שביתה בליגת העל בכדורסל

כאוס בכדורסל הישראלי. השחקנים הישראלים הודיעו על שביתה, מנהלת הליגה מאיימת בסיום העונה ללא אלופה. חיפה תינצל מירידה?

נרי וייס , ו' בסיון תשע"ח

פרנקל, יו"ר מנהלת ליגת ווינר סל
פרנקל, יו"ר מנהלת ליגת ווינר סל
אתר מנהלת ליגת ווינר סל

כאן שובתים. בתום שבוע של משא ומתן קדחתני, הודיעו שחקני הכדורסל הישראליים של ליגת העל שבכדורסל כי הם פותחים החל מיום שני הקרוב בשביתה ולא יעלו לשחק את מחזור המשחקים האחרון של העונה הסדירה בליגת העל שבכדורסל.

עיקר המחלוקת בין השחקנים הישראלים למנהלת הליגה ובעלי הקבוצות היא על 'החוק הרוסי', המחייב בכל רגע נתון שני שחקנים ישראלים על הפרקט. על פי ההסכם, החוק הרוסי אמור היה לפוג בסוף העונה הנוכחית וגם ניסיונות לפשרות לא עלו יפה.

מרגע הודעת השחקנים הישראלים וארגון השחקנים בראשותו של ניר אלון על שביתה החל ממחר, החל עימות בין הארגון למנהלת ליגת ווינר סל, האחראית על תפעול הליגה.

מיד עם הודעת ארגון השחקנים על השביתה ההולכת לקרות, דרשו ראשי הקבוצות ששחקניהם הישראליים יודיעו מיידית אם הם מתכוונים לשבות או שלא, וארגון השחקנים מנגד טען כי הדרישה לכך היא אינה חוקית. שחקנים שסירבו לחתום על התחייבות שכזו לא הורשו להתאמן כרגיל ואויימו כי שכרם יגרע בשל כך.

במנהלת הליגה תקפו את ארגון השחקנים כי הם "יורקים בפרצוף של אוהדי הכדורסל ואוהבי הענף באשר הם", ואף הודיעה כי אם השביתה אכן תצא לפועל, זו עשויה להביא לסיום העונה בליגה, ויתור על משחקי הפלייאוף מבלי להכתיר אלופה וכן הטלת קנסות כבדים בשל פגיעה בצדדים רבים - מאוהדים ועד הגופים המשדרים ונותני החסויות.

בינתיים, הודיעה מנהלת ליגת העל בכדורסל כי היא דוחה את משחקי סיום העונה הסדירה שהיו אמורים להתקיים מחר ליום חמישי הקרוב, זאת על מנת לאפשר לצדדים לנסות ולהגיע להסכם בימים שנותרו עד המשחקים. במנהלת הליגה אמרו כי אם עד יום חמישי לא יודיעו השחקנים הישראלים על סיום השביתה, עונת 2017/18 בליגת העל שבכדורסל תסתיים בלא הכרעה על זהות האלופה.

מי שמנסה ליהנות מהדבר היא לא אחרת מאשר מכבי חיפה, שרק ביום חמישי האחרון ירדה אל הליגה השניה לאחר 10 עונות. חיפה שלחה מכתב למנהלת הליגה כי היא מבקשת לשקול להותיר אותה בליגה הבכירה על אף שכבר ירדה אל הליגה השניה, הליגה הלאומית, כששם אמרו כי במקביל הם בודקים מבחינה משפטית איך אפשר לנצל את סיום העונה המוקדם בשל השביתה, להישאר עונה נוספת בליגה הבכירה.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il