פרדוקס היסטורי

הביטוי האידשאי המוכר 'א מענטש טראכט אוט גוד לאכט' - האדם מתכנן והאלוקים צוחק, תופס גם לגבי הממלכה הבריטית.

חגי הוברמן , ז' בסיון תשע"ח

החתונה המלכותית
החתונה המלכותית
צילום: רויטרס

מעניין כמה מהצופים והמשתתפים בחתונה המלכותית בשבת של הנסיך הארי וכלתו הטריה מייגן מרגל, חשבו על הפרדוקס ההיסטורי שמרחף מעל האירוע.

אם לפני 80 שנה בית המלוכה והחברה הבריטית היו פתוחים כהיום לנישואים של בן מלוכה עם גרושה אמריקנית, אף אחד מהשושלת הנוכחית, מהמלכה אליזבת ומטה, לא היה מלך או נסיך – כולל המלכה עצמה.

הם היו סתם משפחה בריטית עם דם כחול, בני דודים שניים או שלישיים של שושלת המלוכה, ושום כלי תקשורת, מן הסתם, לא היה מתעניין בהם.

ב-20 בינואר 1936, לאחר מות המלך ג'ורג' החמישי, עלה בנו הבכור אדוארד לכס המלוכה, וזכה לשם "המלך אדוארד השמיני". אבל למלך היתה אהובה מזה מספר שנים בשם ווליס סימפסון, אמריקנית מבולטימור, גרושה פעמיים.

כשהמלך ביקש ב-16 בנובמבר 1936 באופן רשמי לשאת אותה לאשה, העמיד אותו ראש הממשלה דאז סטנלי בולדווין בפני שתי אפשרויות: להינשא כמלך ולהסתכן במשבר חוקתי, שכן אז תיאלץ כל הממשלה להתפטר, או לוותר על הכתר ולעשות כרצונו כאדם פרטי. המלך אדוארד השמיני בחר לוותר על כתרו, כדי שיוכל לשאת לאישה את האישה שאהב, הגרושה האמריקנית.

הפרלמנט הבריטי העביר חוק מיוחד חוק מיוחד לאישור התפטרותו של המלך, ולשלילת התואר גם מכל צאצאיו. בחוק נקבע, שמיד עם חתימת ההסכמה המלכותית לחוק יחדל אדוארד להיות מלך, והכתר יעבור אוטומטית לבא בתור בסדר הירושה - אחיו, הנסיך אלברט, הדוכס מיורק, שבכלל לא היה אמור להיות מלך, ולא האמין שאי פעם יגיע לתפקיד.

אלברט הפך למלך ג'ורג' השישי. אדוארד קיבל מאחיו את התואר "הדוכס מווינדזור". ב-6 בפברואר 1952 מת המלך גורג' השישי. בתו אליזבת, שמלכתחילה לא היתה אמורה לזכות בכתר המלוכה – אביה היה 'ברירת מחדל' בתפקיד המלך - הוכתרה למלכה אליזבת השניה, והיא המלכה הבריטית עד היום.

וכך כשהנסיך הארי התחתן בסוף השבוע עם גרושה אמריקנית, האירוע פתח את מהדורות החדשות בכל העולם – כי הדוד של הסבתא שלו ויתר על הכתר מאותה סיבה בדיוק.