ספרינקלרים: מי אתם ומה תפקידכם?

ספרינקלרים הם תגובות המערכת לבטיחות אש, אשר מורכבת מגלאים, סירנות ורכיבי פיקוד המפעילים אותם.

, ג' בסיון תשע"ח

ספרינקלר
ספרינקלר
צילום:pixabay

כאשר גלאי אש מגלה אש, הוא מפעיל את תגובת המערכת הרצויה אשר עשויה להיות ספרינקלרים, דיווח שקט למכבי האש או סירנה. ניתן לשלב כמה תגובות מערכת PER גלאי. ומי צריך את כל זה, אתם שואלים? בעלי עסקים ועובדים שכירים שקיבלו חזקה לניהול מוסד כמו בית ספר או משרד ממשלתי/יחידת סמך. בפשטות, כל מי שמנהל ישות שיש בה כוח עבודה צריך לדאוג שבתחומו תותקן מערכת הגנת אש בשילוב ספרינקלרים. עבור מערכת הגנת אש ועבור ספרינקלרים תקן מדויק הוא שקיים, ועל כן לא ניתן להזמין כל חברה, אלא חברה שהוּכחה כעומדת בתקן, נשמעת לו ומציבה רק מערכות הגנת אש בכפוף אליו.

כיצד בעסק או במוסד יודעים אלו ספרינקלרים להתקין?

כל מה שנדרש הוא להזמין חברה שתעשה את זה בשם התקן. החברה תטמיע ספרינקלרים אך ורק על פי אפיון אשר נערך במקום, ולפיו ייקבעו המיקומים להטמעתם. החברה תתקין ספרינקלרים נסתרים לצד גלויים. הראשונים יהיו ספרינקלרים סמויים משני טעמים: או שהם יוסלקו בקיר ויתנו מים מפתח מאד קטן, או שהם עצמם יהיו בגודל קטן וסמוי מן העין ויוצנעו מבעד לצינורות ההולכה. כך או כך, העסק או המוסד יכילו רק ספרינקלרים תקניים, אשר כפופים להוראות כיבוי אש של מכון התקנים.

מה צריך לעשות בעל עסק או בעל חזקה על מוסד שטוען כי צריך להתקין יותר רכיבי הגנה ממה שהותקנו?

במקרה של ספרינקלרים לא ניתן לעשות דבר, אולי לרכוש מטף ידני ולהתקינו בנקודה החשודה. אבל במקרה בו חברת מערכות כיבוי אש מסרבת להתקין גלאי באיזשהו חדר בטענה שזה לא התקן (אלא מהווה דרישה קפדנית ממנו) ניתן להצטייד בגלאי אש עצמאי. גלאי זה לא מצריך חיבורי אלקטרוניקה מסובכים למערכת, ופועל על חיבור פשוט של 2 ברגים. הוא מזהה אש לבד ושולח חיווי שמפעיל סירנה המגיעה יחד עמו. מומלץ להתקין את הגלאי מרחק של 1.4-2 מ' מהכיריים גז להשגת תוצאת גילוי שמשקפת את המציאות, ולא גילוי-יתר על כל הפעלה שלהם. כמו כן, חשוב להציב אותו על התקרה ולא על הקיר משום שהאלומה שלו משקיפה על הכיריים מלמעלה ובכך מבצעת את הגילוי מהר יותר מאשר בהתקנה צדית.

מה עושים אם עוברים משרד או מוסד והוזמנה הובלה? כיצד מעבירים את הספרינקלרים?

זהו שירות שנקרא הזזת ספרינקלרים והוא מסופק על ידי החברה שהתקינה אותם אצלכם. בין אם אלו ספרינקלרים סמויים או גלויים, קטנים או גדולים, עם צינורות או בלעדיהם, החברה היא היחידה שמוסמכת לעקור אותם ולהעביר לכם אותם למשרד הבא. כל ניסיון שלכם לטפל בכך לבד עשוי להוביל לתוצאות חמורות הכוללות נזילה ופרצי מים אדירים ברחבי המשרד. כמו כן, החברה, בהגיעה למשרד החדש, תוכל לקבוע עבורכם את המיקומים החדשים של כל הספרינקלרים והגלאים באופן אופטימאלי בהתאם לאפיון של מכון התקנים.