"הקב"ה מעמיד בניסיון - תעמוד בו"

אחרי האליפות השלישית ברציפות של הפועל באר שבע בליגת העל שבכדורגל, הקפטן לשעבר, הבלם שיר צדק שובר שתיקה אחרי 8 חודשים

נרי וייס , ג' בסיון תשע"ח

צדק. מאמין שהכל משמיים
צדק. מאמין שהכל משמיים
צילום: באדיבות האתר הרשמי של הפועל באר שבע

הכל התחיל ב-22 באוגוסט 2017, אז אלופת המדינה בכדורגל, הפועל באר שבע עלתה לשחק מול קבוצת מאריבור הסלובנית, במסגרת שלב הפלייאוף של מוקדמות ליגת האלופות.

שער אחד הפריד בין הדרומיים מבירת הנגב להופעה היסטורית בשלב הבתים של המפעל היוקרתי ביותר בכדורגל העולמי.

ובכל זאת, אחרי המשחק ההוא, האכזבה של האלופה האדומה מתוצאת המשחק ומהעובדה כי שוב היא מודחת על חודו של שער רגע לפני הופעה היסטורית בשלב הבתים של ליגת האלופות, הייתה קטנה ולא חשובה ביחס למה שקרה אחר כך.

מיד בתום המשחק, נלקחו שניים משחקני שתי הקבוצות לבדיקת סמים שגרתית מטעם אופ"א. התוצאות שחזרו בישרו לבאר שבע ולקפטן שלה, שיר צדק את הנורא מכל עבור שחקן ברמות האלה - חומר מסוג אוקטופמין נמצא בדמו.

8 חודשים נעדר צדק מהכדורגל הישראלי, זאת לאחר הכרעת בית הדין של אופ"א בעניינו. 8 חודשים שהם עונה שלמה. 8 חודשים אחרי, שובר צדק שתיקה בראיון מיוחד לליאב נחמני ב'ישראל היום', ראיון שיתפרסם במוסף "שישבת" הקרוב.

"אני לא יודע איפה להתחיל", מתוודה צדק בראיון. "יום לפני המשחק עוד חגגתי יום הולדת עם הקבוצה. הרגשתי חסר אונים".

בראיון דובק צדק בכך שלא ידע כי צרך חומר אסור, גירסה אותה קיבל גם בית המשפט של אופ"א שפסק כנגד צדק רק 8 חודשי השעיה מכל פעילות ספורטיבית, העונש המופחת ביותר שאפשר להשית על שחקן שבדמו נמצאו חומרים אסורים. "הייתי בטוח שימצאו שהכל היה טעות".

על התקופה שמיד לאחר שהבין כי הגרוע מכל קרה לו, סיפר צדק בראיון כי "מלוות אותך הרבה מחשבות. תחושה קשה. אתה עובד כל כך קשה כדי להגיע למקום שבו אתה נמצא ואז פתאום נוחת עליך סיפור כזה.. היו תקופות שהייתי מסתובב בבית ולא יודע מה לעשות עם עצמי".

צדק מלא בהערכה למועדון שלו, על אף שהחומר שנמצא בדמו הגיע מהקבוצה, בטעות ובשל חומר מזוהם כפי שהוכיחו בבית הדין של אופ"א. "המועדון עשה הכל כדי שהאמת תצא לאור ולא חסך בכסף", אמר צדק.

לחגיגות האליפות השלישית ברציפות לאחר המשחק מול מכבי ת"א, במוצאי השבת האחרונה, צדק לא הגיע וראה את חבריו מהטלוויזיה, למרות שחזר לאימונים כבר לפני כמעט חודש באישור אופ"א. "התרחקתי מהבועה של הכדורגל, רציתי קצת שקט. לא יכולתי לתרום וזו הרגשה לא פשוטה כקפטן".

מה עשה באותם שמונת החודשים שהיה מושעה? "בשש וחצי בבוקר כבר הייתי מתפלל שחרית, לוקח את הילדים לגן ויוצא ללמוד תורה בבית הכנסת", סיפר צדק הנחשב לשחקן מאמין.

"ידעתי שהכל משמיים. שמרתי שבת גם לפני כן, אבל עכשיו כבר לא הייתי צריך לחשוב איך אני מסדר את השבת ומגיע לאימון. הזמן היה נטו לגוף ולמשפחה, ואלה הפלוסים מכל הסיפור הזה".

עוד אמר צדק, "אם הקדוש ברוך הוא מעמיד אותך בניסיון, סימן שאתה יכול לעמוד בו. אם עוברים ניסיון כלשהו בחיים, אפשר להסתכל ולהגיד שמישהו אחר עשה לי משהו וזה לא בסדר, ואפשר לשאול איך אתה התנהלת. איפה כעסת שלא בצדק".

צדק מתמיד בלימודי התורה, לא מפספס שום שיעור. לומד מדי בוקר במשך כל השבוע, וגם בשישי ובשבת. "בטחתי בקב"ה כל הדרך, וזה מה שעזר לי. איך אומרים, אין לנו על מי להישען אלא על אבינו שבשמיים. אז זה בדיוק ככה, אני עדיין נשען. אין מתוקה כמו התורה".

כאמור, הראיון המלא יתפרסם במוסף "שישבת" של 'ישראל היום', ביום שישי הקרוב.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il