

ניצן קידר , ג' בסיון תשע"ח

מפרים את הסנקציות? נשיא טורקיה
מפרים את הסנקציות? נשיא טורקיה
צילום: רויטרס

ארגון האומות המאוחדות חוקר בימים אלו חשד לפיו טורקיה מכרה לאיראן ציוד אלקטרוני הנכלל ברשימת החומרים האסורים לייצוא למדינה המוסלמית.

על פי הדיווח הבוקר (חמישי) "בידיעות אחרונות", מדובר בציוד שאסור למכירה לאיראן בעקבות החלטת מועצת הביטחון 2231 שהתקבלה בשנת 2015.

המשלוח מטורקיה לאריאן נתפס, על פי הדיווח, על ידי רשויות הביטחון של איחוד האמירויות, שזיהו בו קבלים אלקטרוניים שאסור היה להעביר לאיראן.

על פי פנייה שיצאה ממזכירות האו"ם לישראל המוצרים האלקטרוניים יוצרו בישראל בחברה שנקראת "סלם פאוור קפאסיטורס", שהמטה שלה יושב בירושלים ונחשבת ליצרנית גדולה של קבלים אלקטרוניים.

"נודה לכם אם ממשלתכם תספק בהקדם מידע רלוונטי על הנושא", נכתב בפנייה של מזכירות האו"ם לישראל.

בתגובה לפרסום מסרה החברה הישראלית כי הקבלים אכן נמכרו לחברה הטורקית, זאת לאחר שהחברה ביצעה בדיקת מהימנות וקיבלה את כל הכסף מראש. "לחברת סלם לא היה כל מושג שהקבלים יישלחו לאירן. נשתף פעולה עם כל בדיקה שתיעשה. אנחנו נוכיח שמכרנו את זה לטורקיה לחברה מסודרת. אנחנו לא מוכרים למדינות אויב. רוב המכירות שלנו הן לאירופה ולארה"ב, אבל טורקיה אינה מדינת אויב ואין מניעה לסחור אותה. בכל מקרה, אם אכן המשלוח הגיע לאירן, הרי שהקונה הטורקי רימה אותנו", נמסר מהחברה.