מדוע לא עוצרים את מניפי דגל אש"ף?

עו"ד איתמר בן גביר תוקף הערב (ראשון) את משטרת ישראל ואת השר הממונה גלעד ארדן על אוזלת היד באכיפת הפקודה למניעת טרור.

אורלי הררי , ו' בסיון תשע"ח

עו"ד איתמר בן גביר
עו"ד איתמר בן גביר
צילום: אלירן אהרון

עו"ד איתמר בן גביר מראשי עוצמה יהודית תוקף הערב (ראשון) את משטרת ישראל ואת השר הממונה גלעד ארדן על אוזלת היד באכיפת הפקודה למניעת טרור וזאת בעקבות שורת הפגנות שבהם הונפו ארגון הטרור אש"ף.

בן גביר פנה במכתב לשר הממונה ולמפכ"ל המשטרה ובין היתר כתב כי "סעיף 4 (ז) לפקודה למניעת טרור קובע כי: העושה מעשה שיש בו גילוי של הזדהות עם ארגון טרוריסטי או אהדה אליו, בהנפת דגל, בהצגת סמל או סיסמה או בהשמעת המנון או סיסמה, או כל מעשה גלוי דומה המגלה בבירור הזדהות או אהדה כאמור, והכל במקום ציבורי או באופן שאנשים הנמצאים במקום ציבורי יכולים לראות או לשמוע גילוי כזה של הזדהות או אהדה"

"להווי ידוע לכם, כי בשנים האחרונות נאכפה הפקודה כלפי פעילי תנועת כך שהניפו דגלי כך, והמשטרה עצרה אותם ובחלק מהמקרים אף הוגשו כתבי אישום -והורשעו נאשמים - בגין תמיכה בארגון טרור והנפת דגל לא חוקי, אלא שמעבר לאבסורדיות של הדברים, והעובדה כי לטעמי ההכרזה על כך כארגון טרור נעשתה בצעד אנטי דמוקרטי, הרי שבמקביל לאכיפת החוק כלפי פעילי כך ולהבדיל אלף אלפי הבדלות מניפים אנשי שמאל וערבים דגלי אשף אולם למרבה ההפתעה חרף העובדה כי אשף הוכרז כארגון טרור איש לא מוצא לנכון לעצור אותם".

בן גביר מוסיף "נכבדיי, המדובר לא רק בפגיעה בעקרון השוויון אלא בהפרת חוק גלויה שמשטרת ישראל נותנת לה יד, אין שום סיבה ומקום לאפשר הנפת דגלי ארגון טרור אשף והמדובר בעבירה הקובעת עונש מקסימלי של עד שלוש שנות מאסר".

במכתבו מבקש עו"ד בן גביר לאכוף את החוק והודיע לשר ולמפכ"ל המשטרה כי הוא יעקוב אחרי האכיפה ואף שוקל לעתור לבית המשפט העליון כנגד אוזלת ידה של המשטרה ושל העומד בראשה. "לא ברור מדוע משטרת ישראל מתעלמת מחוקי מדינת ישראל, ומאפשרת הנפת דגלים של ארגון טרוריסטי מבלי לעצור את המניפים ולהעמידם לדין בגין תמיכה בארגון טרור".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל פועלת בהתאם להוראות החוק מתוקף תפקידה לאכוף את החוק, לשמור על הסדר הציבורי ולהבטיח את שלום הציבור וביטחונו. בהתאם להוראות החוק והנחיות היועץ המשפטי לממשלה, בכל מקרה בו מתעורר חשד ברמת הסתברות גבוהה כי הנפת דגלים תביא להפרתו של שלום הציבור ו/או בכל מקרה בו מתעורר חשד לעבירה על סעיף 4 לפקודת מניעת טרור - רשאי השוטר להסיר דגלים אלו ולבצע פעילות אכיפה בהתאם".

"באשר להפגנה שנערכה אמש בסמוך לשגרירות בירושלים, הרי שבניגוד לנטען משטרת ישראל דווקא אפשרה את הבעת המחאה ואף תיאמה מראש את תנאיה מול המפגינים שבחרו להפר אותה ברגל גסה. למרות זאת, המשטרה נערכה תחילה לאפשר את קיום המחאה. בשלב מסוים מעבר להנפת הדגלים החלו במקום קריאות הסתה, גילויי אלימות כלפי שוטרים, ויצירת פרובוקציות מכוונות במטרה להפר את הסדר הציבורי בניגוד לחוק ולתנאי ההפגנה שסוכמו. בתגובה לכך עצרה המשטרה 14 מתפרעים שהפרו את הסדר הציבורי, התעמתו עם השוטרים ולא נשמעו להוראותיהם", נאמר בתגובת המשטרה.

עוד אומרים במשטרה כי "משטרת ישראל נקטה בצעדים רבים בכדי לאפשר את זכות המחאה, זכות יסוד חשובה במשטר דמוקרטי, אולם ככל הזכויות גם היא אינה מוחלטת. מחובתה של המשטרה למנוע כל פגיעה בשלום הציבור וניסיונות להפרת הסדר הציבורי, תוך השמעת קריאות הסתה. צר לנו כי הנתונים עליהם מתבססת הכתבה אינם מדוייקים כלל ועוותו באופן בוטה, שכן המדובר בחשודים שנעצרו בגין סל עבירות חמורות הכולל העמדת חפץ לרשות ארגון טרור ו/או גילוי הזדהות עם ארגון טרור, ובפועל חלק מינורי מהם עסק בהנפת דגל פלשתין (הבהרה בנושא הופצה מהמשטרה לתנועה לחופש המידע לפני כשנה)".

"נדגיש כי משטרת ישראל מבצעת אכיפה נחושה המכוונת נגד מפרי סדר ופורעי חוק ולא נגד מניפי דגלים, כשברור לכל כשגם זה המניף את דגל אינו עומד מעל לחוק ואינו רשאי להתפרע ולהפר את החוק והסדר הציבורי. משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה ובד בבד לפעול נגד כל הסתה, אלימות והפרת הסדר הציבורי, תוך אכיפת חוקי מדינת ישראל והסדר הציבורי, בכל זמן ובכל מקום", לשון תגובת המשטרה.