"הזדמנות להכיר את הקולנוע היהודי"

אלפי מבקרים מכל רחבי פולין אמורים לפקוד את "פסטיבל הסרטים היהודיים" שיתקיים בשבוע הבא בוורשה, זו השנה ה-14 ברציפות.

ניסן צור , ג' בסיון תשע"ח

הזדמנות. העיר ורשה
הזדמנות. העיר ורשה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פסטיבל הסרטים היהודיים "המוטיב היהודי" יפתח ביום רביעי הקרוב זו השנה ה-14 ברציפות.

כמדי שנה יוצגו במהלך חמשת ימי הפסטיבל עשרות סרטים כאשר המשותף לכולם הוא המוטיב היהודי והקשר ליהדות.

בשנים האחרונות הפך פסטיבל הסרטים היהודיים לאחד מפסטיבלי הקולנוע הבינלאומיים המפורסמים באירופה כאשר במסגרתו מתקיימות גם מספר תחרויות בקטגוריות שונות לבחירת הסרטים המציגים את התרבות וההיסטוריה היהודיים בצורה הטובה ביותר.

השנה מצפים מארגני הפסטיבל ל 10,000 צופים שיגיעו לצפות בעשרות הסרטים היהודיים שיוקרנו בקולנוע "מוראנוב" בוורשה.

יוליה קושבסקה, דוברת הפסטיבל, סיפרה בראיון ל"ערוץ 7" כי "השנה קיבלנו מעל 600 סרטים שביקשו להתקבל לתחרות. אנו מציעים לקהל הפולני הזדמנות ייחודית להכיר את הקולנוע היהודי ומהתגובות שאנו מקבלים רבים מהם רוצים מאוד להכיר את התרבות היהודית. הכניסה לכל הסרטים היא בחינם.

מאז שנות התשעים של המאה הקודמת, התרבות והזהות היהודית פורחות בפולין, ואנו עובדים בשיתוף פעולה צמוד עם הקהילה היהודית בוורשה ואף מעניקים פרס לסרט שמציג את החיים היהודיים המודרניים בצורה הטובה ביותר. אנחנו גם מארגנים השנה סדנא עם יוצר הסרטים הדוקומנטריים הישראלי ברק היימן ויחד עם מוזיאון 'פולין' להיסטוריה של יהודי פולין, אנו מארגנים מדי שנה סדנאות בישול לאוכל יהודי במקומות שונים בוורשה".

פסטיבל הסרטים "המוטיב היהודי" נוסד לראשונה בשנת 2004 ואמור היה להיות פסטיבל חד פעמי. עם זאת, התגובות הנלהבות מהקהל והדרישה להמשך קיומו מדי שנה, הביאו את מייסד הפסטיבל, הבמאי הפולני מירק חוייצקי, להמשיך את המסורת ולקיים את הפסטיבל כבר 14 שנים ברציפות.